У чому різниця між дирекційний кутом і азимутом?

Топографам, геодезистам по службі доводиться відображати положення об'єктів. Часто вони використовують полярні координати за напрямками, відстаням. Як величин приймаються справжні або магнітні азимути, дирекційні кути. У звичайній термінології такі найменування рідко можна зустріти, тому важко уявити і зрозуміти, чи є між ними різниця.

опис поняття

Під дирекційний кутом (ДУ) слід розуміти величину, що складається з будь-якого значення від 0 до 360 градусів. Для визначення береться вертикальна сітка координат і рух годинникових стрілок. Відлік ведуть по північному напрямку, там показаний осьової меридіан в шестіградусной зоні.

Точність дирекційного кута від 1 до 60 секунд досягають за допомогою методу:

 1. геодезичного.
 2. астрономічного.
 3. гіроскопічного.
 4. космічного.

Особливість форм, внутрішню будову, рух земної еліпсоїда наділені географічними, магнітними полюсами, які не збігаються. По Північному і Південному географічним полюсів проходить вісь, там обертається наша планета. Якщо розглядати гігантський магніт у вигляді Землі, то його орієнтири поступово змінюються, в цих координатах немає сталості. Показання стрілки на компасі приймаються як магнітні, а не справжні, у них не може бути збігів.

Тому у геодезистів з'явилося поняття істинних і магнітних меридіан, від них ведуть відлік напрямків до об'єктів. Для ДУ знадобиться відстань між обраним і північним напрямком по топографічній карті. Як інструмент для вимірювань або побудов використовують транспортир. Якщо на карті потрібно побудувати такий кут, вибирають точку, через неї креслять пряму лінію, паралельно вертикальним променям, які показує кілометрова сітка північного напрямку. Коли буде визначена ця риса, кут побудувати не складе труднощів. Такі дії потрібні для орієнтування в картах.

Що таке азимути

Азимутом в геодезії служить відстань між 2 променями, що виходять з 1 точки. Один з них показує північний напрям інший на заданий об'єкт. Відлік цього значення ведуть по видимому руху в небесній сфері або по годинах при роботі з картою. При прийнятті географічного меридіана за вихідне положення його називають справжнім. Найменування магнітного отримав вектор, якщо таким же взято його вихідний напрямок. При цьому промені можуть показувати на північний напрямок, точку, взяту на конкретній місцевості. Компасні стрілки вказують в бік полюса, а не географічного положення. Якщо фахівці розглядають істинний полюс, вони розкривають географічне положення на Землі. Магнітний вектор пов'язаний з магнітним полем і його 2 полюсами - північним і південним. Вони не мають збігів з істинними і магнітними меридіанами.

Коли географи відкладають лінію певного напряму по відношенню до предмету на місцевості і меридіанів, між ними утворюється магнітний або істинний азимут. Такі дії проводять, щоб:

 1. Вивчати, вибирати маршрути.
 2. Визначати відстані між 2 точками.
 3. Розраховувати час пересування.
 4. Оформляти дані, які будуть потрібні в дорозі.

При русі по азимуту визначають потрібний напрямок, дотримуються його, щоб не збитися з шляху до завершення подорожі.

загальні показники

ДУ, азимут є всього лише геометричними величинами, їх вимірюють в однакових одиницях, починаючи від 0 до 360 градусів. Ці механізми тісно пов'язані, щоб визначати орієнтування по топографічних картах. Коли готують маршрути з використанням азимута, на карті проводять взаємопов'язані дії:

 • Відзначають орієнтир поворотного пункту.
 • Обчислюють ДУ, довжину прямих ділянок.
 • Переводять ДУ в магнітний азимут, фахівці використовують для цього спеціальну формулу. Де з значення ДУ віднімають схиляння і додають показник по зближенню меридіанів, яке в свою чергу вираховують за кутом між істинним меридіаном і вертикальною лінією координат.
 • Відстань переводять в зручну одиницю виміру, переносять на карту.

Дирекційний кут разом з магнітними, істинними азимутами знаходяться в єдиній зв'язці для обчислення вірного напряму в подальшому орієнтуванні. Для точного визначення виконують переклад одного значення в інше.

У чому відмінність кутових величин

Різниця в побудові геометричних фігур:

 1. Коли вираховують географічний азимут здійснюють побудову двогранного кута між 2 площинами - меридіанними і вертикальним, який відраховує по північному напрямку і годинниковою стрілкою.
 2. Для магнітного азимута проводять побудова горизонтального кута.
 3. ДУ проходить через задану точку і паралельну лінію до осі абсцис.
Всі геометричні фігури залежать від прийнятого початкового напрямку. Слід враховувати наявність магнітного відхилення, його утворює відстань між істинним і магнітним меридіаном. Де західне вважають негативним, а східне позитивним. Похибка має різну величину в районах, але не змінюється від часу. Тому для визначення множать зміна, яке відбувається щороку, на минулий час, після того як карта була виготовлена.

Переводити значення ДУ в азимут і назад потрібно через визначення руху по таким векторах, де враховують наявність похибки. Топокарти будують по ДУ, вони дозволяють добре орієнтуватися, так як їх відкладають від вертикальних координат.

Коли і кому знадобляться знання

Перш за все мандрівникові такого рівня як Федір Конюхов, потрібно знати не тільки відмінні риси в координатах, але і грамотне застосування карт. Якщо немає під рукою сучасної технології у визначенні розташування на місцевості, але є схема регіону, то при виникненні проблеми належить розглянути рік видання. Можливо, потрібно дочекатися появи Полярної зірки, вірного помічника, орієнтира багатьох туристів, які заблукали в лісі, пустелі.

Ці інструменти, грамотне читання координатних векторів, незважаючи на появу IT, інших високотехнологічних атрибутів активно використовують:

 • топографи.
 • геодезисти.
 • Розробники туристичних маршрутів.

Людині, яка не пов'язана з походами, що вважає за краще спокійний "диванний" спосіб життя, знання розширять свій кругозір.