У чому різниця між аденомиозом і ендометріоз

На жаль, патології жіночої сфери значно "помолодшали" і все частіше ускладнюються гормональним дисбалансом і, як наслідок, безпліддям. Одним з грізних гінекологічних захворювань, здатним перетворитися в злоякісне новоутворення, є ендометріоз і його окремий випадок - аденоміоз. Багато хто помилково приймає ці поняття за одне і те ж. Але це не зовсім так.

Що входить в поняття "аденоміоз" і "ендометріоз"

Ендометріоз - освіту і проростання вогнищ аномального ендометрія в довколишні до матки органи і тканини з можливістю тотального поширення.

За ступенем проростання ендометріоз буває:

 • Локальним - процес не виходить за межі малого таза і внутрішніх статевих органів (ділянки локалізуються в міометрії, шийці матки, придатках, яєчниках).
 • Генералізований - ендометріойдние вогнища потрапляють за межі малого таза і внутрішніх статевих органів (в легені, кишечник, сечовий міхур, рідко, але буває - в головний мозок).

Аденоміоз - незапальний доброякісний процес утворення нетипових ендометріойдних вогнищ, які не виходять за межі матки.

Вироблять 4 стадії процесу:

 • Аномальні клітини (ендометріойдние осередки) знаходяться в межах слизової матки (самого ендометрію).
 • Атиповий ендометрій починає проростати в підслизовий шар.
 • Проростання ендометрію в м'язовий шар, але займають ендометріойдние вогнища не більше 2/3 міометрія.
 • Ендометріойдние вростання поширюються на весь м'язовий шар.

Патогенез ендометріозу і аденоміозу

Причини утворення аномальних вогнищ (ділянок) ендометрія до сих пір не з'ясовані. Відомо лише, що однозначними факторами ризику є різні види вискоблювання (Діагностичне, абортивний, з приводу вагітності, що завмерла, видалення невідділеною ділянок плаценти після пологів) на тлі підвищеного рівня естрогенів (гіперестрогенемія - висока концентрація жіночих статевих гормонів).

Ендометріойдние аномальні вогнища в міометрії, придатках матки інших органах також схильні до впливу гормонів. Тому під час менструації ці ділянки (так само, як ендометрій в матці) починають кровоточити. Відбуваються крововиливи в тканину того органу, де локалізуються ділянки ендометрію. Розвивається запальна реакція, потім місце вилиття крові і пошкодженої тканини заміщає сполучна тканина. Звідси - порушення функції органів з відповідними клінічними проявами.

Підвищений вміст естрогену призводить до потовщення і проростання судинами ендометріойдних вогнищ.

Провідні клінічні прояви обох захворювань

 • Біль. Локалізується внизу живота, тягне, іноді приймаюча переймоподібний характер. Перед менструацією біль посилюється, а під час критичних днів стає часом нестерпним, позбавляючи жінку навіть працездатності.
 • Рясні і тривалі менструації. Вогнища атипового ендометрія рясно кровоснабжаются, тому з першого по п'ятий день циклу буває сильна кровотеча, яке ще й може розтягнутися до 10 днів.
 • Кров'янисті виділення, що мажуть коричнево-чорного кольору - перед місячними і відразу після менструації, а також протягом всього циклу.
 • Порушення стільця і ​​сечовиділення. Запори і часті позиви до сечовипускання наступають внаслідок проростання ендометріойдних вогнищ в кишечник і / або сечовий міхур.
 • Безпліддя. На тлі утворюються рубців після організації ендометріойдних вогнищ і порушення функції органів стає неможливою імплантація яйцеклітини і / або подальше виношування дитини.
 • Збільшення матки. Цей ознаки можна виявити за допомогою спеціальної пальпації на гінекологічному кріслі.

Схожість аденомиоза з ендометріозом

 1. Джерело патологічного процесу - аномальні клітини ендометрія.
 2. Йде проростання ендометрію за межі слизової матки.
 3. Поки процес локалізується в матці, клінічна картина принципово не відрізняється в тому і в іншому випадку.
 4. Основний фактор ризику - вискоблювання з різних причин і гіперестрогенемія.
 5. Призводять до безпліддя.
 6. Провокують неопластические процеси в матці і придатках: фіброміома, рак яєчників і матки.
 7. Діагностика: в обох випадках допоможуть виявити ендометріойдние осередки УЗД органів малого таза і МРТ.

Принципові відмінності аденомиоза від ендометріозу

 • Локалізація: аденоміоз - чітко локалізований процес, ендометріоз - генералізований.
 • Ендометріоз протікає важче аденомиоза, тому що в процес залучаються інші органи.
 • Від аденомиоза на ранніх стадіях можна позбутися шляхом електрокоагуляції патологічних вогнищ, від ендометріозу вилікуватися повністю неможливо.
 • При ендометріозі клінічні прояви частіше будуть не з боку матки, як при аденомиозе, а з боку придатків матки та інших органів. Жінка може роками лікувати аднексит (запалення придатків), проктит або цистит, не підозрюючи, що джерело проблем - НЕ мікробне запалення, а нетипові вогнища ендометрія.
 • Обсяг оперативного втручання. При аденомиозе можна обмежитися гормонотерапией і припіканням ендометріойдних вогнищ електричним струмом після гістероскопії. При ендометріозі доводиться робити лапароскопічні операції з метою видалення не тільки патологічних вогнищ, але і розсічення спайок. Далі йде тривале відновлення функції задіяних в ендометріоз органів.