У чому різниця між аналогами та синонімами?

Практично кожна людина хоча б раз стикався з такою ситуацією: лікар прописав ліки, однак препарату немає ні в аптеці, ні на складі. Як бути в цьому випадку? Адже замовляти препарат через інтернет ризиковано, а зволікати з терапією можна. У цьому випадку на допомогу можуть прийти аналоги і синоніми даного медикаменту.

Що таке аналоги?

Аналогами називають медикаментозні продукти, хімічна структура яких різна, але вони успішно застосовуються для лікування одного і того ж захворювання. Принцип дії у аналогових пропозицій може бути абсолютно різним. Також ці таблетки будуть відрізнятися списком протипоказань, дозуванням, умовами зберігання та застосування.

Як приклад аналогових таблеток можуть виступати "Кагоцел" і "Арбідол". Якщо почитати хімічний склад цих продуктів, то можна помітити, що подібності в них практично немає. Але при цьому дані медикаменти відносяться до однієї і тієї ж фармакологічної групи - обидва є ефективними варіантами в боротьбі з вірусом грипу.

Слід пам'ятати, що самостійно підбирати аналогову заміну, керуючись тільки показаннями до застосування, зазначеними в інструкції, і рекомендаціями фармацевта, не можна. Перед покупкою необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб уникнути настання ускладнень захворювання та небажаних побічних ефектів. При підборі аналогового продукту медики враховують загальний стан організму, вік пацієнта, наявність або відсутність у нього супутніх хронічних захворювань і патологій.

Що таке синоніми?

Синонімами є препарати, засновані на одному і тому ж активному діючому інгредієнті. Саме ця домінанта в ліках визначає його приналежність до тієї чи іншої фармакологічної групи. Головне речовина надає лікувальну дію на організм. Основний інгредієнт в ліках є міжнародними непатентованими назвою, яке зазвичай вказується на упаковці. Як правило, виробники друкують його більш дрібним шрифтом і розміщують під торговою назвою.

В аптечних мережах медичні товари продаються під торговими назвами. У ліків-синонімів торгові назви можуть бути різними, але при цьому їх лікувальний ефект обумовлений наявністю одного і того ж активного компонента в складі, тому міжнародна непатентована назва у цих товарів буде однаковим. Синоніми відомі також в медичному середовищі як дженерики.

Як приклад можна привести такі таблетки, як "Нурофен Форте" і "Ібупрофен Хемофарм". Вони випускаються в одній і тій же формі - це таблетки, які покриває плівкова оболонка. Основною діючою речовиною цих коштів є ібупрофен. При цьому, в обох ліках міститься однакова доза цього активної речовини - 400 мг. Вони є синонімічні, при відсутності "Нурофен", який призначив лікар, можна використовувати "Ібупрофен".

Перевагою синонімічних мікстур є те, що людина може вибрати аптечний товар, орієнтуючись на його вартість, не переплачуючи за торгову марку. Підбір ліки-синонім можна здійснити в аптеці, порівнюючи опис лікарських препаратів. Головний критерій, на який слід орієнтуватися при виборі синоніма - однакова дозування активної речовини в складі кошти, рекомендованого лікарем, і схожого товару з аптечного асортименту.

Подібність аналогів і синонімів

Дженерики і синоніми мають деяку схожість:

 • Вони можуть застосовуватися для лікування захворювання замість препарату, виписаного лікарем.
 • Форма випуску у аналогів і синонімів може бути однаковою.
 • Ціни на ліки синоніми і аналогічні мікстури можуть сильно відрізнятися.

Відмінності аналогів і синонімів

При детальному вивченні препаратів-синонімів і препаратів-аналогів, можна помітити, що вони мають принциповими відмінностями:

 1. Міжнародна непатентована назва синонімів збігається, а у аналогів - різний.
 2. Синоніми є повним еквівалентом один одного, чого не можна сказати про аналоги.
 3. Діюча речовина в формулі синонімів одне і те ж, у аналогових мікстур основний лікарський елемент різний.
 4. Побічні дії у синонімічних продуктів схожі, у аналогових мікстур вони різні.
 5. Протипоказання у ліків-синонімів збігаються, а у ліків-аналогів - немає.
 6. Правильно підібрати аналогічний препарат здатний тільки лікар, а ліки-синонім можна підібрати самостійно, керуючись медичним довідником або сравненівая опису засобів та інструкції до них.
 7. Заміна рецептурного складу на синонімічні препарат пов'язана з мінімальним ризиком для здоров'я, в той час як заміна відсутнього медикаменту аналогом може привести до ускладнень через індивідуальної нестерпності компонентів ліки і його приналежності до іншої фармакологічної групи.
 8. При підборі синонімів слід керуватися основним діагнозом, а при підборі аналогічних препаратів - супутніми хронічними патологіями в роботі органів і систем.

Сучасний аптечний ринок пропонує широкий асортимент лікарських препаратів. При відсутності в аптеці потрібного медикаменту, фармацевт або провізор завжди запропонують синоніми або аналоги. До самостійного вибору дженериків потрібно підходити з обережністю, так як вони можуть завдати серйозної шкоди здоров'ю.