У чому різниця між метеоритом і метеором

Існує велика кількість найменувань космічних тіл, тому людям, які далекі від космічної тематики, буває дуже складно розібратися. Але найчастіше плутають метеорит з метеором. Це дуже схожі, але при цьому такі різні явища.

Що таке метеорит

Метеоритом називають небесне тіло невеликого розміру, яка досягла поверхні планети або її супутника. Вони поширені по всій Сонячній системі. Наприклад, в кінці січня 2019 року на поверхня Місяця впав невеликий метеорит. Це сталося під час місячного затемнення і багато хто міг спостерігати цей процес навіть через біноклі.

Вся місячна поверхня всіяна кратерами, з землі це виглядає як темні плями - це сліди бомбардування космічними тілами. Така ж картина спостерігається на Меркурії - планеті без атмосфери.

Землі пощастило, вона має 3 основні ступені захисту:

  • Юпітер. Цей газовий гігант володіє сильною гравітацією, і часто "перехоплює" летять з пояса Койпера до внутрішньої частини Сонячної системи космічні тіла.
  • місяць. Може притягувати до себе деякі космічні тіла. Однак іноді на землю попадають місячні метеорити, які формуються на її поверхні.
  • Щільні шари атмосфери. Подолавши інші перешкоди він вривається в атмосферу планети. Занадто малі тіла згоряють, а великі зменшуються.

Потрапляючи в атмосферу планети, вони можуть досягати швидкості до 72 км / с. Через тертя вони сильно нагріваються і можна спостерігати світіння. Також ззаду залишається довгий слід. При зіткненні з поверхнею планети виділяється величезну кількість енергії. На місці падіння залишається кратер, його розмір залежить від швидкості зіткнення з небесним тілом. При високих швидкостях на місці падіння залишаються кратери, які можуть багаторазово перевищувати розмір впав тіла.

В основному метеорити складаються з каменю і заліза. Вони представляють високу цінність для вчених, оскільки дозволяють досліджувати глибини Сонячної системи, не залишаючи планету. Поки земні лабораторії не отримали зразки місячного ґрунту, вони були єдиним джерелом позаземного матеріалу.

Що таке метеор

Всі чули, що, коли падає зірка, треба загадувати бажання. Але мало хто замислюється, що зірки перевищують розмір планети в сотні, а то й десятки тисяч разів, до того ж, вони знаходяться на відстані від 4 св. років, тому вони можуть впасти на землю. ефект "Падаючої зірки" - це всього лише метеор. Так називають невеликі метеорити, які згорають в атмосфері. Це відбувається через його невеликих розмірів або високій швидкості входження в атмосферу. Також метеором можуть називати саме падіння небесного тіла і супроводжуючі його ефекти, навіть якщо воно долетіло до поверхні.

Особливо яскраві метеори називають болідами. Одним з найвідоміших вважається Челябінський метеорит. Він рухався зі швидкістю 18 км / с і зруйнувався, не долетівши до поверхні планети. Маленькі осколки розлетілися по великій площі.

Час від часу з землі можна спостерігати метеорні потоки. Це входження в атмосферу планети великої кількості метеоритних тел (метеорного рою), які рухаються по своїх орбітах навколо Сонця. Потік спостерігається, коли Земля перетинає орбіту метеорного рою. Вони виходять з однієї точки, яка називається радіантом, середня інтенсивність потоку становить до 50 частинок за годину. При сильної активності їхню кількість може досягати 1000 частинок.

Схожість метеорів і метеоритів

Найчастіше ці тіла мають різне походження, але вони можуть бути осколками одного космічного тіла. Нерідко їх джерелом стає Місяць. Вони формуються в її кратерах, потім викидаються в космос. Далі вони виявляються на навколоземній орбіті, і в кінцевому підсумку падають на поверхню. Виділяють три типи, що відрізняються за складом:

  • кам'яні.
  • Железокаменние.
  • залізні.

Відмінності між метеоритом і метеором

Основна їхня відмінність - природа походження. Зазвичай метеорити мають астероїдне походження, а метеори - кометної. Також різниця полягає в тому, що останні не є небезпечними для людей. Хоча досі немає жодного зафіксованого випадку смерті людини від метеорита, вони представляють серйозну загрозу. При зіткненні із поверхнею землі виділяється колосальну кількість енергії. Тунгуський метеорит явне тому підтвердження. Він вибухнув в розквіті 8-10 км над землею, на відстані в сотні кілометрів від вибуху в будинках вилітали скла. На площі 2000 кв.м.. км були повалені дерева. Якби він вибухнув над великим містом, наслідки були би сумними.

У 2013 році космічний тілом діаметром 20 м вибухнуло над Челябінськом. Через вибух було пошкоджено багато будівель, неміцні споруди були повністю зруйновані. Понад 2 000 чоловік отримали пошкодження. Складно уявити, що було б, якби воно долетіло до землі.

Челябінський метеорит

Метеори абсолютно безпечні і навіть корисні. Астрономи-любителі часто починають свої спостереження саме з метеорів. Вони виглядають як яскраві смужки, які швидко рухаються по нічному небу. Їх довжина і яскравість залежать від розміру тіла і швидкості входження в атмосферу.

Великі космічні тіла залишають конденсаційний слід, який може зберігатися в атмосфері тривалий час. Слід метеора зникає за декілька секунд, хоча іноді може залишитися на кілька хвилин, і пересуватися під впливом вітру. Іноді ці поняття плутають навіть ЗМІ. Але ось так просто їх можна розрізняти.