У чому різниця між фахівцем і менеджером?

Інтеграція культур веде до розширення російського словникового запасу. Фахівця часто називають менеджером і навпаки. У чому ж схожість і відмінність двох професій? Кого можна називати менеджером, а кого фахівцем? спробуємо розібратися.

Спеціаліст. Поняття і визначення

Спеціаліст - дипломоване особа, що пройшла особливу підготовку у вищому навчальному закладі і володіє глибокими знаннями в конкретній галузі (Бухгалтерія, банківська справа, медицина, наука, техніка).

Висококваліфікованих фахівців випускають ВНЗ. Будь-який студент, добре навчається в університеті, може вивчитися на конкретного фахівця. Рівень компетенцій закріплений в дипломі державного зразка. Підвищити кваліфікацію можна шляхом проходження практики, написання наукових статей, участі в грантах. Досвід роботи та рекомендаційні листи полегшують працевлаштування і допомагають зайняти високу посаду.

Професіонала також визначає спеціальні навички і знання. Раніше, до створення університетів, такого поняття, як фахівець, не існувало. Їх назвали майстрами, знавцями, умільцями. Свої знання вони передавали від покоління до покоління, і знання ці не були доступні для кожної людини. Далі з майстрів почали дозрівати інтелігенти (люди науки і високої культури).

Хто такий менеджер?

Менеджер - уповноважений адміністративний співробітник, який виконує управлінські обов'язки нижчого, середньої та вищої ланки. Інакше кажучи, це найманий персонал для здійснення управління діяльністю підприємства.

У Сполучених Штатах Америки та Європі менеджерами є успішні лідери і керівники, які мають вищу освіту, отриману в якості додаткового до базової професії. Наприклад, маючи професію медика, але бажаючи стати управлінцем клініки, необхідно отримати другу вищу освіту в якості менеджера. Управлінці здійснюють якісний грамотний контроль за діяльність підприємства. Менеджери делегують обов'язки між співробітниками (нижча ланка), стежать за виконанням певної діяльності (середня ланка), розробляють довгострокові плани по веденню бізнесу (вища ланка).

У Росії трохи інакше розцінюють статус менеджера. Вважається, що це рядовий співробітник компанії, найманий фахівець, який відповідає заклад будь-якої сфери в бізнесі. Наприклад, Менеджер по персоналу - співробітник, який відповідає за кадровий набір. Менеджер з продажу - звичайний продавець в сфері послуг або роздрібної торгівлі. Менеджер по туризму - співробітник, який відповідає за забезпечення поїздки за кордон. І навіть менеджер по чистоті - звичайний клінінговий працівник (прибиральник). Як видно, ці люди не мають нічого спільного з управлінням і начальством. Багато роботодавців спеціально завуальовано приховують під сильним словом звичайну посаду, щоб співробітники частіше відгукувалися на подібні вакансії. Справжнього менеджера не вибирають, його призначають!

У Росії менеджером можна назвати практично будь-якого співробітника. Це той випадок, коли значення запозиченого слова шляхом інтеграції вживається невірно і не завжди до місця. Тому часто виникає плутанина понять.

У чому подібність менеджерів і фахівців?

Незважаючи на те, що ці дві професії відрізняються між собою, можна знайти деякі подібності в їх роботі.

У діяльності фахівця і менеджера є загальні властивості:

 • Обидва виконують завдання, поставлені перед підприємством.
 • Професійне поле діяльності.
 • Обидва наділені повноваженнями.
 • Працюють над своїми цілями.
 • Мають вищу професійну освіту.
 • Працюють на благо підприємства, фірми.

Як видно, подібностей трохи і вони розмиті. У розвинений країнах таких, як Сполучені Штати Америки, Німеччина, Китай, Японія, Канада, між цими професіями немає подібності так само, як у лікаря і актора. У Росії навпаки, здобувачі не знають, як себе позначити в резюме: чи то вони провідні менеджери, то чи вузькоспрямовані фахівці. Часом здається, що менеджер - це більш сучасне і популярне позначення себе як професіонала, а фахівець - застаріле.

Відмінності фахівця від менеджера

Істотна відмінність між зазначених груп полягає в охопленні понять. Менеджер - більш об'ємне поняття. Він, по-хорошому, повинен не тільки розбиратися в своїй професії, а й вміти управляти трудовими ресурсами, організовувати роботу, планувати діяльність, розбиратися в економічній сфері бізнесу. Тобто, він повинен мати мінімум дві вищі освіти: одне, як фахівець, друге - як управлінець.

Спеціаліст - це професіонал, що володіє високими знаннями в конкретній галузі, що має практичну підготовку, і аналітичний склад розуму. Це може бути студент, успішно захистив диплом і володіє глибокими знаннями. А може бути співробітник, який має вже великий практичний досвід в певній вузьконаправленої сфері.

Основні відмінності:

 1. обсяг поняття. Менеджер отримує більш широке, бажано, дворівневе освіту.
 2. статус. Фахівцем стають після здачі державних іспитів і захисту диплома, менеджером - при призначенні на посаду.
 3. Рівень підготовки. Менеджер є як фахівцем, так і управлінцем, в той час як фахівець може обійтися тільки однією професією.
 4. відповідальність. Менеджер відповідає за все виробництво, фахівець - тільки за свою діяльність.
 5. влада. Менеджер має безпосередній владою, на відміну від фахівця.