У чому різниця між меленим і розчинною кавою?

35% росіян не уявляють собі ранок без цього напою, що бадьорить. Його п'ють з цукром, з молоком, з вершками, з коньяком, з корицею. Кількість щодня випитих чашок кави на Землі доходить до 2 мільярдів. Кавовий ринок є другим за значимістю після ринку нафти. Унікальні, корисні для здоров'я якості напою бадьорості визнають і медики, і дієтологи, і шанувальники ЗОЖа. Дослідження підтверджують, що він покращує роботу головного мозку, допомагає спалювати зайвий жир, підсилює фізичну працездатність, знижує ризики захворювань на діабет, хворобу Альцгеймера, Паркінсона, та й просто робить нас щасливішими. Але, кажучи про ці властивості, мається на увазі чашечка свежемолотого, звареної кави. А як бути з розчинною? Невже в процесі виготовлення він розгубив всі цінні якості? Щоб відповісти на ці питання, треба зрозуміти різницю між двома напоями.

Кава мелена натуральний

Це напій з обсмажених і перемелених зерен, отриманих з ядра ягід кавового дерева. налічується близько 90 різновидів кавового дерева, але найпопулярніші - це арабіка і робуста. Урожай збирають як вручну, так і механічним способом, що згодом впливає на якість і ціну готового продукту. Потім ягоди перебирають, миють, висушують і відправляють на підприємства для подальшої фасування і відправки на експорт.

Очищені зерна, вони вже мають назву "Зелена кава", привозять на перевірку - каппінг. Каппери оцінюють сировину за зовнішнім виглядом, потім обсмажують, перемелюють і аналізують смакові якості зерен.

обжарка або "Піроліз" кавових зерен розкриває той неповторний смак і аромат, якого всі так чекають від улюбленого напою. Існує 4 ступеня обсмаження, від легкої до дуже темною:

  1. скандинавська.
  2. Віденська.
  3. Французька.
  4. Італійська.

На заключному етапі обробки зерен приступають до помолу. Ступінь помелу визначає спосіб приготування напою, що бадьорить. Так невеликий, "в пил", підійде для турки, середній - для еспресо, великий - для френч-преса.

Найкращий і запашна кава виходить з тільки що перемелених зерен.

Розчинна кава

Маркетологи стверджують, що це 100% арабіка. Але це не правда. Розчинна кава не виготовляють з арабіки, в якості сировини використовують робусту, так як вона набагато дешевше. До того ж, робуста містить набагато більше кофеїну і має високу екстрактивністю, що забезпечує напою швидку розчинність.

Існує 3 види розчинної кави:

  1. порошковий. Некондиційні обсмажені зерна варять під тиском пара 4-5 годин. Потім з рідкої маси видаляється вода, що залишилася субстанція висушується в духовій шафі і перетворюється в буро-коричневий порошок. Цей порошок не має ні запаху, ні смаку, тому насичується або натуральними кавовими екстрактами, або синтетичними замінниками. Цей метод є найдешевшим.
  2. гранульований. Після сушіння порошок пресують паром в невеликі грудочки, також збагачують екстрактами і підфарбовують.
  3. сублімований. Після виварювання кавову субстанцію піддається не сушінні при високих градусах, а виморожування. Вважається, що вплив низьких температур дозволяє зберегти корисні властивості і природні смакові якості напою. Але сублімований кави вже піддавався варінні протягом декількох годин, що не могло не позначитися на смаку. І його теж підфарбовують. Ця технологія вважається дорогою, тому вартість сублімованого напою дорожче, ніж натурального.

Зараз з'явився новий вид розчинної кави - концентрований рідкий екстракт. Це тягуча 100% кавова суміш, заморожена без будь-яких добавок. На ринку він поки що представлений однією фірмою, але експерти стверджують, що цей різновид завоює велику популярність у споживача.

Дослідження показали, що розчинна кава, особливо з синтетичними добавками надає негативний вплив на організм. В процесі обробки в ньому руйнуються практично всі корисні речовини, а хімічних сполук додають більш ніж достатньо. Через високу кислотність, розчинний напій надає подразнюючу дію на органи шлунково-кишкового тракту, а часте вживання може призвести до гастриту. Для зниження ризиків, лікарі радять в готовий продукт додавати молоко або вершки.

Що ж спільного між натуральним і розчинною кавою

  • Спочатку обидва види - це натуральний продукт, вирощений на одній плантації, різниця лише в якості сировини.
  • І той і інший напій однаково діють на артеріальний тиск - працюють на підвищення.
  • Можна назвати ще одна схожість - аромат, але в розчинній каві він слабо виражений і отриманий штучним шляхом. У банку розчинної кави натурального речовини тільки 20%, решта 80% припадають на консерванти, ароматизатори та барвники.

Що ж вибрати

Перевагу варто віддати натуральному продукту, при цьому краще вибирати цільнозерновий варіант, так як по виду зерен можна визначити сорт - арабіка більш витягнута і має хвилясту подовжнюлінію, робуста округла, а поздовжня лінія пряма.

Натуральна кава містить більше кофеїну і мікроелементів, а також антиоксидантні сполуки, які уповільнюють процеси старіння.

При виборі розчинної кави, краще віддавати перевагу сублімованих продуктів і хорошим виробникам.

Кава містить речовину - кафестол. При його надмірному вмісті в організмі утворюються атеросклеротичні бляшки. У розчинній каві його в рази менше, ніж в натуральному. І це великий і, напевно, єдиний плюс швидкорозчинного напою. Щоб скоротити кількість кафестола в молотом кава, зварена напій слід відфільтрувати.

Характеристика на 100 гр. Натуральна кава Розчинна кава
сировина Арабіка Робуста
калорійність 5 ккал 2 ккал
вміст кофеїну 80-150 мг 60-80 мг
зміст магнію 7,1 мг 6,5 мг
вміст калію 116 мг 70 мг
вітамін РР є немає
кафестол 12 мг 0,6 мг

Головною перевагою розчинного напою є швидкість його приготування. Але навряд чи цей факт може компенсувати негативний вплив на організм. Краще заварити чашечку натурального свежемолотого кави, насолодитися витонченим смаком, і тоді вже точно: "Заради кави можна піти на все. Навіть на роботу." (Білл Гейтс)