Заробітна плата і оплата праці - чим вони відрізняються?

У законодавчому кодексі часто зустрічаються такі вирази як "оплата праці" і "заробітня плата", які в принципі мають на увазі одне й те саме. У народі ці поняття суттєво відрізняються один від одного. Розберемося в їх відмінності.

Заробітна плата - це виплата грошових коштів за виконання будь-яких робіт з урахуванням виду діяльності, складності і посади.

Заробітна плата, розмір, правила видачі

Заробітна плата мається на увазі при офіційному працевлаштуванні. Грошові виплати обов'язково фіксуються в трудовому договорі і складаються з трьох частин:

 • Оклад за трудовою посади.
 • Компенсація за шкідливість чи небезпека роботи.
 • Виплачується премія в разі, якщо роботодавець сумлінно ставиться до своїх обов'язків.

Зарплата повинна оплачуватися не менш прожиткового мінімуму людини, встановленого законодавством для всіх підприємств і організацій без винятків. Вид діяльності і кількість працівників значення немає.

У комерційних компаніях мінімальні виплати здійснюються тільки в тому випадку, якщо працівник відпрацював належний час і виконав норму. У разі неповного відпрацьованого часу гроші зараховуються за фактом.

Керівник повинен виплачувати зарплату відповідно до діючих норм. В одне з обов'язків якого входить оповіщення працівника про зарахування грошових коштів, по розрахунковому листу. Виплати повинні відбуватися не менше двох разів на місяць. Обов'язково в трудовому договорі має бути зазначено місце видачі зарплати. Кошти зараховуються на особистий рахунок банківської карти або виплачуються на руки. При готівковому розрахунку співробітник повинен розписатися в спеціальній відомості.

Існує два види зарплати: біла - офіційна зарплата, яка виплачується в тій сумі, що зазначено в договорі, сіра - працює офіційно людина отримує зарплату в двох частинах: одну за трудовим договором, другу не законно на руки.

Оплата праці: неофіційна і за трудовою угодою

Досить часто многая частина населення, не має бажання або можливості працевлаштуватися офіційно, з різних причин. Тому вони йдуть на неофіційна угода між двома сторонами. Працювати офіційно, було не завжди вигідно і кожен прагнув заробити будь-яким способом максимальний розмір грошових коштів. З виникненням податків люди придумували способи ухилення від їх сплати. Звідси стався термін "Чорної зарплати".

Це неофіційна оплата праці, без трудової угоди, обговорюється з роботодавцем заздалегідь, приймаючи угоди двох сторін.

Надання послуг за договором (Підряду), є найвищим доходом. У ньому прописуються умови робіт, терміни виконання і наслідки при порушенні. Роботодавцем в такій угоді є замовник.

Причин, за якими людина погоджується на роботу за договором багато:

 • Висока оплата праці.
 • Відсутність будь-яких документів.
 • Відхилення від виплат аліментів, кредитних боргів.
 • Збереження соціальних виплат, періодичного підвищення пенсій, для людей похилого віку та з інвалідністю.

Плюси і мінуси офіційного працевлаштування

Працюючи офіційно людина має такі переваги:

 1. Стабільну заробітну плату.
 2. Оплату лікарняного листа, відпустки.
 3. Медичне і соціальне страхування.
 4. Можливість придбання кредитної іпотеки.
 5. Трудовий стаж.

Людина з офіційною зарплатою в банку, при оформленні кредиту має можливість отримати маленьку процентну ставку.

Роботодавець не має права звільнити без підстави або скоротити зарплату.

З мінусів:

 • Підтвердження зарплати в разі неоплаченого кредиту. Банк може звернутися до суду і за його рішенням стягнути всю суму з поточних зарплат.
 • Дотримання трудового порядку.
 • Утримання прибуткового податку.
 • При звільненні за порушення правил, у трудовій фіксується відповідний запис.

Звільнившись за своїм бажанням, роботодавець має право змусити відпрацювати певну кількість часу.

Людина, яка влаштовується на роботу неоформлених, може залучатися до адміністративної відповідальності, накладенням 20% штрафу і виплати боргу по неоплачених податку.

Роботодавець може бути притягнутий до кримінальної відповідальності що супроводжується великими штрафами і оплатою податків. За значний обсяг збитку, йому може загрожувати позбавлення роботи.

Плюси і мінуси неофіційного працевлаштування, за договором

Влаштуватися на таку роботу може навіть той, хто не має постійного місця проживання, а якщо є проблемний кредит, то такий варіант найбільш вигідний.

При підписанні договору з надання послуг, громадянин точно знає, як і за скільки часу йому потрібно виконати свою роботу.

З плюсів:

 1. Робочий отримує високу оплату праці.
 2. Позбавлення виплати податків і страхових зборів.
 3. Відсутність необхідної відпрацювання.

З мінусів:

 • Відсутність трудового стажу.
 • Чи не оплачувані лікарняний, відпустка і премії.
 • Звільнення без вмісту.

Чесних, сумлінних замовників дуже мало, тому можна залишитися без виплати зарплати. Оскільки громадянин працює без трудової книжки довести наявність договору буде складно.

Працюючи за договором без трудової, можна отримувати досить високу оплату праці, але це дуже ризиковано. З офіційним оформленням зарплата праці буде мінімальною, але досить стабільною і без ризику.