Заслужений і Народний артист - в чому різниця?

Ще в Давньому Римі з'явилася приказка "Народ вимагає хліба і видовищ". Під видовищами в наші дні мається на увазі не тільки розвага, яке дарує людям шоу-бізнес, а й справжнє велике мистецтво, яке зберігається і розвивається в музеях і картинних галереях, лялькових та драматичних театрах, в художніх школах і навіть самих маленьких хорах.
Будь-яка криза в країні починається не з економіки, а з освіти і мистецтва. Постійно б'ються з духовною кризою артисти.

Артистами не стають, ними народжуються

Однак можна пропрацювати все життя в театрі або філармонії, і за 35-50 років творчої діяльності не зробити нічого значного, що не подарувати людям чистого мистецтва, не зробити одкровенням кожну фразу або нотку. Можна отримати спеціалізовану освіту - музичне, акторська або режисерське, художнє або драматургічна і не схвилювати при цьому громадськість, а можна бути самоучкою і збирати повні зали закоханих в мистецтво глядачів.

Словом, далеко не всі талановиті музиканти, актори, режисери і танцюристи стають відомі в своїй області, адже мало одного таланту: необхідно ще працьовитість, вміння читати між рядків і чути інших, бути чуйним і твердим. Словом, справжній артист - це обдарована людина, що вміє сказати людям найважливіше танцем або музикою, роллю або поставленим спектаклем. Таких людей помічають і відзначають.

Якими ж нагородами і званнями прийнято обдаровувати найталановитіших і яскравих артистів?

Нагород дуже багато, часто їх присуджують не тільки і не стільки державні керівники або народ, скільки різні редакції журналів і газет, метри мистецтва і спеціальні комісії.

Коли людина дійсно щось значить в культурі і мистецтві, його помічають не лише глядачі, а й керівництво регіону і навіть держави, адже мистецтво і яскраві особистості в ньому завжди грали і грають першорядну роль у вихованні підростаючого покоління, збереження кращих культурних традицій держави, узвишші духовного рівня кожної людини.

Почесних звань в області мистецтва і культури всього два, і кожне з них дуже важливо. Йдеться про звання заслуженого і народного артиста Російської Федерації.

Обидва цих звання в рівній мірі важливі і почесні, і все ж між ними є певна різниця.

Заслуженим артистом може стати людина:

  1. Пропрацював в тій чи іншій сфері культури і мистецтва не менше десяти років.
  2. Добився в своїй області значних творчих успіхів.
  3. Досяг популярності і широкого громадського резонансу.
  4. Отримав визнання глядачів (читачів, слухачів і так далі).
  5. Зазначений нагородами керівництва міста, регіону та країни.
  6. Що займає активну громадянську позицію.

Раз на рік керівник установи культури і мистецтва (театру, філармонії, музею, галереї) або керівник міста подає до Міністерства культури клопотання про присвоєння звання Заслуженого артиста тієї чи іншої людини.

До клопотання додається колегіальне рішення колективу або його членів (художньої ради театру, наприклад) про висунення професіонала на звання Заслуженого артиста і нагородний лист, а також список самих значних досягнень кандидата. Рішення про присудження звання Заслуженого артиста Російської Федерації приймає президент держави.

Найвище звання для творчої людини - Народний артист Російської Федерації.

Звичайно, не завжди улюблені народом актори, співаки та музиканти офіційно отримують звання народних артистів, але найчастіше нагорода все-таки знаходить свого героя. Що ж для цього необхідно?

Звання Народного артиста Російської Федерації присуджується людині:

  • Не менш, ніж через п'ять років після отримання звання Заслуженого артиста країни.
  • Добівшемуся визнання громадськості.
  • Яка внесла значний внесок в розвиток культури та мистецтва країни.
Це звання артист отримує раз і назавжди. Присуджується звання Народного артиста Російської Федерації президентом країни, причому щороку в один і той же день - напередодні Дня Працівника Культури. Це найважливіший для всіх артистів країни свято відзначається 25 березня.

Мабуть, це єдиний день, коли актори, співаки, композитори і артисти балету не просто дарують себе глядачам і працюють для інших, але ще і самі стають героями дня, отримують самі бурхливі оплески.