У чому різниця часом am і pm?

Вимірювання часу завжди було одним із головних завдань людства. Для цього були створені спеціальні групи людей - жрецтво, що передавали своє безцінне вміння розрахунку руху світил на небосхилі наступному поколінню. Такі складності пояснюються тим, що обчислення сприятливого пори року для посіву та збору врожаю означало виживання цілого народу.

З часів стародавнього Шумеру для поділу доби на рівні тимчасові проміжки була поширена дванадцяткова система числення, якої ми користуємося і понині.

Звідки походить поділ часу на pm і am

Сонце сходить на сході, проходить по небосхилу і сідає за горизонт на заході. Якщо уявити собі уявну лінію, яка перетинає небосхил з півночі на південь і з'єднує дві ці точки, тобто перпендикулярно лінії руху сонця, то вийде меридіан. Земна куля буквально обплутаний мережею таких уявних ліній, що простягаються з півночі на південь - меридіанів. Ще древні люди помітили, що, незалежно від пори року, середина дня настає тоді, коли сонячний диск перетинає цю умовну лінію, прокреслені на небі.

Так як перетин цієї лінії сонцем позначало наступ півдня, то древні римляни так її і називали - meridiem або, в переклад на російську мову, опівдні. У Новий час від цього слова відбувся термін "меридіан".

При цьому для позначення першої половини прийнято умовне скорочення a.m. або вже зовсім по-простому am. Розшифровується це скорочення як ante meridiem - до полудня. Друга половина дня позначається як p.m. або pm - post meridium, що в перекладі з латині означає після полудня.

Латинське написання цих термінів підказує, що такий поділ доби пішло ще з часів Римської імперії, яка завоювала Британію на початку нашої ери і тримала в своїх чіпких лапах протягом декількох століть. Після відходу римлян з островів їх вплив ще дуже довго позначалося на культурі і традиціях місцевих жителів.

Ще через приблизно тисячу років, коли вже сама Британська Імперія стала морською державою і світовою імперією, її вплив активно поширювалося на завойовані території. Разом з колоністами на нові землі приходили і активно впроваджувалися традиції і звичаї туманного Альбіону. Те саме стосувалося і системи позначення часу і різних фізичних величин: довжини, об'єму і ваги.

12-годинний формат часу

12-годинний формат часу або, як його ще називають, англійська система обчислення часу, використовується в сучасних США. 12-годинний формат також переважає в Новій Зеландії, Канаді (крім Квебеку), Австралії і на Філіппінських островах. Поряд з 24-годинним форматом він використовується в Албанії, Бразилії, Великобританії та деяких інших англомовних країнах, в Греції, Ірландії, канадської провінції Квебек і у Франції.

В даному форматі добу розділені на дві половини - від півночі до полудня і від полудня до півночі. Кожна половина має своє власне позначення: am для першої половини дня і pm - для другої. Годинники, що використовують такий поділ, ніколи не будуть показувати час 14:30, а тільки 2:30 pm, тобто після досягнення годинникової стрілки цифри дванадцять час "обнуляється" і відлік починається заново.

Такий поділ часу не зовсім зручно. Особливо часто з цим можна зіткнутися при записі на листі півночі і півдня, так як їх можна передати абсолютно по-різному. Наприклад, дванадцятій годині дня можна написати і як 12:00 pm, адже наступна хвилина 12:01 буде після полудня; і як 12:00 am, тому що попередня хвилина 11:59 am була до полудня.

Тому, для виключення такого роду казусів, при складанні юридичних документів і в розкладах рейсів різного громадського транспорту завжди пишеться не рівно 12:00 am / pm, а уточнюється: 12:01 pm, або, наприклад 11:59 am.

Військові, для яких точність найважливіше, використовують 24-годинний формат часу, або, по-іншому, французьку систему обчислення часу, адже при взаємодії з арміями інших країн могло виникнути непорозуміння. До того ж цю просту прояв поваги. На даному цікавому факті заснована задоволена відома американська жарт: "Російським настільки погано, що вони навіть живуть по військовому часу".

У розмовній мові для позначення часу доби застосовуються слова-визначники: сьомій ранку, сьомій вечора, о другій ночі, другій годині дня. Такий поділ прийнято і в країнах, що використовують 24-годинний формат.

Англійська система обчислення часу все ще використовується і в інших країнах у вигляді аналогового годинника, де цифри йдуть тільки до дванадцяти, адже помістити на один циферблат все 24 години було б дуже проблематично.

В даний час практично всі побутові прилади і електронні пристрої, для зручності користувача, підтримують обидва формати відображення часу.