У чому різниця між зарплатами Gross і Net

Терміни Gross і Net в бухгалтерському обліку позначають обсяг активу або доходу:

 • До утримання податків та інших відрахувань (Gross basis)
 • Після утримань (Net basis)

Крім бухгалтерів, поняттями Gross і Net оперують працівники торгівлі, юристи, працівники кадрових служб при наймі персоналу. Звичайній людині слова нетто і брутто (синонім Gross) знайомі по позначенню ваги продуктів - "Брутто" (Що означає "в упаковці", "брудний" вага) і "Нетто" ( "Чистий" вага).

Що ж означають ці терміни щодо оплати праці, в чому їхня відмінність і що їх об'єднує?

Зарплата Gross

Gross - англійське слово, похідне від grosus на латині, можна перевести як "неочищений", "узагальнений".

Відносно заробітної плати це винагорода, яку нараховано в якості винагороди за працю і включає в себе не тільки основний заробіток за тарифною ставкою або оклад, але і різні надбавки:

 • стимулюючі (В разі підвищення кваліфікації).
 • компенсаційні (При роботі на шкідливому виробництві, в особливих кліматичних умовах).
 • За понаднормову роботу, роботу в нічний час, у вихідні та святкові дні.
 • За розширення посадових обов'язків і інше.

Саме ця сума, як правило, вказується в підписується працівником і роботодавцем трудовий договір. Вона фігурує в довідці "Про доходи" в документах при отриманні візи або кредиту.

До отримання ж на руки підлягає сума за вирахуванням прибуткового податку та інших утримань відповідно до законодавства.

Зарплата Net

Термін Net в перекладі з англійської мови означає "Чистий".  Власне, це і є та сума оплати праці, яку працівник отримує на картку або готівкою. Обчислити розмір винагороди Net можна, знаючи розмір зарплати Gross і ставки податків та інших відрахувань, які діють в країні відповідно до Податкового кодексу, трудовому і пенсійному законодавству.

Утримання, крім обов'язкового у всіх країнах прибуткового податку можуть бути наступними:

 • Медичне страхування.
 • Пенсійні внески (обов'язкові і / або добровільні).
 • аліменти.
 • адміністративні штрафи.
 • Перерахунок надмірно виданих сум.
 • Погашення раніше виданих сум (кредитів, авансів).

Це неповний перелік утримань. їх обґрунтованість і розмір уточнюється у бухгалтера, котра здійснює розрахунок заробітної плати. Крім того, існують пільги по податках для окремих категорій співробітників, наприклад, колишніх військових, інвалідів, опікунів, а також наявність у працюючого так званих "утриманців" - неповнолітніх дітей.

Розмір прибуткового податку для працівників - іноземних громадян найчастіше вище, ніж у резидентів країни.

Загальні характеристики зарплат Gross і Net

Перше - обидві суми відображаються в бухгалтерському обліку як "оплата праці" за відповідними статтями балансу. Бухгалтер зобов'язаний відобразити в обліку весь розмір заробітної плати до утримань, а також всю суму відрахувань і саму зарплату до видачі як різницю нарахованої суми заробітку і податків. Відповідно до закону, роботодавець зобов'язаний щомісяця надавати працівникові розрахунок його зарплати у вигляді розрахункового листка до статей:

 1. нараховано.
 2. утримано.
 3. До видачі.

Друге, що об'єднує ці терміни - Gross або Net фігурують в оголошеннях про найм персоналу, і вказуються в підписується підприємством і працівником трудовому договорі. Ці поняття не так давно проникли в російськомовний діловий лексикон, тому кожній людині працездатного віку необхідно розуміти суть цих економічних понять, при тому, що трудове законодавство ними не оперує.

Відмінності зарплат Gross і Net

Чим же відрізняється "чиста" зарплата від "брудної"? Як правило, претендент вказує в резюме бажаний розмір оплати праці вже після відрахувань, тобто Net.

Роботодавець же або кадрове агентство можуть вказати більш привабливу за розміром "брудну" зарплату як гонорар, тому претендент на співбесіді повинен уточнити цей момент.

Відмінність одна - в розмір винагороди:

 • Gross - сума доходу, що підлягає податковим, страховим, пенсійним та іншим майбутнім відрахувань.
 • Net - сума, яка видається співробітникові на руки готівкою або перераховується на картку. утримань з цієї суми не передбачається.

Не варто плутати поняття Gross / Net і "чорна" / "біла" зарплати. "Білій" називається зарплата, від якої потерпають по всім юридичним та бухгалтерським документам підприємства, вона відноситься як до Gross, так і до Net. А ось "чорна" має на увазі, що роботодавець сплачує працівникові готівку в конверті (уникаючи перераховувати на картку в банк, що зробило б виплату прозорою і відслідковується) і обидві сторони не підписують жодних документів, які обумовлюють розмір виплати і її регулярність. Таким чином роботодавець економить на сплаті обов'язкових податків до бюджету.

Іноді недобросовісний підприємець поєднує обидва способи видачі латки - "біла" її частина проходить за документами, а решта виплачується в якості надбавки чи премії на розсуд роботодавця і є "чорною".

Слід розуміти, що невиконання організацією ролі платника податків несе в собі ризики не тільки для роботодавця, але і для працівника. Очевидно, що адміністративна відповідальність, покарання у вигляді штрафів і в певних випадках позбавлення ліцензії на певні види діяльності лежить на керівництві підприємства. Співробітник ж, не маючи на руках підписаних договорів та інших правовстановлюючих документів, стає беззахисним в разі необхідності оплати лікарняного, належних за законом відпускних або докази достатньої суми внесків при нарахуванні пенсії. Більш того, фізична особа (працівник) також підпадає під податкові санкції, якщо він не сплатив податки самостійно. Вибір і подальша відповідальність в даному випадку лежить на працівнику.

Кожна людина цінує свій час і ресурси, і саме при виборі роботи варто задати всі питання щодо умов і оплати праці, отримати на них відповіді і зробити відповідні висновки.