У чому різниця між завдатком та авансом

Дуже часто в житті виникають ситуації, коли необхідно внести платіж заздалегідь, ще не здійснюючи покупки. Такі платежі стали все більш поширені при операціях з нерухомістю. Як правило, цей платіж має бути повернуто, навіть якщо хтось із сторін передумав або угода відмінилася з певних причин. Такий платіж називають авансом або завдатком, і на практиці постійно відбувається підміна понять, ці значення часто плутають. Але різниця між авансом і завдатком істотна.

Що таке аванс

Авансовий платіж - це грошова сума, що сплачується однією зі сторін за ще не отримані товари або ненадані послуги. Будь попередній платіж вважається авансом, якщо інше не прописано в договорі. Аванс - це часто загальної суми, яка підлягає до сплати. Якщо угода відмінилася (з якихось причин), аванс підлягає поверненню.

Що таке завдаток

Завдаток - це грошова сума, яку одна зі сторін угоди вносить як доказ укладення договору. Внесення завдатку тягне за собою певні зобов'язання, передбачені Цивільним кодексом, причому для обох сторін угоди. Якщо угода з якихось причин не відбулася, то винна сторона несе відповідальність.

Характерні загальні ознаки

  1. По-перше, це платежі, оплачувані до скоєння безпосередньо угоди. Аванс і завдаток за своєю суттю - це передоплата. Це обов'язково грошові кошти, ніяка інша річ чи інший предмет не може виступати в якості авансу або завдатку.
  2. По-друге, обидва платежі припускають одне призначення: виконання зобов'язань, будь то надання послуг або отримання товарів.
  3. По-третє, і аванс, і завдаток мають загальну функцію - платіжну.
  4. По-четверте, обидва ці платежу не регламентовані за сумою. Сума і авансу, і завдатку визначається лише за згодою сторін, зазвичай вона становить 10-40% від суми угоди.
  5. По-п'яте, і аванс і завдаток передаються в рахунок майбутніх платежів по угоді. Це частина суми, що підлягає платежу. І завдаток, і аванс зараховуються як частина оплати при остаточному розрахунку між продавцем і покупцем.

Але поняття авансу і завдатку істотно розрізняються, незважаючи на деякі загальні ознаки. Аванс і завдаток відрізняються за певними параметрами:

Законодавство

Завдаток і аванс - це абсолютно різні юридичні дії. Аванс ніяк не регламентується законодавством, його поняття не визначене законом. Проте авансові платежі часто використовуються в угодах. А поняття завдатку, його передача та отримання чітко зафіксовані в Цивільному кодексі РФ.

мета платежу

На перший погляд, вона однакова, але в дійсності мети авансу і завдатку відрізняються. Мета авансу - підтвердження серйозності і реальності намірів щодо угоди. А мета завдатку, крім підтвердження намірів, ще в забезпечення виконання умов угоди.

відповідальність

Ключова відмінність завдатку - він є одним із способів забезпечення зобов'язань. Невиконання зобов'язань спричинить за собою цілком конкретну відповідальність, передбачену законом. Якщо угода скасовується з вини продавця, то він зобов'язаний повернути покупцеві суму задатку, причому в подвійному розмірі. Якщо договір не виконаний з вини покупця, то суму завдатку не повертається. Якщо угоду неможливо здійснити з незалежних ні від кого причин або за обопільною згодою сторін, то сума завдатку повертається (в однократному розмірі). Але грошові кошти повертаються, якщо ще не почалося виконання зобов'язань за договором. Таким чином, завдаток дозволяє сторонам контролювати один одного.

Аванс ж ніяк не зобов'язує сторони до виконання договору, і в разі скасування угоди сума авансу повертається повністю в одноразовому розмірі. Розірвання угоди про аванс не спричинить ніяких наслідків для сторін. Сторона, яка винна в розірванні угоди, не понесе ніяких санкцій і не виплачує штрафів.

оформлення платежу

Угода про завдаток має бути зафіксовано в письмовому вигляді, незалежно від суми. Воно складається в довільній формі з обов'язковим зазначенням реквізитів сторін, об'єкту угоди і термінів виконання зобов'язань. Внесення авансу не вимагає укладення договору, для надання авансу досить і усної домовленості. При бажанні можливе складання письмовій розписки від одержувача авансу.

функції платежу

Аванс за своєю суттю має тільки одну функцію - платіжну, в той час як завдаток три: платіжну, що засвідчує і забезпечувальну. Завдаток виступає як доказ виконання умов договору і застосовується в тих ситуаціях, коли обидві сторони несуть відповідальність.

Аванс і завдаток мають суттєві відмінності. Аванс - це платіж, який передує наданню послуг або, наприклад, передачі майна. Але він не є гарантією виконання зобов'язань. Оплата авансу не вимагає укладення договору, а його повернення може бути здійснений на першу вимогу. Завдаток ж регламентований статтями Цивільного кодексу, його передача оформляється в письмовому вигляді і має юридичну силу.

Рекомендуємо вам подивитися цікаве відео про відмінності оформлення між договором завдатку та авансу: