У чому різниця між файловими системами FAT32 або NTFS?

Успішне функціонування операційної системи багато в чому залежить від організації зберігання даних на жорсткому диску. Організація файлової системи дозволяє встановлювати - яким чином будуть зберігатися файли в пам'яті незалежно від призначення пристрою, будь то комп'ютер, консоль або флеш-накопичувач.

В даний час існує дві найпоширеніші файлові системи - FAT23 і NTFS. Обидві ці системи широко використовуються не тільки в комп'ютерах, але і в тих пристроях, де присутня зовнішня пам'ять. Проте, з розвитком інформаційних технологій, особливості даних систем поділяють їх придатність для різного роду пристроїв.

Файлова система FAT32

FAT (FIle Allocation Table) розшифровується як - таблиця розміщення файлів. Була розроблена в 1977 році співробітниками корпорації Microsoft. Наступні роки удосконалювалася і іменувалася як FAT12, а потім як FAT16.

Система розділяє осередки пам'яті на табличні колонки і проводить необхідні обчислення для оптимальної структуризації зберігання файлів і папок. Кожна колонка такої таблиці має фіксований розмір. Один файл може займати як одну, так і декілька колонок.

На файли і розділи були введені обмеження на кількість займаної пам'яті. Коли стали з'являтися високонавантажені додатки, то використання системи FAT16 стало недостатньо. Тоді, в 1995 Microsoft випустила нову систему FAT32 для операційної системи Windows 95.

Система FAT32 збільшила максимальний розмір зберігання файлу до 4 гігабайт, а розмір томи до 16 тетрабайт. Для розміру одного розділу в той час 16 Тб було досить. Але важкі додатки, файли яких могли перевищувати обсяг займаної пам'яті в 4 Гб, вимагали розробки нової файлової системи. Незабаром, при співробітництві корпорацій Microsoft і IBM, в світло була випущена більш оптимізована файлова система NTFS.

Файлова система NTFS

NTFS (New Technology Fila System) - нова технологія файлової системи. Розробка NTFS велася під час прогресу в роботі системи FAT. Але широке впровадження в технології знайшла після випуску FAT32, ставши стандартом операційної системи Windows XP. Аналогічним спосіб розділяє пам'ять на таблицю з колонками меншого розміру ніж FAT32. Завдяки збільшеному максимального розміру файлу до 16 ексабайт і розміру тому до 256 терабайт, з'явилася можливість зберігання дуже великих файлів і потужних програм. Крім цього, з'явилася можливість зменшувати розмір дискових розділів, відновлювати дані, встановлювати приватний доступ до файлів і папками.

NTFS відстежує всі дії вироблені з файлами і папка і заносить зміни в журнал. Це дозволяє відновлювати дані при будь-яких пошкодженнях.

що спільного

Загальні особливості двох файлових систем полягає в архітектурі їх влаштування. Як перша, так і друга використовують поділ пам'яті на таблицю для зберігання файлів і папок. При цьому вони здатні виробляти необхідні обчислення для впорядкованого зберігання даних.

відмінні характеристики

Щоб порівняти між собою FAT32 і NTFS необхідно розглянути їх переваги та недоліки.

Переваги FAT32:

 1. Невеликі вимоги для розміру оперативної пам'яті.
 2. Швидка швидкість роботи при обробці файлів і каталогів з маленьким розміром.
 3. Знижено фізичний знос дискового накопичувача за допомогою меншого пересування головки для читання або запису.
 4. Кросплатформеність і оптимізація під різні пристрої.

Недоліки FAT32:

 • Освіта безлічі порожніх фрагментів пам'яті при організації файлової системи на дисках з великим об'ємом пам'яті.
 • Фрагментація диска знижує швидкість його роботи.
 • Знижується швидкість роботи диска при операціях з каталогами в яких багато файлів.

Переваги NTFS:

 1. Блискавична робота з каталогами та файлами малих розмірів.
 2. Можливість управляти правами доступу до файлів і каталогів.
 3. Можливість стиснення даних.
 4. Автоматичне відновлення структури даних і самих даних при збоях.
 5. Всі зміни здійснюються з файлами і каталогами записуються в системний журнал.
 6. Висока продуктивність при роботі з каталогами, перевантаженими файлами і підкаталогами.

Недоліки NTFS:

 • Потрібно більш високий обсяг оперативної пам'яті.
 • Інформація не доступна при використанні операційних систем MS-DOS, WIndows 95, 98.
 • Сильно знижена швидкість роботи при зайнятому просторі диска на 80 або 90%.
 • Знижено ефективність роботи із середніми каталогами через фрагментації пам'яті.

В яких випадках одна система ефективніше інший

FAT32 - це кроссплатформенная файлова система. Її підтримують практично більшість операційних систем: Windows, Linux, Mac, MS-DOS, безліч пристроїв з USB портом і ігрові консолі. Оптимальним варіантом система FAT32 служить для слабких комп'ютерів і пристроїв з невеликим об'ємом пам'яті. До того ж, система, за замовчуванням, є стандартом у використанні переносних пристроїв з USB портом.

Чому FAT32 підтримується більшістю портативних пристроїв? В першу чергу, для того, щоб переносний пристрій могли підтримувати не тільки сучасні, але й комп'ютери старого покоління, консолі та інше обладнання з USB роз'ємом.

NTFS на відміну від свого предка має широкі обмеження і сумісна. Повний потенціал даної файлової системи розкривається тільки, починаючи з WIndows XP і в наступних версіях.

Працюючи з іншими операційними системами, NTFS має безліч обмежень. Наприклад, із застосуванням NTFS в MAC-OS можливості операційної системи обмежуються лише зчитуванням даних, в той час як запис даних неможлива.

Кілька версій Linux можуть виконувати запис і читання даних, інші обмежуються лише читанням. Жодна консоль не підтримує NTFS крім XBOX one.

Всі свої переваги система NTFS розкриває виключно на жорстких дисках з встановленою операційною системою Windows починаючи з версії XP, але не більш ранньої. Тому, яка б потужна була дана файлова система, користуватися їй зможе лише володар платформ від Microsoft.