У чому різниця між заземленням і занулением?

При покупці електрообладнання, від пральної машини або холодильника, вони не розраховані на довгу роботу, тому воно може зламатися. Для захисту пристроїв від неполадок або поломок використовуються захисні механізми. Однак навіть вони можуть припинити реагувати на збої. Серед таких неполадок числиться порушення ізоляції, від чого виникає напруга на металевому корпусі. У таких ситуаціях людині потрібен захист, яка не дозволить йому отримати травму або померти. Основне призначення ізоляційної захисту - зменшити напругу. Є 2 способи такого захисту: заземлення і занулення.

Як працює заземлення?

Безпечне використання побутових пристроїв завдяки підключенню корпусу до захисного нулю, забезпечуючи роботу "Обладнання захисного відключення" або автоматичні вимикачі. У останніх є працюючий механізм, який порівнює струми, що входить в фазний провід в будинок і виходить з робочого провідника.

Якщо режим електропередачі нормальний, струми рівні, а також протилежно спрямовані. Через це їх взаємодія врівноважено і збалансовано, забезпечуючи справну роботу з нормальними параметрами.

При виникненні порушення ізоляції в одному або декількох місцях ланцюжка, через таку область виходить ток, спрямований до землі. Через робочий провідник нуля струм не проходить. У механізмі відбувається порушення струму, який призводить до вимикання захищає органу і відключається з'єднання захисного механізму, запобігаючи надходження струму по ланцюгу. Завершення подачі напруги відбувається за мілісекунди.

При підключенні заземлення до побутовому влаштуванню, використовують PE-провідник. Він виводиться з розподільного щитка за спеціальним шляху до розетки, який обладнаний спеціальним виходом. Подібна захист не запобігає виникненню короткого замикання, тому на неї ставиться автоматизований вимикач. Купівля оного обійдеться в кілька тисяч рублів і займає багато місця.

Особливості землі:

  1. Якщо металевий відведення побутового пристрою і фаза пов'язані, тому в не виникає напруга. При порушенні ізоляції проводу, людина доторкнувшись до нього отримає серйозний удар струмом. Скориставшись заземлення можна запобігти подібному.
  2. Різні струми надходять на заземлюючий провідник, запобігаючи небезпека для людини.
  3. При виникненні напруги, яке надходить на радіатор опалення, несе ще більшу небезпеку. Через це все батарею перетворюються в провідники. Встановлюючи землю, весь струм виходить через провідник.

Як працює занулення?

У трифазних системах енергозбереження, нульовий провідник виконує безліч функцій. У захисних цілях він використовується для створення КЗ з потенціалом фази, який проник на корпус електроприладу. Струм короткого замикання виникає при перевищенні номінального значення захисного автоматизованого вимикача. Він вимикається в останню чергу.

Занулення побутового пристрою відбувається через окремий провід, який підключається до робочого нулю N в щитку. При цьому використовується третя жила в підвідному кабелі і спеціальний вихід в розетці.

Мінус такого захисту - необхідна виникнення струму витоку перевищує виставлену уставку на включення захисту. Якщо вимикач дозволяє працювати пристроям при навантаженні не перевищує 15.5 А, то через вихід невеликого струму занулення безсило.

При цьому організм людини не може перешкодити току подібної величини. Сприятливі умови - 55 мА змінного струму вистачає для порушення роботи серця і повної зупинки оного. На подібні точки занулення не працює. Воно захищає при виникненні критичної навантаження на автоматизований вимикач.

Особливості занулення:

  1. При використанні трьохжильного дроти з ізоляцією перша жила призначена для фази, друга для нуля і третя для землі.
  2. Землю ставлять після закінчення монтажу електрики в будинку. Особливо ефективно проведення спеціального заземлюючого відведення у щита.
  3. Для захисту встановлюють спеціальний вимикач харчування та інші установки для захисту.

Відмінності способів захисту

Заземлення відбувається завдяки вирівнюванню потенціалів і захисту від згубного впливу струму. Заземлення використовується в будинках і квартирах, її можна монтувати самостійно. Однак подібна установка не моментально спрацює при виникненні струму. Його легко встановити самостійно, при наявності зварювального апарату і декількох шматків металу. При цьому, потрібно мати хорошу теоретичну базу, для підрахунку і вибору оптимального місця для з'єднання до нейтралів.

При занулененіі, подібні струми змушують спрацювати вимикач, через що побутове пристрій відключається від мережі, разом з іншими приладами, включаючи трансформатори, комп'ютери та інше. При порушенні роботи нульового проводу в щитку, система припинить роботу, при цьому ви можете стати жертвою удару струмом. Через те, що контур занулення знаходиться поза домом, він може погіршиться через деякий час. Особливо це відбивається в місцях об'єднання з'єднань. При щорічної перевірки цього можна уникнути.

Що краще встановити?

Установка заземлення для захисту від струму не складе труднощів при правильному підході, система прослужить кілька десятків років при щорічній діагностиці. Для установки занулення знадобитися допомога фахівця, і часта діагностика нульового проводу, що не так економічно, як попередній спосіб.

Рішення потрібно приймати після огляду зовнішнього щитка. Якщо проводка стара, як і автоматика, дроти не розподілені і виглядають як пучок, то кращий варіант - заземлення. Якщо щиток добре виглядає, ізоляція не пошкоджена, то можна зануляти великі електроприлади. Однак багато хто віддає перевагу саме заземлення, завдяки простоті установки і довговічності системи, хоча вона призначена не для всіх електричних мереж.