У чому відмінність між чорницею і лохиною

Більшість людей не можуть відрізнити ягоди чорниці від лохини. Це й не дивно, тому, що вони дуже схожі, адже відносяться до одного сімейства і роду, і є практично сестрами. Молоді кущики на перший погляд абсолютно схожі, мають яйцевидної форми листя і синьо-чорні їстівні плоди. Обидва рослини воліють прохолоду і кислий грунт, улюблені місця проживання хвойні ліси і торфовища. Властивості ягід широко застосовуються в медицині для профілактики і лікування ряду захворювань. Що ж являють собою чорниця і лохина і як їх відрізнити?

кущ чорниці

Чорниця являє собою невеликий чагарник, що належить до роду вересові. Висота куща коливається від десяти до п'ятдесяти сантиметрів, в залежності від місця зростання. Наприклад в умовах тундри чорничний кущик має всього пару сантиметрів. Жолобчасті листя яйцевидної форми добре сприяють транспортуванні води до кореня. До речі, кореневище у неї повзуче з великою кількістю пагонів. У травні відкриваються зеленувато-білі, правильної форми квіти, що мають захист від вогкості, у вигляді нахилу вниз.

кущ лохини


Ягоди на вигляд синьо-чорні або чорні, в залежності від кількості воскового нальоту. Чорниця дуже багата на вітамін А, що робить її просто незамінною в лікуванні різних хвороб очей. Плоди також містять антиоксиданти, які необхідні людському організму для боротьби з раковими клітинами. Пектин активно очищає від шлаків, покращуючи роботу травної системи.

Лохина є добре зеленим чагарником або напівчагарників, який відноситься до сімейства вересові. Іноді є присутнім стелеться стебло. Висота чагарника від 30 сантиметрів до 1 метра, може досягати і 1,5 м. Плоди мають округлу іноді трохи витягнуту форму, пофарбовані в синій колір з сизим нальотом. Ягоди дуже соковиті і досить великі, їх довжина доходить до 1-2 сантиметри. Зустрічається на територіях з прохолодним кліматом. З приходом осені листя знаходять червоний колір і опадає, а ягоди важать до настання заморозків. Використовується для лікування органів травлення, серця і судин (зміцнює судинну стінку), відновлює обмін речовин, сприятливо впливає на зір при регулярному вживанні в їжу.

ягоди чорниці

Як же відрізнити чорницю від лохини?

 1. На відміну від невисокої з м'якими стеблами чорниці стебло лохини древеснеет практично до самого верху і має більш світлий колір. Ця особливість відразу стає помітною при погляді на обидва чагарнику одночасно.
 2. Кущ лохини більш потужний на вигляд він завжди росте прямо в порівнянні з маленькою чорницею, яка може скромно тулитися на купині або практично стелитися по землі, в деяких місцях її висота не перевищує 10 сантиметрів.
 3. Для росту і плодоношення чорниця воліє трохи затінені ділянки (лісова галявина), лохина краще росте в добре освітлених місцях захищених від вітру, вона не вимоглива до складу грунту і живе практично скрізь, їй невідомі хвороби і шкідники, що сприяє швидкому поширенню на нові території.
 4. Сік чорниці має насичений фіолетово-червоний колір, який практично не змивається з рук і дуже добре забарвлює тканини. А сік лохини - блідий, можна сказати безбарвний. Це найголовніша відмінність, за яким можна розрізнити сестер - близнюків чорницю і лохину.
 5. Ягоди чорниці мають кислуватий смак і насичений приємний аромат, а лохини - нудотно солодкий, правда, ці відмінності в залежності від місця зростання можуть бути мінімальними.
 6. Плоди лохини значно більше і світліше (до 1,2 сантиметра), їх м'якоть має зеленуватий відтінок, на відміну від чорниці з темно-синьою м'якоттю і практично чорним кольором самої ягоди.
 7. Ще можна відрізнити дані чагарники по формі листя. Яйцеподібні листки, з гострим кінчиком і пільчатимі краями належать чорниці. А трохи розширені з притупленою верхівкою - голубиці. Але дуже часто листочки мають однакової форми, відмінності практично не помітні. Особливо на молодих рослинах.
 8. Ягоди на кущах розташовуються неоднаково. Чорничні ягідки ростуть по одній. Їх збір являє собою тривалий і трудомісткий процес. А ось її сестра утворює цілі грона. З одного "одомашненої" куща можна зібрати до десяти літрів ягід.
 9. Є відмінності і в формі плодів. Чорниця завжди має правильну округлу форму, а лохина в міру зростання стає більш велика і витягнута, ніж трохи нагадує грушу.
 10. Ягоди чорниці буквально стеляться по поверхні грунту, на якій ростуть. А ягоди лохини міцно висять на голих гілках до перших морозів.
 11. Лохину легше вирощувати в домашніх умовах, вона менш вимоглива до стану грунту, що значно спрощує догляд за рослиною ...

Що спільного між голубикой і чорницею

 1. Належать до одного сімейства (вересові) і роду (вакцініум).
 2. Мають їстівні, соковиті, корисні для здоров'я людини плоди, лікувальний ефект яких використовує офіційна та народна медицина.
 3. Якщо не придивлятися ягоди мають однаковий синьо-чорний колір.
 4. Смак плодів не дуже сильно розрізняється. У кожного є своя "кислинка».
 5. Воліють райони з прохолодним кліматом і кислими грунтами.
 6. Молоді чагарники даного сімейства мають однакову висоту.
 7. Листя на чорниці і голубиці мало чим різняться і бувають практично однакової форми.

Якими б однаковими на перший погляд не здавалися ягоди, відмінності між сестрами все-таки існують, головне бажання навчитися їх розрізняти. Насамперед необхідно уважно придивитися до рослин, а потім спробувати їх на смак, бажано в порівнянні. І тоді вже точно більше не переплутати ягоди.