У чому різниця між фізичною особою та ВП?

Якісь бізнес-проекти немов створені для задоволення амбіцій фізичних осіб. Вони не вимагають вагомих вкладень, а отже, захищені від банкрутства. Вони мобільні і сумісні з іншими заняттями, не мають вікових обмежень і, нарешті, не вимагають реєстрації підприємництва.

З іншого боку, багато видів комерції просто не доступні людині, яка не має підприємницького статусу. Він не може, наприклад, відкрити магазин, піцерію або перукарню.

"Громадяни (фізичні особи)"

Третя глава Цивільного кодексу РФ приписує громадянину і фізичній особі загальні характеристики:

 • правоздатність набувається з народженням, дозволяє людині бути учасником цивільних правовідносин, наділяючи його правами та обов'язками.
 • дієздатністьосіб залежить від досягнення ними певного законом віку. У Російській Федерації - це 18 років. На практиці - це здатність людини в результаті своїх осмислених дій користуватися правами і знати ціну обов'язків.
 • відповідальність фізичної особи за її борговими зобов'язаннями забезпечується всім наявним у нього майном, з деяким винятком, встановленим законодавством. На сторожі цього пункту стоять статті 368 і 378 ЦПК, а також 80 ГК РФ, що звертають стягнення на частку спільного сімейного, артільної або товариській власності боржника.

Свобода підприємництва

Право людини створити підприємство, використовуючи для цього свій творчий хист і своє майно, розпорядиться отриманим прибутком, закріплено конституцією російської держави. Для реалізації свободи підприємництва, однією з основних економічних громадських свобод, громадянам іноді потрібно набуття статусу індивідуального підприємця.

Одне з прав фізичної особи після досягнення нею дієздатного віку полягає якраз в тому, що він може ставати ВП. Для цього потрібно мати постійний адреса проживання, а також пройти реєстрацію, встановлену податковим законодавством.

ІП - це зареєстрований громадянин

Незважаючи на різний статус, у який здійснює підприємницьку діяльність фізичної особи і у індивідуального підприємця, вони мають ряд схожих характеристик:

 • витяг прибутку - це головна мета їх діяльності.
 • Кожен у своєму діапазоні має право здійснювати економічні угоди з іншими особами.
 • Вони розподіляють прибуток на свій розсуд.
 • Це конкретні люди, які виступають під власним ім'ям.
 • Оборот робочої документації ведеться ними за спрощеним порядком.
 • ФО не має ні печатки, ні розрахункового рахунку в банку; ІП не зобов'язаний їх мати.
 • У одного і в іншого реєстраційним виступає місце проживання.
 • Кожен з них несе відповідальність всім майном, за винятком окремого, що не підлягає арешту і звернення в рахунок погашення довга.

Головні відмінні ознаки цих суб'єктів ринку укладені в системі оподаткування їхніх доходів і в дозволеної для них сфері діяльності.

Відмінність 1: допустима діяльність

Фізична особа не завжди потребує відкриття підприємництва.

 • Адвокати, нотаріуси, детективи, інші представники приватних практик працюють на підставі ліцензії або свідоцтва. З огляду на важливу соціальну спрямованість така діяльність регулюється законодавством окремо.
 • Другу групу складають громадяни, які отримують прибуток від надання одиничних послуг. Вони виконують роботи без укладення договорів саме тому, що їх діяльність не має постійного характеру.

Якщо людина вирощує сільськогосподарську продукцію, розводить для подальшого продажу тварин, дресирує, працює в якості покоївки, фотографа або репетитора, переводить тексти, проводить заходи, здає в оренду нерухомість - йому не обов'язково проходити процедуру реєстрації як ІП.

На відміну від звичайних громадян індивідуальні підприємці мають список ширший - класифікатор ЕГРІП. Не можуть вони займатися, наприклад, алкогольною продукцією або видобувною промисловістю.

Відмінність 2: правоздатність комерційна або загальногромадянський

Здатність громадянина мати права і обов'язки, що купується з народженням, відрізняється від правоздатності фізичної особи, яка вирішила зайнятися комерцією. Ті, хто отримав ліцензію, свідоцтво або будь-яке інше дозвіл вести певного роду діяльність, отримують разом з тим спеціальну правоздатність.

Якісь сфери вимагають спеціальної вищої освіти або високого рівня фізичного здоров'я. Десь підприємець не повинен бути судимим або мати тимчасову заборону на певні заняття.

Відмінність тут ІП від ФО будується якраз на різниці у дозволених для цих суб'єктів спільного ринку видах діяльності.

Ще одна відмінність: правоздатність громадянина припиняється лише з його смертю. На право займатися підприємницькою діяльністю може бути накладено тимчасова заборона. Підприємництво заборонено, наприклад, для чиновників або депутатів.

Відмінність 3: від звітності до оподаткування

Наймані працівники трінадцатіпроцентним відрахуванням від свого заробітку платять прибутковий податок. Ставка 13%, застосовується у фізосіб також при винагороду за авторським договором або договором підряду, при сплаті податків з продажу майна.

Комерсанти без статусу підприємця платять єдиний податок зі своєї діяльності самостійно. Розраховується він місцевим податковим органом на підставі заяви самого громадянина. Його сума залежить від двох чинників: від місця здійснення комерційного проекту і виду діяльності.

Подібні виплати у підприємця залежать від обраного на власний розсуд податкового режиму.

4 відомих режиму є пільговими категоріями працівників. Вони допомагають легально зменшити податкові відрахування, але вони вимагають від ІП застосуватися до ряду обмежень, властивих тій чи іншій системі.

Наприклад, якщо від бізнесу неможливо очікувати постійних доходів, то підприємцю на виручку прийдуть спрощена система (ССО, "Спрощенка") або єдиний сільськогосподарський податок (він же ЕСХН). Ці системи передбачають податкові відрахування тільки від реальних доходів. Краще відмовитися від Єдиного поставлений дохід (ЕНВД) або патентної системи (ПСН). На цих режимах податки нараховуються навіть якщо справа зазнали краху.

Популярна спрощена система має два варіанти звітності: 6% від доходів або 15% від різниці між доходами і витратами. Другий варіант має сенс, коли документально підтверджені витрати складуть понад 60%.

Крім податків ІП, як будь-який роботодавець, сплачує страхові внески за своїх працівників до пенсійного, соціальний і медичний фонди.

Працюючи без штату, будучи пенсіонером, при відсутності діяльності або при збитках - завжди ІП сплачує внески за себе. Подібні фіксовані платежі не залежать від доходу, якщо він менше 300 000. Щороку суми внесків коригуються на державному рівні щодо мінімального розміру оплати праці.

Відмінність 4: розрахункові рахунки ІП та ФО

Кошти на розрахунковому рахунку ІП - це доходи від підприємницької діяльності. Створюється такий рахунок для взаємодії з постачальниками працівниками, партнерами; для звершення податкових або комунальних виплат.

Рахунок фізособи зберігає особисті кошти і використовується для особистих потреб. Гроші з такого рахунку можна перевести на інший рахунок, зняти їх готівкою або оплатити з їх допомогою будь-які покупки.

ІП може працювати без розрахункового рахунку, але не може використовувати рахунок фізичної особи для ведення підприємницької діяльності.