У чому різниця між жорсткими дисками 2.5 і 3.5

Як не крути, основною відмінністю жорстких дисків з форм-фактором 2,5 і 3,5, відповідно, є сам розмір, а тільки потім вже їх технічні особливості. Жорсткий диск з меншим форм-фактором має висоту всього 15 мм, що, по суті, дуже зручно в момент побудови компактного, але продуктивного сервера. Чому саме 2,5, а не 3,5 трохи пізніше!

Крім компактних і привабливих габаритів hdd 2,5, які використовуються в кожному ноутбуці, варто відзначити їх зносостійкість щодо вібрацій і тряски, чого не можна сказати про тих же 3,5. Останні припускають виключно стаціонарне використання. Хтось скаже, що побудова стабільної і об'ємної системи можливо тільки на 3,5, так як за рахунок більшої висоти корпусу всередину встановлюється до 5-ти накопичувальних пластин. У форм-факторі 2,5 таких всього 3. Таке твердження цілком має право на існування, але варто звернути увагу на області застосування кожного з них.

Жорсткий диск 2.5


Так, наприклад, позиціонування відносно домашнього ПК не є доцільним, тому що найчастіше виробник просто встановлює всередину жорсткого диска 3,5 ті ж накопичувальні пластини від 2,5, тим самим наближаючи природний перехід виробництва на форм-фактор 2,5. Потенційний споживач не відчує ніякої різниці.

Відчутним відмінністю між вищезгаданими HDD, яке реально можна виводити на щабель повноцінного порівняння, - принцип побудови сучасного сервера і, як результат, отримання загальної кількості обчислювальних операцій.

Форм-фактор 2,5 / 3,5 і висота сервера 43,7 мм (1U)

Основною відмінністю в даному випадку є кількість можливих відсіків. Якщо, наприклад, за точку відліку взяти сервер зі слотами 3,5, то тут таких відсіків всього 4 шт.

При аналогічній висоті сервера 1U, але наявністю слотів під hdd 2,5, надається можливість установки до 8 накопичувачів. При такому розкладі загальний обсяг сервера можна збільшити вдвічі. Відповідно зросте і кількість обчислювальних операцій.
Навіть якщо виходити з принципу ціноутворення на обидва види дисків, то форм-фактор 2,5 завжди залишає за собою перевагу модернізації, установки твердотільних накопичувачів SSD. Потенційне промислове використання hdd 2,5 дозволить значно знизити габарити самого сервера.

Жорсткий диск 3.5

Вищезазначені накопичувачі і висота сервера 2U / 3U / 4U

Типовим прикладом може стати той же сервер промислового призначення висотою 88,1 мм (2U). За умови наявності слотів під накопичувачі 3,5, потенційний споживач отримає 12 розширювальних відсіків. Якщо все ж мова йде про сервері з відсіками під форм-фактор 2,5, то тут таких можна нарахувати аж 24 шт.

Таким же чином можна прорахувати і кількість відсіків інших серверів, наприклад, 3U / 4U. При висоті 3U і відсіках під 3,5 диски, власнику надається можливість установки 16 шт накопичувачів, проти можливих 32 шт, в випадку з відсіками під накопичувачі 2,5. Останній же є більш поширеному варіантом, так як кількість відсіків у вищезгаданій послідовності може досягати 24 шт і 48 шт, відповідно.

Таким чином, різниця між hdd 2,5 і 3,5, в пропорції промислового серверного використання полягає в:

  • Максимального об'єму пам'яті.
  • Кількості обчислювальних операцій щодо кожного накопичувача (у випадку з hdd 2,5 їх буде в 2 рази більше).
  • Габаритах сервера і його вазі.
  • Можливості модернізації під SSD (у випадку з форм-фактором 2,5).
  • ефективності монтажу.
  • Можливості побудови серверів модульного і блейд типів; (Все ті ж 2,5).
  • Збільшення операцій введення і виведення в розрахунку на одну секунду.

Самим незаперечним перевага жорстких дисків 2,5 перед 3,5, при все тому ж будову сервера, є кількість RAID-груп самої підсистеми і їх продуктивність, які обов'язково зростає в міру підключення більшої кількості накопичувачів. В даному випадку перевага на стороні менш габаритних носіїв інформації і файлових систем. Кількість встановлюваних розраховується виходячи з висоти сервера, що вже розглядалася трохи вище.

Домашній ПК: різниця між розглянутими дисками

Виходячи з потреб і, звичайно ж цінового сегмента, різницю між продуктивністю звичайний користувач ПК може помітити якщо замінити стандартний накопичувач 3,5 на два 2,5, але за умови хороших RAID-контролерів. Таким чином, габаритний 3,5 с 15 000 rpm, наприклад, на 500 GB, поступиться перед двома 2,5 250 GB, але вже по 10 000 rpm. Зауважте! Кінцева вартість залишиться незмінною.