У чому різниця між попередньою оплатою та авансом?

Кожна людина протягом життя так чи інакше стикається з такими поняттями, як аванс і попередня оплата. Найчастіше вони вважаються синонімами. Однак це не так, і їх взаємна заміна є помилкою. Розуміти їх відмінності необхідно для того, щоб укладаючи договір або підписуючи документи розуміти всі умови правильно.

Попередня оплата

Визначення цього терміну зазначено в цивільному кодексі РФ. Відповідно до цього документа попередня оплата - це повна або часткова оплата товарів і послуг до їх отримання. Попередня плата являє собою не тільки підтвердження укладення угоди, але і гарантує її виконання. Така форма товарно-грошових відносин вигідна як продавцеві, так і покупцеві. Коли споживач вносить передоплату, то він таким чином бронює покупку за собою.

Гроші в цьому випадку грають роль застави. Продавець, маючи заставу від одного покупця, не може продати річ іншому. Якщо ж набувач вніс попередній платіж і відмовився від покупки при отриманні, то сторона, що продає в праві залишити передоплату собі. У цих умовах гроші виконують роль компенсації.

аванс

Визначення цього терміна немає в цивільному кодексі РФ. Однак фахівцями прийнято вважати, що це грошова сума, яка виплачується покупцем до отримання речі або сервісу для покриття витрат. Найчастіше він становить невеликий відсоток від повної вартості покупки. Він служить підтвердженням укладення угоди, але не формою його забезпечення, тому невигідний для споживача.

В умовах невиконання зобов'язань продає сторона поверне внесену суму цілком або її частину, що залишилася після витрат. Незважаючи на відсутність визначення в кодексі цей вид передоплати широко поширений в Росії. Особливо часто він використовується у відносинах між роботодавцем і працівником, коли останньому виплачується аванс в рахунок зарплати. Для розрахунку суми оклад працівника ділять на кількість робочих днів у місяці та множать на кількість відпрацьованих днів.

схожі характеристики

Головне подібність між цими двома термінами полягає в тому, що в обох обставин набувач передає гроші продавцю до отримання товару або послуги. Більш того, аванс можна вважати окремим випадком передоплати, тому що являє собою часткову плату, тоді як попередній платіж буває повним або частковим. Відповідно до цивільного кодексу РФ, сплачена наперед сума називається авансом, якщо в договорі не зазначено, що це попередня оплата. Також обидва поняття є підтвердженням укладення угоди. Не отримавши грошову суму у визначений термін продає сторона має право не виконувати свою частину угоди з надання речі або сервісу. Однак за домовленістю терміни можуть бути продовжені. В умовах, якщо покупець сплатив аванс або передоплату, але при отриманні покупки відмовився від неї, то виплачені грошові кошти в повному обсязі залишаються у продавця.

Маючи подібні подібності основних характеристик ці два поняття часто вже не розмежовуються людьми і сприймаються як синоніми. Це призводить до невірного виконання зобов'язань і, як наслідок, до судових розглядів. При цьому через відсутність чітких визначень і меж цих понять в цивільному кодексі РФ судді часто виносять рішення, виходячи із загальних умов угоди. Тому результат судового засідання складно передбачити.

Основні відмінності

Незважаючи на наявність основних подібностей між цими двома термінами є і кілька відмінностей. Вони неочевидні, але обов'язкові до розуміння для коректного виконання зобов'язань.

  1. Гарантія договору. Попередня плата являє собою гарант виконання умов контракту. Аванс таку роль не грає, він передається лише для покриття витрат, пов'язаних з виконанням зобов'язань. Тому споживач, який оплачує передоплату, є більш захищеним.
  2. Невиконання обов'язків. У разі, якщо продавець не виконує свої зобов'язання за угодою, а аванс вже отримав, то він повинен повернути всю отриману суму або її залишилася після витрат частина. Якщо ж продає сторона отримала попередній платіж і не виконує зобов'язання, то вона має повернути всю суму. Крім того, при відмові від повернення грошових коштів набувач має право написати скаргу і вимагати сплатити пеню. У цих умовах до суми передоплати додається відсоток відповідно до кількості днів, що минули від моменту ненадання товару або послуги.
  3. вигода. З перерахованих вище пунктів стає ясно, що передоплата вигідна більшою мірою для покупця. Так як в обставинах неотримання оплачених товарів або послуг продавець зобов'язаний повернути всю суму і в деяких випадках навіть з відсотками за прострочення. Аванс ж більш вигідний для продавця, так як він може витратити частину коштів на витрати, пов'язані з наданням речі або сервісу за договором. При цьому якщо угода розірвана, то повертати потрібно буде тільки залишок.

Таким чином, і аванс, і попередню оплату виплачуються до отримання товарів і послуг. Обидва поняття є підтвердженням укладення контракту. При цьому передоплата є ще і формою забезпечення договору і в разі його невиконання підлягає до повернення. Якщо сторона, що продає затримує її повернення, то споживач має право вимагати сплати пені за прострочення. Якщо ж набувач сплатив аванс, то продавець повинен повернути тільки частину, що залишилася після витрат.

Знання основних відмінностей цих двох термінів допоможуть не потрапити в халепу. Під час укладання угоди або підписання інших документів вони допоможуть правильно орієнтуватися в умовах і зобов'язання сторін, що допоможе уникнути непорозумінь або навіть судових розглядів в подальшому.