У чому різниця між місцем проживання і місцем реєстрації

Згідно двадцять сьомий статті Конституції Російської Федерації існує два різних між собою типу місць, в яких може перебувати громадянин. Вони позначені як місце проживання і, відповідно, перебування. В принципі, вже по самим назв зрозумілі як сенс, так і основна відмінність. Якщо просто логічно подумати, то виявиться зрозуміло, що в першому випадку - це місце, де людина живе, а друге - де він тимчасово перебуває.

Але важливо розуміти, що юридично все класифікується трохи складніше, тому що ці два поняття об'єднані ще одним терміном, який називається місцем реєстрації. Закони, як завжди, передбачають розвиток будь-якої ситуації щодо громадян, тому існує навіть поняття осіб без постійного місця проживання, але його варто було б розглядати окремо. В рамках же даної статті ми поговоримо саме про місце проживання громадянина та фактичне місце його перебування.

Нижче будуть розглянуті докладно як кожне з цих понять окремо, так і відмінності між ними.

Коротко про місце проживання

Для того, щоб захистити цивільне право будь-якого суб'єкта, дуже важливу роль в процесі приймає поняття місця проживання. В даному випадку це місце, де суб'єкт тимчасово або постійно живе.

При цьому варто особливо відзначити ситуацію з неповнолітніми дітьми. Місцем проживання для цивільних суб'єктів молодше чотирнадцяти років формально вважається місце проживання їх батьків, або опікунів. Це поняття - далеко не пусте місце, тому що воно може стати причиною певних правових наслідків. Так, наприклад, саме на підставі постійного місця проживання громадянин визначається померлою чи зниклим без вести. Чи є він підсудним, чи має право на спадщину - це, зрозуміло, також залежить від місця проживання.

До цього терміну також кріпиться і поняття житлової нерухомості, яким оперують все агенти з продажу нерухомості. І дійсно, прописатися в офісі, гаражі чи магазині нельзя.Інтересние випадки житлової нерухомості - це постійне проживання в номері готелю, будинок престарілих, будинки-інтернати.

Будь-який громадянин вважається зниклим безвісти при тому випадку, коли в місці проживання людини немає будь-яких свідчень про те, що він хоча б раз з'являвся в цьому місці. Для того, щоб визнати громадянина померлим без наявності тіла, необхідний термін в п'ять років, і якщо людина зникла при обтяжуючих обставинах (війна, стихійне лихо), то досить півроку.

Коротко про місце реєстрації

Місце реєстрації відрізняється від місця проживання тим, що воно завжди без винятків є тимчасовим. Є підтверджуючі документи, проте прописатися в такому місці при будь-якому середовищі. Ця документація видається на той випадок, якщо необхідно підтвердити, що людина дійсно був в якомусь місці. В якості місця перебування можна розглядати такі заклади:

  • Готелі.
  • санаторії.
  • Будинки відпочинку та пансіонати.
  • лікувальні установи.
  • Туристичні бази, кемпінги, тренувальні табори.
  • Послуги спортивних установ, зокрема, спортивні містечка.


Конституція Російської Федерації, в той же час, гарантує кожному громадянину без винятку свободу вибору місць проживання та проживання. Тобто кожен з нас не може бути припис сильно до певного місця, за винятком пенітенціарних закладів (в'язниці, виправні табори і колонії). Ці виняткові випадки, варто відзначити, також вважаються місцем проживання в юридичній практиці.

Реєстрація за місцем проживання, в місці перебування

Громадяни, які планують якийсь час жити в житлових будинках і спорудах, які не є їх постійним місцем проживання, зобов'язані кожні дев'яносто днів з'являтися до посадової особи, відповідальної за це місце, щоб продовжувати свою реєстрацію. Цей закон стосується всіх громадян без винятку, незалежно від соціального статусу, привілеїв і пільг.

Громадяни ж Російської Федерації, які змінили місце свого постійного проживання, мають обов'язок не пізніше, ніж через один тиждень з дня свого приходу на нове місце також повідомити це посадовим особам, які несуть відповідальність за реєстрацію в даній адміністративній одиниці (район, місто, СМТ, селище , село і т. д.)