У пошуках кращого глюкометра

Діабет - захворювання, при якому необхідно постійно контролювати рівень цукру в крові. Порушення функції ендокринної системи, знижує вироблення інсуліну, призводить до того, що в кров потрапляє не засвоєна організмом глюкоза. Від рівня її змісту залежать метод лікування і дозування лікарських препаратів.

Для визначення рівня вмісту глюкози проводиться лабораторний аналіз крові з використанням спеціальних реактивів і апаратури, що дозволяє отримати результат дослідження з мінімальною похибкою.

Як бути, якщо такий аналіз необхідно проводити постійно?

зміст:

  • Для чого потрібен глюкометр
  • фотометричні глюкометри
  • Принцип дії електрохімічних глюкометрів
  • Додаткові функції електрохімічних глюкометрів
  • На що слід звертати увагу при виборі глюкометра

Для чого потрібен глюкометр

Пацієнтам, у яких діагностовано інсулінозалежна форма діабету, і вагітним жінкам з цим важким захворюванням доводиться здавати кров на аналіз кілька разів в день. Це технічно складно при амбулаторному лікуванні, а для літніх і ослаблених людей практично неможливо.

Реклама

Глюкометр, призначений для індивідуального користування, частково вирішує цю проблему, хоча його свідчення можуть мати похибку від 10 до 20%. Принципово важливо знати, як вибрати глюкометр з високою точністю і функціональністю, щоб з його допомогою лікування дало позитивний ефект і стабільно стійку ремісію.

Більшість глюкометрів, що надходять у продаж через мережу магазинів медтехніки, працюють по фотометричному або електрохімічного принципу.

↑ Повернутися до змісту

фотометричні глюкометри

Фотометричні глюкометри відносяться до першого покоління приладів - аналізаторів крові. Їх дія заснована на використанні спеціальних реагентів, що змінюють колір тест-смужки при контакті з глюкозою.

Цей спосіб визначення процентного вмісту в крові нерозщеплених цукрів вважається не надто надійним. Розшифровку фотометричного аналізу можуть спотворити часті при діабеті порушення сприйняття кольору. Причиною неточних показань є і температурний фактор: фотометричні глюкометри реагують на зниження і підвищення температури похибкою від 20 до 50%. Це ускладнює визначення точного дозування ліків, необхідних для нормалізації рівня глюкози в крові.

В даний час розроблені більш точні прилади, які працюють за іншим принципом: на основі електрохімічних реакцій при аналізі капілярної крові або плазми.

↑ Повернутися до змісту

Принцип дії електрохімічних глюкометрів

Електрохімічні глюкометри вважаються найбільш надійними і зручними у використанні. Їм віддає перевагу більшість пацієнтів, які потребують регулярному аналізі складу крові.

Моделі електрохімічних глюкометрів розрізняють по АМПЕРОМЕТРИЧНИЙ або кулонометрическом принципом роботи, калібрування на цільну кров або плазму і наявності допоміжних функцій, що спрощують їх використання без сторонньої допомоги.

Амперометрія як спосіб діагностики використовується переважно в лабораторних дослідженнях при аналізі плазми. Більшість вітчизняних портативних приладів для домашнього користування - це глюкометри з кулонометріческім аналізатором.

Як і в фотометричних, в електрохімічних глюкометра кров наносять на тест-смужки, з яких за допомогою електронних сенсорів зчитуються показання аналізу. На функціональні можливості електрохімічних глюкометрів не впливають зовнішні фактори: температура, освітлення, зміни атмосферного тиску. Точність показань залежить від виду калібрування приладу: по плазмі або цільної крові. Метод, заснований на аналізі плазми, дозволяє отримувати більш точні результати.

Вибирати глюкометр необхідно з урахуванням віку пацієнта, його індивідуальних фізичних даних і умов, в яких буде проводитися аналіз. При цьому важливо знати, який вид калібрування застосовується в електрохімічному аналізаторі. Прилади європейських виробників, як правило, калібрують за плазмі, мають похибку не більше 10% і мають набір функцій, що спрощують дослідження. Для хворих зі зниженим зором випускають моделі, що мають збільшений дисплей з підсвічуванням і контрастним цифровим зображенням показань аналізу. У деяких з них передбачено звукове сповіщення.

