У чому різниця між фабрикою і заводом?

У 20 столітті виробнича діяльність людини вийшла на більш досконалий рівень, якого раніше не можна було досягти. Всі держави світу обзавелися фабриками і заводами, які виготовляють багато товарів для споживачів. Здавалося б, що різниці між цими двома поняттями немає, але насправді це не зовсім так.

фабрика

Це поняття більш старше, і позначає місце, де чимось обзаводяться і що-небудь заводять. Походження слова латинське, від fabrica - майстерня, від faber - майстер. Фабрика являє собою промислове підприємство, основна діяльність якого полягає в великомасштабному виробництві продукції. Всі товари випускаються масовими партіями, і не мають індивідуальних друг від друга відмінностей.

Фабрика може бути одним будинком або декількома розташованими в близькості один від одного будівлями, в яких знаходяться цехи, складські приміщення і офіси. Це слово найбільш часто використовується в легкій і добувній промисловостях, до яких відносять трикотажні і збагачувальні закладу.

У Росії в 19 столітті термін присвоювався підприємству, в якому працювало не менше 17 робочих. В інших країнах, таких як Саксонія, Австрія і Франція число співробітників повинно було бути не менш 21. У цьому ж столітті в Німеччині фабрикою визнавалося підприємство, в якому працювало від 60 осіб.

Першочерговим завданням фабрики є забезпечення виробничого процесу за рахунок найбільш вигідного розташування споруд, цехів, приміщень та інших будівель. Розміщені вони так з певною метою, щоб не виникало складнощів при переміщенні з одного об'єкта на інший, і протяжності енергетичних, транспортних і пішохідних комунікацій були скорочені. Це також впливає на тривалість виробничого процесу та фінансові вкладення.

завод

Для цього терміна найбільш придатними є наступні галузі: хлібозавод, механічний завод і автозавод. Якщо розглядати об'єднання двох з них в єдину структуру, яка має загальний виробничий комплекс, то він буде називатися комбінатом.

Завод являє собою промисловий об'єкт, що займається випуском продукції. Сюди також відносять і підприємства, на яких здійснюється розведення породистих тварин. Найголовніший атрибут полягає в мінімальної участі людського фактора, тобто всі системи максимально автоматизовані.

За літературної термінології слово позначає об'єкт, де випускають засоби виробництва. У процесі переробки сировини кількість відходів мінімальне.

Що спільного між поняттями

Перші заводи і фабрики почали з'являтися в 18-19 століттях, вони стали заміною мануфактур, на яких потрібно було прикладати багато ручної праці. З появою промислової революції такі підприємства стали основною формою виробництва. На обох займаються створенням чогось у великих обсягах, при цьому праця людини задіюється по мінімуму.

Головні характеристики:

 • Загальна площа виробничих приміщень.
 • Кількість робітників на підприємстві.
 • Тип виробництва.
 • Рівень автоматизації та механізації праці.
 • Вартість і знос основних фондів.
 • Площа виробничої дільниці.
 • Спрямованість в галузі.

порівняння

Здавалося б, що відмінностей між представленими поняттями немає, так як вони обидва щось виробляють і відносяться до промисловості, що випускає продукцію у великій кількості. Перша відмінність стосується походження самого поняття. Фабрика має європейське, а завод - чисто російське позначення. Також є й інші відмітні риси, які допоможуть більш ясно розібратися в цьому питанні.

У Радянському Союзі до заводам відносили переважно об'єкти, які випускали різні складні предмети, обладнання, засоби виробництва. Сюди входила і легка промисловість. Заводами також називали об'єкти, які були спеціалізовані фермами, основне їхнє призначення полягало в розведенні породистих тварин.

Загалом між двома видами підприємств будуть незначні відмінності, так як обидва об'єкти займаються циклічним видом виробництва. Так, отримуючи на старті діяльності сировину, вони видають готову продукцію. В обох варіантах фактор людської діяльності зведений до мінімуму. Як правило, в першому випадку виробничий цикл більш глибокий і великий, тому там потрібна участь більшої кількості працівників.

Головні відмінності:

 1. На заводі завжди є енергетична установка, яка бере безпосередню участь у виробництві, а на фабриці цього немає, і з цієї причини вона більш залежна від зовнішніх джерел.
 2. Відмітна риса може бути у значенні. Так, якщо фабрики відносять до промислових підприємств, то термінологія "завод" може позначати організацію, яка займається розведенням породистих тварин.
 3. Завод може випускати не тільки певний товар, але і засоби виробництва. В цей же час фабрика займається створенням виключно споживчих предметів.
 4. На фабриках продуктивний цикл включає в себе найменшу кількість дій.

Підводячи підсумки, варто згадати, що в народі люди рідко замислюються і різниці цих двох понять. Найчастіше будь-виробниче підприємство називають фабрикою і заводом одночасно, не вникаючи в роздуми про відмінності в поняттях.