У чому різниця між колгоспом і радгоспом?

Такі поняття залишилися в пам'яті багатьох людей, в першу чергу у наших бабусь і дідусів, а потім у наших батьків. Ці підприємства були актуальними в епоху Радянського Союзу, історизм ще довго будуть перебувати в глибинах їх пам'яті. Для тих, хто народився після розвалу Союзу це просто слова. Знати історію зобов'язання громадян країни. Варто більш детально розібратися, що лежить в основі цих двох слів.

Історія появ

Перші соціалістичні господарства з'явилися в 1918 році. Головною метою їх створення було показати наскільки добре соціалісти здатні управляти сільським господарством. Селяни повинні були захотіти працювати в них. Вони не впоралися і в 20-х роках кращими власниками були кулаки. Комуністи поправили своє матеріальне становище і утворили колгоспи. Це знищило зачатки приватного бізнесу в ті часи і повернуло кріпосне право.

колективне господарство

У Радянському Союзі слова утворювалися шляхом словотворення. Колгосп - це абревіатура. Вона поєднує два слова - колективне господарство. Вид кооперативу, де вільно зібралися селяни і вибрали зі свого колективу начальника. Тип власності колективний. У зобов'язанні колективу було управління, розширення площі, збір врожаю. Обслуговували підприємство спеціальні машинно-тракторних станції. Це такий устрій життя, де є свої трудові принципи. Після розпаду Радянського Союзу вони практично припинили існування.

Державне підприємство

В наші дні радгосп можна порівняти з заводом або фабрикою. Це підприємство державне, де начальник призначався з області, а також приймалися на роботу робітники. Люди, що працюють в даних колективах, отримували паспорти. Розшифровується радгосп, як радянських господарство з державним фінансуванням і управлінням.

Що об'єднує підприємства

Люди тих часів не бачили різниці між даними підприємствами. Здавалося б, що робочі мали рацію, вони обидва займалися продажем сільській продукції. Офіційно у першого купували товар, а другі його просто здавали. Продавати продукцію колгосп міг тільки державі. Найчастіше ціна була настільки низькою, що після такого продажу люди залишалися ні з чим. Обидві форми були ліквідовані після 1991 року.

Реальні відмінності двох підприємств

Колгоспи це така структура, яка була більш поширеною, про них говорили в ЗМІ. Насправді вони мали кілька непривабливих умов:

 1. Товар купує тільки держава в тій кількості, в якому йому потрібно. Продаж комусь ще заборонена.
 2. Держава встановлює ціну закупівлі. Ціна могла бути настільки низькою, що приносила тільки збитки.
 3. уряд не платить зарплату і не піклується про робітників.

У той же час платили зарплату робочим радгоспу, дбали про них і повністю фінансували виробництво продукції. Утворилися вони за рахунок колишніх поміщицьких господарств. Хоча кріпосне право і було скасовано, але принцип роботи залишився. Висновок можна зробити, такий, що кріпосне право видозмінилася в два варіанта.

Класифікація відмінностей

колгосп:

 • Колгосп - веде вузьконаправлене господарство, займається худобою або посівом. Залежить від ринку.
 • Робочі виконували роботу за трудодні до 66 року.
 • Колгосп забезпечує себе сам. Вижити в таких умовах досить важко.
 • Засоби виробництва були в спільне управління.
 • Створювалися місцевими органами влади.
 • знаходиться під владою не держави, а селян, які працюють на результат і взаємодіють між собою. Підприємство повністю контролюється державою, часто умови були настільки несправедливо, що колгоспи припиняли існувати і їх поглинали радгоспи.

Радгосп:

 • Радгосп міг займатися одночасно кількома типами діяльності, худобою, зерном, садом, птахом. Сучасна корпорація. Він має більше грошей, так як спожите сировину виробляють на місці.
 • Робота оплачується грошима.
 • фінансується державою.
 • Робітники, найняті державою, мають оплату в грошах.
 • Створювалися вони з урахуванням Держплану, Мінагропрому і Мінсільгоспу.
 • Рівень життя залежав від успішності господарства.
 • Господар - держава. Воно займалося управлінням, і турбувалася про результат.

Проблеми сільського виробництва

Так як в ті часи не було ні належної оплати праці, ні реального власника процвітало злодійство. Керівники могли красти машинами, а робочі мішками. Другою проблемою було те, що закуповувалася продукція тільки державою і по заниженими цінами. Але ключовою проблемою стало те, що наряди і на радгоспи і на колгоспи розподілялися в останню чергу. Навіть маючи мільйони на рахунку отримати техніку або паливо без наряду було неможливо. Зберігання та переробка сировини також мали проблеми. В результаті половина врожаю просто гинула. В результаті такого ведення сільського господарства в 80-их роках почався товарний голод.

висновок

Вивчивши детально два методи правління, стає зрозуміло, що вони обидва не були особливо привабливим місцем роботи, але все ж працювати в радгоспі було кращим. Там робітники мали паспорта, зарплату і гідну пенсію. У колгоспах ж спочатку працювали за трудодні, потім їм все-таки стали платити за роботу грошима, але прирівняли їх до всіх жителів Союзу тільки через багато десятків років, коли почалася масова паспортизація.