У чому різниця між форматом jpg і jpeg?

У століття повсюдної комп'ютеризації навіть непрофесіонали постійно використовують різні зображення для соцмереж, презентацій на роботі і сімейних фотографій. Ми звикли до фотошопу і навчилися працювати з різними форматами файлів-зображень: * .png, * .psd, * .tif, * .cpt., І навіть розуміємо їх відмінності і де який вид файлів найкраще використовувати. Існує, однак, два найпоширеніших фотоформаті, різниця між якими нам незрозуміла: jpg і jpeg. Але ж ми використовуємо їх дуже часто, і різниця тільки в одній букві. Інтрига ... Спробуємо в цьому розібратися.

Що являють собою jpg і jpeg

  • З дозволом файлів jpeg вперше познайомилися користувачі комп'ютерів компанії Macintosh, так улюблених дизайнерами. З'явився цей графічний формат в 1991 році. В даний час використовується в усіх найсучасніших пристроях (смартфони, фотокамери) для збереження зображень. Формат спеціально був створений Joint Photographic Experts Group для зберігання цифрових фотографій. він підтримує більше 16 млн.цветов (Система TrueColor) в цифровий моделі RGB, що здатне забезпечити глибину кольору 24 біт \ піксель і контрастне дозвіл. Для більш компактного зберігання зображення алгоритм прораховує "надмірність" картинки, порівнюючи сусідні пікселі. Ця операція потрібна для налаштування коефіцієнта стиснення зображення з мінімальними втратами в якості. Фішка формату - можливість налаштовувати відсоток стиснення для знаходження балансу між розміром файлу та якістю зображення. Його основний вектор розвитку, поліпшення алгоритму стиснення зображення з мінімумом втрат якості.
  • користувачі MS DOS і Windows більше знайомі з розширенням jpg. З'явився цей формат просто: ці системи, на відміну від Macintosh, обмежували число можливих символів в розширенні файлу трьома символами. З розширення jpeg зникла буква "е", зате користувачі більш передової операційної системи Windows отримали можливість використовувати цей зручний формат. У більш сучасних версіях Windows позбулася цих обмежень, але розширення jpg залишилося нарівні з повним jpeg.

Що спільного між ними

По факту це практично один і той же формат збереження графіки, вони повністю взаємозамінні. Обидва ці формату стали стандартними для найпопулярніших програм обробки зображень Adobe Photoshop і Microsoft Paint. Здатність цих форматів стискати зображення до 15% без втрати якості широко використовуються для онлайн-графіки. Менші розміри картинок прискорюють завантаження сторінок сайтів. У алгоритму стиснення з втратами, використовуваного в цих форматах, тобто істотних недолік. Алгоритм заснований на неточних наближень і втрати при стисненні є незворотними.

Більш того, якість зображення погіршується при кожному редагуванні і збереженні файлу. Досвідчені користувачі при редагуванні фотографій використовують формати psd і cpt і зберігають в jpg кінцевий результат для зменшення розміру файлу. Це необхідно для завантаження картинки в інтернет, пересилання фотографій поштою або в месенджерах, для економії місця на диску і в інших випадках, коли "розмір має значення".

Технічно jpeg і jpg однакові і практично всі сучасні пристрої та програмне забезпечення зчитують і дозволяють використовувати обидва розширення. Вони незамінні і зручні при збереженні фотографій і картин з реалістичними зображеннями і плавними переходами кольору.

Для збереження яких зображень jpeg і jpg не підходять?

  • Не слід використовувати їх у випадках, коли навіть мінімальні втрати критичні, наприклад, медичні або астрономічні зображення.
  • Вони погано підходять для збереження текстової графіки і креслень. Різкий перепад кольору між сусідніми пікселями при стисненні призводить до появи неприємних артефактів, помітно псують зображення.

А чи є різниця між jpeg і jpg?

Все-таки є:

  1. jpeg - алгоритм стиснення, призначеного для збереження фотографій і графіки, і як алгоритм, може використовуватися в різних графічних форматах. jpg - окремий випадок цього формату.
  2. jpeg прагнути максимально стиснути вихідний файл, що призводить часом до значної втрати даних і, як наслідок, спотворення зображення. jpg "важить" трохи більше jpeg, але і втрата якості при цьому менше.
  3. jpeg не підтримує старими версіями MS DOS і Windows через обмеження можливої ​​кількості символів в розширенні, що позначає формат файлу. Це розширення файлів не підтримується також деяких старих софтом.

Чи можна змінити Jpg на Jpeg і назад? Без проблем і без всяких конвертерів фотоформаті - досить додати або, навпаки, прибрати в розширенні файлу букву "е".