У чому різниця між морем і озером?

Хто в дитинстві не відчував радісне хвилювання перед поїздкою до водойми? У літню спеку хочеться зануритися і освіжити прохолодою розпалене тіло. В інші дні приємно розслаблятися на березі в наметі або сидячи біля багаття, або просто гуляти біля води. Одних захоплює азарт при вигляді стрибаючого поплавка. Інші люблять розглядати краєвиди, розсікаючи водну гладь на яхті, катері або турсудне.

Існують кілька видів водойм, наприклад, ставок, річка, океан. У кожного виду свої відмітні ознаки, але деякі озера називають морями. Чому? Давайте розбиратися.

Що таке море?

море - елемент Світового океану, обмежений частинами суші або підводним рельєфом. Повідомлення зі Світовим океаном не завжди видно, наприклад, якщо з'єднання відбувається за допомогою підводних вод.

Є винятки з правил. наприклад, Саргасове море оточене з усіх боків водою. Незважаючи на вдале розташування, воно несудноплавні через масове заповнення водоростями, які, намотуючи на гвинти двигунів кораблів, ламають їх.

Специфічні риси морів:

 • Відокремлюються від океану підводними хребтами або островами.
 • Поділяються на внутрішні (Стиснення материком, сполучені з океаном через протоки, як Середземне і Азовське), окраїнні (Примикають до материка або відокремлюються островами від океану), міжострівні (Розділяють великі острова, наприклад, Яванське), межматеріковие (Знаходяться між материками, наприклад, Червоне).
 • Вода тільки мінералізована. Більшу частину солей становить кухонна, решту - хлористий магній, сірчанокислий кальцій і магній. При цьому 4-у частину світового видобутку кухонної солі отримують з морської води (методом випарювання).
 • Найглибше і протяжне - Філіппінське.
 • Жителі Південної Кореї щороку можуть бачити, як хвилі розступаються і утворюють прохід шириною 40 метрів і довжиною 2 км.

Що таке озеро?

Озером називають водойму природного походження, не пов'язана зі Світовим океаном. У поглиблення на суші, як в посудину, стікає волога з річок, струмків, а також в ньому збираються ґрунтові і підземні води.

Байкал

Цікаві особливості озер:

 • Вода зазвичай прісна на смак. Хоча в деяких (Баскунчак в Астраханській області) рівень солі перевищує морську консистенцію.
 • Утворюються в результаті розриву і деформацій тектонічних плит (Байкал), завалів гірських річок і зміни їх русел, заповнення водою кратерів вулканів, танення льодовиків (англійська Озерний край), штучно створюються людиною (для функціонування гідроелектростанцій або для інших потреб).
 • Найглибшим на планеті є Байкал, знаходиться воно в ареалі з найчистішим повітрям, славиться омуль і єдиним в Росії Лімнологіческого музеєм. 70% водних мешканців не зустрічаються більше ніде в світі, наприклад, байкальська нерпа.
 • У незвично красивих озерних водах в кратерах вулканів не можна купатися через зашкалювання в них концентрації газів і кислот.
 • Найсолонішим в світі вважається Мертве, в якому неможливе життя риб і рослин. Засолонено настільки, що в ньому неможливо потонути.
 • На поверхні вулканічного озера Іджен температура води досягає 60 градусів за Цельсієм, а з дна піднімаються бульбашки з діаметром до 3-х метрів, жаби, на поверхні зі звуком пострілу. З кислоти, що міститься у воді, добувають сірку. Насиченість повітря газами така висока, що, незважаючи на спеціальні маски, добувачі в середньому там живуть всього лише 30 років.

Через великих розмірів Аральське, Тіверіадське, Каспійське, Мертве озера і Байкал називають морськими водоймами, хоча це неправильно.

За якими ж ще ознаками їх відносять до морів?

 1. Мертве озеро - через підвищену солоності, на порядок перевищує морські водойми.
 2. Аральське і Каспійське - тому що раніше вони з'єднувалися протоками з Чорним і Середземним морями. Потім через зміни клімату сталося від'єднання. Це припущення грунтується на тому, що для цих водойм характерні сильні шторми, океанічна структура дна, а також безліч островів, серед яких є дуже великі навіть за міжнародними поняттями. Вода в Каспії солонувата на смак, хоча зміст NaCl в ній незначне.

Аральське море

Арал з 1960 по 2007 роки висох за площею в 4,5 раз, за обсягом - в 14,4 рази і продовжує зменшуватися. Вчені вважають, що таке катастрофічне обміління на 23% пов'язане забором води для сільськогосподарського зрошення земель з живлячих річок - Амудар'ї і Сирдар'ї.

Що спільного у цих водойм?

Основна схожість їх в тому, що всі вони включені в гідросферу Землі, тобто складають навколишній нашу планету сферичний водний шар. Ті та інші:

 • Розташовуються в западинах земної кори, заповнених водою.
 • Бувають різних розмірів: маленькі, середні і великі за величиною.
 • Бувають різних форм.
 • Наповнені водою і живністю.

У чому різниця?

Зручно відмінності цих водойм дивитися в таблиці.

Відмінна ознака озеро море
оточені сушею З усіх боків Обмежено сушею або піднятим підводним рельєфом або має умовні кордони
обмеженість суші З океанами не з'єднує, але може з'єднуватися з річками З'єднується з океанами і річками
смак води Зазвичай прісний, але в посушливих районах може стати солоним. солоний
Різниця в розмірах В середньому менше за площею -
походження Природне і штучне природне

Крім цього, вони розрізняються складом проживають на їхніх "жителів глибин".

висновок

Якщо кількість морів в світі відомо школярам і можна подивитися в будь-якому довіднику, то загальне число озер невідомо. Але всі ці водойми треба берегти як джерела води. А вона потрібна для пиття і отримання їжі, освіти електрики та інших потреб.