У чому різниця між зеленим і чорним чаєм

Багато хто вважає, що основна різниця між чорним і зеленим чаєм в тому, що їх виготовляють з різних сортів чаю. Але це хибна думка. Для кожного з цих видів чаю просто по-різному обробляється сировину - листя чаю.

Отже, ці різновиди чаю відрізняються методами переробки зібраної сировини. Слід зрозуміти, як обробляють сировину для кожного з цих видів чаю окремо.

нюанси виробництва

Зелений чай виготовляється досить легко. Свіжу, зібрану листя поміщають в спеціальну апаратуру, де відбувається видалення з них вологи. Саме вплив тепла на частини рослин чаю припиняє процес окислення, тому листя зберігає натуральний зелений колір. Після цього висушені частини рослин розфасовуються по пакувальним коробок, і зелений чай готовий надійти в продаж. Тому у цього виду чаю навіть смак Свіжозаварений чайного листя, що не відзначається у чорного чаю.

Приготування чорного чаю - набагато більш складна процедура. Спочатку листя деякий час в'ялять, щоб видалити вологу. Потім в спеціальних машинах (ролерів) їх скручують окремо кожен лист. В процесі скручування руйнуються тканини листя, в них починають відбуватися певні реакції за участю ферментів.

Після цієї процедури листя піддають окислювальному процесу, щоб перетворити катехін (основний інгредієнт листа) в теаругібін і інші складні флавоноли. Саме ці нові інгредієнти сухих скручених частин рослин і надають чорним сортам чаю своєрідні смакові відтінки і неповторний аромат. Причому, справжні гурмани вибирають свої сорти чорного чаю з неповторним запахом і смаком.

менш поширений білий чай (Улун). Виготовлення цього виду чаю також засновано на процесі окислення частин цієї рослини, тільки час цього процесу менше, ніж при виготовленні чорних сортів чаю. Коли листя досить окислилась (цей час залежить від різновиду чаю, а також від виробника улуна), листя піддаються обробці теплом - так зупиняється реакція окислення. Таким чином, частина сортів улуна ближче за смаковими якостями до зеленого чаю, але основна частина таких сортів все ж більше схожі на чорний чай.

У ці види чаю часто додаються різні добавки - м'ята, кардамон, жасмин, лимон та інші рослини. У кожного виду чаю з добавками є свої прихильники, але є й ті, хто вважає за краще пити цей напій абсолютно без добавок.

Корисні властивості напою

Виходячи з методів переробки і приготування цих різновидів чаю, видно, в зеленому чаї більше користі. Адже завдяки щадить обробці в ньому зберігаються такі елементи, як C, Pb, K, Ft, Cu і багато інших.

Високий вміст в цьому виді чаю вітаміну С і катехина дозволяє вживати цей напій як хороший антиоксидант. Саме цей напій рекомендується пити в профілактичних цілях, щоб уникнути появи в організмі ракових клітин.

Вітамін Р, що входить до складу цього виду чаю, допомагає зберігати еластичність судин і зміцнює їх стінки.

Завдяки вищевказаним компонентів саме зелений чай корисно пити людям старшого віку, так як цей чай благотворно впливає на серцево - судинну систему, дозволяє знижувати артеріальний тиск. Відзначається позитивний вплив компонентів, що входять до складу цього напою, при дисбактеріозі або простудних захворюваннях.

Однак і чорний чай також має свої переваги. Білки, що входять до складу чайного листя, в поєднанні з вуглеводами, які також є в цьому виді чаю, допомагають зберігати необхідну кількість вітаміну В. До складу цього чаю, нехай і в менших кількостях, ніж в зеленому, входять і вітаміни, і мінерали, необхідні для організму людини. Чорний чай має значний потогінну ефектом, тому його зазвичай рекомендують пити при простудних захворюваннях, хворобах нирок.

Протипоказання

Багато хто не раз переконувалися, що міцно заварений чай дозволяє людині швидше прокинутися. Відбувається це тому, що до складу будь-якого виду чаю входить кофеїн. І чим міцніше заварений цей напій, тим більше в ньому цієї речовини. Кофеїн змушує швидше битися серце, підвищує тиск, сприяє прискоренню кровотоку.

Тому не рекомендується пити міцний чай людям з хворим серцем, що страждають від гіпертонії. Якщо людина п'є більше 5 чашок цього міцного напою в день, то у нього можуть виникнути запори, погіршується колір обличчя. Міцний чай негативно впливає на шкіру обличчя, може стати причиною безсоння, частих запаморочень. Людина може відзначати, що стає більш нервовим або став гірше бачити - це теж негативні наслідки занадто міцно завареного чаю.

теофілін, що входить до складу чаю, має сечогінний ефект. А також це з'єднання пригнічує в організмі людини фосфорні кислоти, що дозволяє вироблятися більшій кількості шлункового соку.

Бажано пити в день 4 - 5 чашок міцного чаю, не більше. І все ж любителям пити цей напій часто, слід нагадати - свіжозаварений і в міру міцний чай принесе більше користі, ніж занадто міцний напій.

Основні відмінності чорного і зеленого чаю

Головна відмінність, як уже було зазначено вище, - в процесі виготовлення цих видів чаю. У зв'язку з цим, в зеленому чаї зберігається більшу кількість корисних речовин, ніж в чорному. А в чорних сортах чаю деякі речовини в процесі окислення перетворюються в різні види флавонолів.

Користь цих напоїв безсумнівна. Тільки потрібно пам'ятати, що міцно заварений напій корисний далеко не всім. А також пити цей напій краще свіжозавареним.