↑ Повернутися до змісту

Додаткові функції електрохімічних глюкометрів

Моделі глюкометрів останнього покоління забезпечені додатковою функцією підключення до персонального комп'ютера і обробки даних за допомогою спеціальних програм. Вони відносяться до типу персональних біохімічних аналізаторів, що визначають не тільки зміст глюкози, але і рівень тригліцеридів і холестерину в крові. У них потребують хворі з вираженим метаболічним синдромом, який по-іншому називають ожирінням. Найчастіше він супроводжує діабету другого типу, при якому не виникає дефіциту інсуліну. Контроль вмісту глюкози в цьому випадку здійснюється два рази на тиждень, а рівня холестерину і тригліцеридів - один раз на місяць, тому висока вартість глюкометра і тест-смужок виправдана, якщо враховувати їх нечасте використання.

При діабеті першого типу, що супроводжується кеацітозом, і гестаційної формі діабету потрібно робити аналіз кілька разів на добу: від двох до шести при високих показниках цукру в крові. Для цієї мети бажано мати глюкометр, калібрований на плазму з функцією визначення кетонів в крові. Вартість таких приладів висока, тому слід з'ясувати, чи є можливість отримувати безкоштовно тест-смужки в поліклініці, де спостерігається хворий. Вони повинні відповідати оригінальним приладів, оскільки для кожної моделі виробники розробляють і склад реагентів, і відповідні розміри тесту.

Їх ширина, а значить, і вибір моделі, мають значення для хворих з обмеженою рухливістю в суглобах рук і вираженим тремором. Щоб користуватися приладом самостійно, їм потрібно глюкометр зі слотом для широких тест-смужок.

↑ Повернутися до змісту

На що слід звертати увагу при виборі глюкометра

При виборі моделі слід звертати увагу на її розмір, форму, матеріал, з якого виготовлений корпус, а також на голки і ланцети для забору крові.

Контролювати її складу у дітей легше з використанням глюкометрів, що вимагають мінімальної кількості рідини для аналізу. Вони забезпечуються тонкими голочками-ланцетами, за допомогою яких кров беруть не тільки з пальця, але і з гомілки, стегна або інших частин тіла. Спеціально для дітей розроблені ланцети з автоматичним проколюванням. Вони діють майже безболісно, ​​і операція забору крові не травмує психіку дитини.

Для людей з вадами зору та сліпих людей, які страждають на діабет, створені говорять глюкометри. Вони повідомляють результат аналізу за допомогою звукового синтезатора або пристрою, вмонтованого в електронну плату. Для простоти використання на мовців глюкометра є всього одна кнопка. Найвдалішим вибором вважається прилад з функцією голосових нагадувань і кодами, нанесеними на тест-смужки шрифтом Брайля.

Більшість глюкометрів для домашнього користування має компактні розміри, зручний корпус, виготовлений з міцних і безпечних для здоров'я матеріалів, підсвічування дисплея і систему автоматичного оповіщення про результати аналізу. Але, вибираючи глюкометр, треба обов'язково з'ясувати, якою швидкістю він володіє, на скільки операцій з визначення вмісту глюкози в крові розрахований і яким чином виводить результат дослідження.

Швидкість виконання аналізів може коливатися від 5 секунд до 1 хвилини. Краще вибрати глюкометр, в якому електрохімічна реакція проходить швидко: часто це виявляється життєво важливим для хворих з важкими формами діабету.

Обсяг пам'яті в якісних моделях здатний утримувати від 300 до 800 результатів. Бажано, щоб прилад безпомилково видавав відомості про кожного проведеному аналізі в автоматичному режимі.

Висновок результатів на дисплей - зручна функція, але якщо вона доповнена голосовим оповіщенням, глюкометр можна вважати більш надійним і функціональним.

Багатьом людям персональний глюкометр доводиться використовувати в робочий час. В цьому випадку краще вибрати модель, корпус якої нагадує невеликий стільниковий телефон або ручку. Такий прилад позбавить від незручностей, викликаних небажаним увагою оточуючих.