У чому різниця між МРОТ і окладом?

Дані показники є складовими однієї економічної категорії, що відноситься до поняття оплата праці. Два найважливіших терміна найбезпосереднішим чином пов'язані з доходами співробітників організації і непрацюючих громадян.

Мінімальний розмір оплати праці

Показник може бути розглянутий, відповідно, встановлений тільки на законодавчому рівні. З його допомогою регулюють розрахунок зарплати, також деяких соціальних допомог, наприклад, пенсій, штрафів, податків, лікарняних листів.

У даній економічній величини є основна функція - забезпечення працівника доходом, здатним задовольнити його мінімальні потреби. Особливий вплив показник надає на робітників, які отримують низьку оплату праці.

Встановлюється даний показник на державних рівнях: федеральному і регіональному. Регіонам дана можливість самостійно регулювати показник, але тільки в бік підвищення. Роботодавець, нараховуючи заробітну плату, повинен спиратися на мінімум, встановлений його регіоном. Такий розмір встановлюється шляхом угоди, в якому беруть участь кілька сторін: органи влади, представники працівників і роботодавців. Роботодавцям потрібно знати і завжди пам'ятати, що регіональний мінімум - не просто побажання даної комісії, а, обов'язкове до виконання, умова для регіону. Показник регіональний не може бути нижче федерального.

Переглядається, а також підвищується, відповідно до рівня інфляції та індексації тарифів щороку.

Згідно з Законодавством РФ, заробіток, відпрацьованого цілий місяць працівника, не може бути нижчою за мінімальну.

У декількох варіантах зарплата може бути нижче мінімального розміру:

 1. Працюючи неповне бюджетне час. Це говорить про те, що працівникові може бути встановлено особливий графік (наприклад, неповна тиждень або неповний день). Якщо даний факт має місце бути, то це обов'язково прописується трудовим договором. Або складається додаткова угода з визначенням умов роботи.
 2. Після вирахування податку.
 3. Якщо співробітник працює не за трудовим договором, а, наприклад, за договором підряду.

Якщо працівник працював весь місяць без нарікань, весь бюджет робочого часу відпрацьований, але зарплата, все ж, менше МРОТ, то необхідно буде здійснити доплату до цього мінімального розміру, відповідно до встановленого регіоном. Якщо доплату не було здійснено, то роботодавцю загрожує штраф. Також до роботодавця можуть застосувати відповідальність не тільки адміністративну. Кримінальна відповідальність загрожує в випадках:

 • Зарплата нижче мінімальної виплачувалася більше 2-х місяців.
 • Зарплата навмисно занижена з корисливою або особистої вигоди.

Посадовий оклад

становить якусь частку заробітку. Виплата проводиться щомісяця при виконання своїх посадових обов'язків. Ця частина не змінюється, якщо працівником місяць відпрацьовано повністю. Посадовий оклад прописується трудовою угодою з співробітником і в особистому наказі про прийом на роботу. Якщо, з якоїсь причини, було прийнято рішення про зміну посадовий ставки, то необхідно новий розмір прописати в додатковій угоді, що підписується обома сторонами. В оклад входять додаткові виплати. Всі надбавки, інші виплати нараховуються тільки поверх нього.

Ставка є якоюсь базою для розрахунку інших показників, складових щомісячний заробіток. Співробітник повинен мати на увазі, що прописаний оклад вказано без утримання податкових відрахувань.

Спільне між двома економічними категоріями

 • У разі, коли оклад - це не частина заробітку, а вся зарплата без будь-яких доплат, премій, то, в цьому випадку, він дорівнює МРОТ.
 • Система гарантій оплати праці включає МРОТ. Абсолютно так само, як оклад. Це дві гарантовані виплати, належні сумлінному працівникові за повністю відпрацьований поточний місяць.
 • Мінімальна оплата покладається будь-якому працівнику при виконанні певної норми праці, як посадовий оклад.
 • Обидві категорії гарантують винагороду за працю.

Порівняння і чим вони відрізняються

 1. МРОТ становить мінімальну оплату, обов'язкову для встановлення працедавцем своєму працівнику. А ставка становить лише частина такої заробітної плати. З МРОТ можна зіставити тільки повністю нараховану зарплату, а не ставку як окрему її частину.
 2. Оклад може бути нижче мінімальної зарплати. Багато хто помилково припускають, що ця величина ні в якому разі не може бути нижче мінімального розміру оплати праці. Це висловлювання не вірно, так як даний показник - всього лише складова частина заробітку. А ось зарплата працівника, відпрацьованого весь місяць, ніяк не може бути нижчою за мінімальну.
 3. Мінімальний розмір оплати праці є величиною, встановленої державою на федеральному і регіональному рівні, а оклад встановлений на підприємстві, відбивається в штатному розкладі.
 4. МРОТ постійно змінюється величина на відміну від окладу. Цей розмір переглядається і приймається щорічно. Відбувається це шляхом внесення доповнень і змін до закону, а розмір ставки вноситься в трудовий договір, і роботодавець змінити її самостійно не може, тільки за згодою працівника.
 5. Поняття ставка відноситься тільки до працюючому населенню, що не скажеш про МРОТ, який може ставитися до двох категорій: працюючим і непрацюючим громадянам. На його основі розраховуються виплати працюючим і посібники для безробітних.