У зв'язку або у зв'язку - як правильно?

Труднощі в правильному написанні слова "у зв'язку" виникають через те, що його часто помилково відносять до групи говірок і за аналогією зі словами того ж, внічию, наосліп, вправо, побіжно пишуть разом. Як же буде правильно, у зв'язку або в зв'язку?

Слід з'ясувати, якою частиною мови є в зв'язку і яку роль в реченні виконує.

Більшість самостійних частин мови в російській мові підпорядковується морфологічним принципом написання, тобто вживається з певними префіксами, суфіксами, закінченнями, правопис яких залежить від правил орфографії, загальних для однотипних морфем.

Однак ці правила не діють стосовно службових частин мови: прийменників, спілок і частинок. Їх пишуть у відповідності зі сформованою мовною традицією, а правопис перевіряють по орфографічним словників і довідників. Саме такою особливістю володіє похідний прийменник "в зв'язку".

Він утворений з'єднанням простого прийменника "в" і іменника "зв'язок" в родовому відмінку зі зміщенням наголоси на другий склад. Поєднання "в зв'язку" втратило самостійне лексичне значення, а разом з ним і функцію члена пропозиції. У синтаксичній конструкції воно вживається як сполучний фрагмент. До похідному приводу "в зв'язку" не можна поставити питання. Його можна замінити синонімічним приводом "через" або прислівниковій поєднанням "через".

У зв'язку з рано настали холодами на підприємстві ввели жорсткий режим економії тепла. (Через рано наступили холодів; через рано наступили холодів.)

Реклама

Квиткові каси були відкриті на півгодини раніше в зв'язку з тим, що очікувався аншлаг. (Через очікуваного аншлагу.)

Прийменник "в зв'язку" входить до групи похідних прийменників, які традиційно пишуться окремо:

в зв'язку з обставинами, у вигляді рулету, в продовження сказаного, протягом години, на закінчення виступу.

Похідний прийменник "в зв'язку" треба відрізняти від іменника "зв'язок" в називному відмінку множини або родовому відмінку однини з приводом "в". У таких поєднаннях слово "зв'язку" вимовляється з наголосом на першому складі. Воно виступає в ролі доповнення і може мати узгоджене визначення.

У зв'язку Івана Миколайовича не входили випадкові люди. (В особисті зв'язки.)

Він був помічений в зв'язку, небажаної для репутації чесної людини. (Замечен в небажаної зв'язку.)

За правилами російської орфографії, і похідний прийменник "в зв'язку", і простий прийменник "в" з іменником "зв'язку" пишуться окремо. Отже, злите написання "у зв'язку" є помилкою.

визначив, що різниця "в зв'язку" і "у зв'язку" полягає в наступному:

  1. Роздільне написання похідного прийменника "у зв'язку"Є орфографічно правильним. Злите написання "у зв'язку"вважається помилкою.
  2. Похідний прийменник "в зв'язку" відноситься до службових частин мови. В контексті його слід відрізняти від поєднання іменника "зв'язок" в називному відмінку множини або в родовому відмінку однини з простим приводом "в".