У чому різниця між словами знати і розуміти?

У чому різниця між кажучи "знати" і "розуміти"? Оскільки тема оповідання вкрай гуманітарна і неоднозначна, то можна привести лише одна з думок, які панують в лінгвістиці. Це можна пояснити як мінімум тим, що грань між деякими словами розмита і неточна, а при живому використанні і зовсім перемішується. Але це не заперечує важливості теми, оскільки слова "знати" і "розуміти" відображають зустрічаються постійно рівні сприйняття інформації. Уміння "впізнавати" на якому рівні знаходиться володіння людиною тими чи іншими відомостями допомагає зрозуміти, наскільки торкнулися його ці відомості, чи є вони живими і сенсоутворювальним частинами його світосприйняття або порожніми енциклопедичними фантомами, які не грають ніякої ролі в його житті.

Знання як ментальний сприйняття

Знання само по собі - не розуміння, оскільки являє собою виключно уявне сприйняття інформації. Як правило, це щось на зразок завчених ще в шкільні роки істин, які могли бути навіть не піддані аналізу, не кажучи про прийняття їх усім собою і перевірку на практиці. Про людей, які тільки те й роблять, що збирають в собі знання, було сказано ще в біблійні часи, ніби вони "викидають дорогоцінні камені в море". Такий підхід в ту сувору і практичну епоху недивний, адже життя людини була коротка, і боротьба за неї йшла гостріше, ніж зараз, тому для такої розкоші як "знання заради знання" не було абсолютно ніякої можливості.

Цінувалося те, що могло принести користь, покращити людське життя і було перевірено справою, а людина, яка таку цінність як знання залишав без використання, вважався кричущим дурнем або божевільним. Крім того, що така людина не принесе користі, він навряд чи зможе усвідомити знання всім собою, воно залишиться для нього лише курних міфом, а не реальністю, в якій він був би твердо переконаний, впевнено при цьому стоячи на ногах.

Правда, прийти до розуміння можна не тільки практичним шляхом, але він - найнаочніший і працює з давніх часів. Виходячи з вишенапісанного, можна зрозуміти, що знання - це зведення, яке не було доведено людиною до його справжнього сприйняття як реальності. Це абстракція, яку людина знає розумом, але не вірить всім іншим своїм єством.

Розуміння як цілісне сприйняття

Розуміння ж, на відміну від знання, є безпосередньо прожитим і прийнятим досвідом, в якому людина може бути переконаний навіть несвідомо. Наприклад, багато знати про шкоду куріння і розуміти його шкідливість для себе особисто - абсолютно різні поняття. Можна бути детально обізнаним про всі небезпечні захворювання, що несе з собою сигаретний дим, про ускладнення, і інших неприємних речах, але до справжнього розуміння при цьому не наблизитися. Воно може пронизати людини, коли подібні проблеми з розряду теоретичних перейдуть у практичну область і з ними буде мати справу не тільки розум. Або ж необхідність добре вчитися і здавати іспити стає цілком зрозумілою учневі, лише коли він відчує наближення армійського призову або просто "пролетить" з надходженням в бажаний їм вуз. Таким чином, розуміння - це відчуття того чи іншого знання правильним, переконаність в ньому на особистому досвіді і ж уміння співвіднести його з навколишньою дійсністю.

Схожість знання і розуміння

Виходячи з вишенапісанного, можна розгледіти такі подібності цих двох понять як:

  • Їх приналежність до інформаційній сфері.
  • Їх природа як одного і того ж, але проявляється на різних рівнях.

В принципі, ці дві спільні риси повністю розкривають різницю між двома станами сприйняття інформації. Це інформаційні поняття, які говорять про те, наскільки глибоко і повно людина засвоїла ті чи інші відомості про світ. Але на цьому їх схожість закінчується.

Порівняння знання і розуміння

Порівнюючи знання і розуміння, слід усвідомлювати, що вся справа в повноті і глибині осягнення. Розуміння - це розширене знання, а знання - недозрілі до повного прийняття розуміння. Як правило, знання - абстрактно, зважаючи на свою теоретичної природи, а розуміння - конкретно, зважаючи на свою співвіднесення з практикою. Різницю між цими двома поняттями легко вгледіти в звичайного людського життя.

У нашому суспільстві люди звикли рівняти свої теоретичні переконання, вичитані часом з сумнівних джерел, з реальністю. За великим рахунком, навіть в тому, що Земля кругла, ми переконані лише теоретично, оскільки не бачили її з ілюмінатора космічної ракети і не здійснювали кругосвітню подорож, щоб відчути її "круглость". І ось тут то і лежить та особливість нинішніх людей, яка дозволить зрозуміти, де пролягає межа між знанням і розумінням. Можна думати, ніби є тверді правила життя, за якими вона функціонує, обов'язкові цілі, які повинні бути у кожної людини, але що трапляється, коли людина здійснює перевірку цих переконання на практиці? Далеко не всі люди виявляються правими в суперечці з життям і часом змушені переучуватися відповідно до тих "уроками", які вона їм дає. Ці люди мали в своїй голові лише повітряні замки, які здавалися реальними, але зовсім не був росіянином. Навіть якщо ці замки і мали щось спільне з реальністю, найчастіше коригування життям змінює їх до невпізнанності. І ось між глибиною, реальністю розуміння і абстрактністю, відчуженістю моделей знання і пролягає та сама межа, яка відрізняє їх один від одного.