Вагонка або гіпсокартон - який матеріал краще

Власники житлової площі прагнуть бачити її доглянутою і красивою. Для досягнення своїх цілей, вони затівають ремонти, різного роду перебудови. Як з'ясувалося, в 7 з 10 випадків, основне проблема - вибір матеріалу для фінішної обробки.

Далі будуть розглянуті два матеріали: вагонка і гіпсокартонні плити. Порівняння їх характеристик, способу монтажу і місць застосування. Це дасть можливість визначитися з вибором.

Вагонка або вагонку, дошку

Виробляються дані матеріали з дерева, пластика (вагонка ПВХ) і сухий дерев'яної стружки (панелі МДФ).

Пластикова обшивальна панель

Пластикові панелі з полівінілхлориду представляють собою вузькі пустотілі дошки. Має певні переваги:

 1. довговічність.
 2. вологостійкість.
 3. Широкий вибір структури і забарвлення.
 4. Невелика ціна.
 5. Готовий фінішний матеріал.

Після установки не вимагає додаткової обробки. Але є і недоліки:

 • Не пропускає повітря. з'являється цвіль.
 • Невисока стійкість до фізичних зусиль. При ударі деформується.
 • температурні деформації.
 • Виділяються небезпечні випари.

панелі МДФ

Екологічно чистий матеріал виробляється з дрібнозернистої деревної стружки шляхом пресування. Склеюються частинки плити натуральним деревним речовиною. Матеріал не виділяє шкідливих речовин. Широкий вибір структури під мармур, дерево, камінь, граніт. легкий монтаж.

Недоліки: накопичує вологу, що приводить до руйнування панелей. Висока горючість обмежує застосування їх поблизу від нагрівальних приладів (плити, духовки, каміни).

дерев'яна вагонка

Найпопулярніший і широко вживаний матеріал з цього списку. Фасади будинків, лазні, сауни, садові будиночки, внутрішнє оздоблення житлових приміщень. Це не весь список застосування облицювальних дощок з дерева. переваги:

 1. Екологічна бездоганність і натуральний малюнок.
 2. Естетичний вигляд і аромат натуральної деревини.
 3. Теплоізоляція, звукоізоляція і довговічність.
 4. Простота монтажу і широкі можливості.

З недоліків можна назвати потребу в додатковій, час від часу обробки. Її роблять для збільшення терміну експлуатації матеріалу. Досить висока ціна.

Гіпсокартонні плити

Сама назва матеріалу говорить про його складових. Гіпсова плита, обклеєна з двох сторін картоном. Є лицьова і тильна сторони. Підрозділяється на вогнестійкий, водостійкий і класичний види гіпсокартону.

 • вогнестійкі плити. володіє негорючими і вогнетривкими властивостями. Зона застосування обмежена щитовими, генераторними, серверними приміщеннями. Можливий монтаж в котельні і подібних їй технічних площах.
 • вологостійкі листи. Застосовуються в приміщеннях з підвищеної вологістю, але з необхідністю застосування декоративних облицювальних матеріалів. Для додаткового захисту конструкції. Має вологовідштовхувальні властивості.
 • класичний гіпсокартон. Спочатку виробництво плит обмежувалося стінових варіантом. Надалі почали виробляти варіанти листів для стелі. Вони трохи тонше для кращого монтажу. Використовуючи гіпсокартон споруджують перегородки, стелі різного рівня, вирівнюють стіни. Не будучи фінішним матеріалів, потребує покриття облицювальними речовинами.

Що спільного між цими матеріалами?

І гіпсокартонні плити, і облицювальна дошка мають багато спільного. Їх використовують для вирівнювання стін і стель. Для монтажу їм необхідний каркас (лати). За спорудженої конструкцією легко ховають проводку, труби, інші комунікації.

Завдяки невеликій вазі і простоті матеріали легко монтуються. Навіть новачки в ремонтній сфері справлятися з цим завданням. По завершенню робіт стіни і стелі мають рівні поверхні. Частини готової конструкції легко замінити.

обидва матеріали пропускають повітря (Крім ПВХ панелей і гіпсокартону, покритого плиткою), сприяючи циркуляції повітря в приміщенні. Мають властивості тепло- і звукоізоляції. Обидва матеріали хороші і гідні вибору.

Які відмінності є?

Незважаючи на багато спільного є і суттєві відмінності:

облицювальна дошка гіпсокартонна плита
фінішний матеріал Вимагає фінішної обробки
Екологічно чистий Має хімічні домішки
гарний дизайн Тільки внутрішнє застосування
Застосуємо зовні і всередині будівель Легко руйнується від впливу погоди
Стійкий до впливу погодних умов На нього нічого не можна повісити (картина)
дорожче вартість варто дешевше
Після монтажу вимагає постійного догляду Після фінішної обробки не вимагає догляду

Відмінності матеріалів не такі вже істотні. Але, при виборі важливо їх враховувати.

Сфера застосування

Для саун, бань, басейнів Найкращим варіантом буде липова облицювальна дошка. Матеріал не нагрівається, вологостійкий, екологічно чистий. Застосовується також дошка з дерева вільхи. Вони мають схожі властивості.

При облицюванні веранд, терас, балконів може бути застосована вагонка з ПВХ. Будучи фінішним матеріалом не вимагає додаткового догляду. Її ж застосовують в обробці господарських приміщень. Адже гіпсокартон не застосовують під неопалюваних приміщеннях, а дерев'яну вагонку або панелі МДФ не використовують в даних приміщеннях.

Ванні кімнати, санвузли найчастіше обробляють вологостійким гіпсокартоном. З подальшою фінішною обробкою керамічної плиткою або пофарбуванням. Дерев'яна дошка не буде виглядати тут. Панелі з МДФ розкиснути, а з ПВХ викличуть поширення цвілі.

Дошка з МДФ буде шикарно виглядати в спальні, передпокої або домашній бібліотеці. А в поєднанні з дерев'яними панелями це буде виглядати дуже вишукано. Тут також можна застосувати і гіпсокартонний лист, але на нього нічого неможливо повісити.

Як би красиво не виглядала дерев'яна вагонка, але замінити гіпсокартонні плити, при монтажі стелі вона нездатна. Особливо багаторівневих конструкцій. Також при створенні аркових прорізів або інших складних споруд ідеально підходить гіпсокартон. З нього легко вирізати конструкцію будь-якої форми.

Підходячи до процесу вибору, враховуються всі плюси і мінуси матеріалів, приміщень. Перевіряється вплив холоду, прямих сонячних променів, наявність в кімнаті електричних приладів. При підвищеній вологості, температурному режимі, роблять відповідні висновки. Матеріал підбирається відповідно до наявних умов.