У чому різниця між DDR3 і GDDR5?

Якщо запитати простої людини, що таке оперативна пам'ять, то відповідь, швидше за все буде наступним: "Це така плата, без якої не працює комп'ютер". Звичайно, на простому, обивательському рівні він буде по-своєму правий. Адже це одна з найважливіших частин сучасної ЕОМ, і над її постійним удосконаленням працюють провідні компанії в області IT-технологій ось уже не один десяток років. тому провиною неухильне зростання обсягів інформації, з якими доводиться мати справу користувачам на своєму домашньому комп'ютері.

DDR3

Стандарт оперативної пам'яті третього покоління, як і годиться талановитому синові не менше талановитих батьків, багато в чому перевершує своїх попередників. Основними завданнями, які ставилися перед розробниками цього типу, були збільшення пропускної спроможності і зниження напруги харчування осередків, які і були блискуче досягнуті.

DDR слід читати як Double Data Rate - подвоєна швидкість передачі даних. На відміну від інших стандартів, в цьому використовується досить хитрий момент для підвищення продуктивності: дані передаються двома порціями за один такт: на початку такту і при його загасання.

Як видно, дана абревіатура, використовувана для позначення нового стандарту, при її розшифровці повністю розкриває основний принцип, завдяки якому ці непоказні на вигляд модулі мікросхем завоювали весь комп'ютерний світ.

GDDR5

Сучасні комп'ютерні ігри настільки вимогливі до ресурсів комп'ютера і його можливостям, що для допомоги основний графічні відеокарти використовують власну пам'ять.

Такі карти в своєму найменуванні використовують приставку Graphics для поділу з звичними типами оперативної пам'яті. Нинішній тип, GDDR5, успішно використовується ось уже більше десяти років, на відміну від свого попередника, GDDR4, який "не пішов в народ" через досить скромних характеристик в порівнянні зі своїм попередником - стандартом GDDR3.

загальні характеристики

Взагалі, графічна пам'ять типу GDDR5 була створена на основі стандарту оперативної пам'яті третього покоління - DDR3. Так що, в якійсь мірі, вони є своєрідними родичами.

Принцип роботи динамічної оперативної пам'яті, до якої належать також і вищевказані типи, заснований на досить простих фізичних принципах, які здатний зрозуміти будь-яка людина, мало-мальськи знайомий з електротехнікою.

Отже, "оперативка" служить для зберігання проміжних результатів обчислень прикладних програм, а також для власне запуску і роботи цих самих програм. Ось чому таким важливим її обсяг, від якої цілком залежить швидкість роботи комп'ютера.

Дані в такий пам'яті зберігаються у вигляді електричного заряду на понад маленьких конденсаторах, де кожен конденсатор відповідає одному один біту інформації (згадайте шкільний курс фізики: якщо є заряд, значить "1", немає заряду - "0").

Однак конденсатори не здатні довго утримувати заряд, він з них "витікає", тому їх періодично заряджають. У цей момент оперативна пам'ять недоступна для роботи. Відбувається це постійно, поки працює комп'ютер - в середньому, кожні 2 мілісекунди.

Тепер стає зрозумілим, що оперативна пам'ять залежить від електроживлення: при її виключенні вона стає неробочий. Тому для запису даних, які потрібно зберігати постійно, використовуються інші носії - жорсткі диски, мікросхеми ПЗУ і так далі.

Загальним для модулів GDDR5 і DDR3 є їх підвищена економічність.

Наприклад, якщо говорити про напругу харчування на елементах пам'яті, то воно становить 1,5 В, що значно нижче, ніж у попередніх стандартів.

Пропускна здатність цих модулів набагато вище своїх попередників. Це яскраво ілюструє такий приклад: найшвидша DDR2 дорівнює по продуктивності найповільнішої DDR3, те ж саме стосується і графічних модулів пам'яті. В даному випадку слід розуміти під продуктивністю максимальну швидкість передачі даних, яка вимірюється в ГГц.

Порівняння і чим відрізняються

В силу своєї "першородність", DDR3 є своєрідним стандартом, від якого можна відштовхуватися, якщо говорити про відмінності двох типів.

Найголовнішою відмінністю, безумовно, є фізичне втілення графічної пам'яті. Вона розпаювали у вигляді мікросхеми на відеокарті і не може замінюватися без неї за бажанням примхливого користувача, на відміну від звичних "планок" DDR3. При цьому важливо пам'ятати, що GDDR5 енергозалежною пам'яттю і при виключенні живлення всі дані з неї стираються.

В силу особливостей вимог, що пред'являються до графічним системам, у GDDR5 є ще одна важлива відмінність - буфери попередньої вибірки. Це попереднє читання даних з жорсткого диска, до яких прикладна програма тільки прогнозує звернутися. Це значно скорочує час для обробки даних графічної пам'яттю і дозволяє підвищити продуктивність комп'ютера.

Як уже згадувалося, DDR3 застосовується у вигляді модулів оперативної пам'яті комп'ютерів. Цьому стандарту вже більше 10 років, проте його високі показники роботи як і раніше зберігають свою першість.

GDDR5 встановлюється на відеокарти для обробки і побудови з масиву даних зображень. Висока якість графіки сучасних ігор пред'являє високі вимоги до апаратного забезпечення ПК, що робить відносно дорогий GDDR5 абсолютно затребуваним на ринку.