У чому різниця між Клементині та мандаринами

Сьогодні в магазинах часто зустрічаються різні види цитрусових. Це не тільки звичні фрукти, а й створені на їх основі гібриди, наприклад, танжело або Мінеола. Клементина якраз і є однією з таких різновидів, яка за своїми споживчими властивостями ні в чому не поступається мандарина.

Клементина і їх особливості

Клементина - це не просто сорт мандаринів, хоча вони і схожі зовні. Їх дуже часто плутають, і за деякими даними, приблизно 2/3 від всього завезеного в Росію кількості клементинов в торговельну мережу потрапляють як мандарини. Так що споживачеві цей фрукт знаком, хоча і не під своєю назвою.

Насправді ж клементин - це гібрид двох цитрусових, апельсина-Королько та мандарина. Його латинська назва - Citrus clementina. Вважається, що цей фрукт був виведений на початку ХХ століття якимсь французьким священиком Клеманом Родье, в честь якого і отримав свою назву.

В даний час виділяють три різновиди клементинов. Монреальські, які привозять з Іспанії та Алжиру починаючи з середини жовтня, містять по 10-12 насіння в одному фрукті. Цей різновид зустрічається досить рідко.

Найбільш поширений варіант - корсиканські клементини, відрізняються червоною шкіркою. Це дуже ароматна різновид, позбавлена ​​кісточок. Ці плоди починають продавати пізніше, з листопада і до лютого. І на них обов'язково є товарний знак того регіону, де вони були вирощені.

Третій різновид - це іспанські клементини. Вони відрізняються більш дрібними плодами в порівнянні з описаними вище видами. Вони можуть містити від 2 до 10 насіння на плід.

Мандарини і їх особливості

На відміну від клементинов, які були виведені в Середземномор'ї, мандарини вперше почали культивувати в південному Китаї. В Європі вони з'явилися тільки в XIX столітті. Правда, незабаром їх також почали культивувати в середземноморських країнах - Іспанії, Алжирі, Марокко, на півдні Франції.

Мандарини є плоди вічнозеленого дерева, яке так і називається Citrus (або Цитрус по-російськи), що відноситься до сімейства рутових. Стиглі плоди досягають 4-6 см в діаметрі і діляться на 10-12 часточок, які легко відділяються одна від одної. Вони солодше, ніж апельсини, їх м'якоть має більш виражений помаранчевий відтінок, і вони мають більш сильним ароматом в порівнянні з іншими цитрусовими.

Що спільного між ними?

Плоди клементина - маленькі і круглі - за зовнішнім виглядом нагадують мандарин. Вони також мають досить твердою шкіркою, багатою ефірними маслами. Вона щільно прилягає до м'якоті, але в цілому плоди легко чистяться.

зовнішня схожість - не єдина спільна риса цих цитрусових. Вони мають схожу хімічним складом і можуть похвалитися низькою калорійністю.

Обидва різновиди цитрусових корисні для здоров'я. Їх м'якоть містить багато вітаміну С, а також цінні мінерали і органічні кислоти. І клементини, і мандарини вважаються відмінними дієтичними фруктами. Вони регулюють апетит, нормалізують обмінні процеси, зміцнюють природний імунітет. Вживання їх плодів і свіжовіджатого соку допомагає налагодити травлення. У сезон зимових застуд вони корисні тим, що містять фітонциди, природні речовини, що володіють протимікробним ефектом.

Обидва види цитрусових вживають як в свіжому вигляді, так і в складі різних страв. Наприклад, з них готують фруктові салати, різні десерти і желе, з м'якоті роблять смузі. Ці фрукти можуть додавати ароматні ноти в страви з м'яса або птиці. Обидва різновиди широко використовуються в парфумерії і домашній косметології завдяки сильному аромату і унікальному хімічному складу. Також шкірка мандаринів і клементинов використовується в народній медицині. З неї роблять спиртову настоянку, яку приймають для поліпшення апетиту і нормалізації травлення. Також ці фрукти будуть корисні при лікуванні захворювань дихальних шляхів, зокрема - при бронхіті.

І клементини, і мандарини з обережністю слід вживати людям з хронічними захворюваннями органами шлунково-кишкового тракту (в основному з виразковою хворобою або гастритом), оскільки містяться в них речовини, зокрема, фруктові кислоти, можуть значно погіршити ситуацію. При наявності алергічних реакцій на цитрусові краще не ризикувати і з мандаринами, і з Клементині.

Чим відрізняються клементини і мандарини?

Хоча за зовнішнім виглядом плоди дуже схожі, уважний покупець зможе легко відрізняти ці цитрусові один від одного. Так, мандарини мають не зовсім круглу, а як ніби трохи сплюснутую форму. У тому місці, де була квітка, формується чашечка. Клементина відрізняються більш круглою формою, з цієї точки зору вони ближче до апельсинів.

Є відмінності і в структурі шкірки. У мандаринів вона здається більш м'якою і рихлою, на ній більше помітні пори, часто помітно, що вона трохи відстає від плоду, тоді як у клементинов прилягає щільно. Колір шкірки, звичайно, залежить від сорту і ступеня зрілості. Але у клементинов зазвичай він яскравіше, а корсиканська сорт відрізняється червонуватою шкіркою.

Наявність насіння зовні визначити не можна, але різниця є і тут. У мандаринів кісточки є практично завжди, у корсиканського сорти клементинов вони відсутні.

Відчути різницю між цими плодами можна навіть просто взявши їх в руку. Клементина здаються більш щільними, а мандарини - більш м'якими. Але користь вони приносять однакову, в кулінарії використовуються схожим чином, так що при виборі мають значення смакові переваги. Так, клементини володіють більш сильним ароматом і солодким смаком, багатьом покупцям в них не вистачає кислинки.