У чому різниця між ветераном і учасником ВВВ?

В СРСР після закінчення Великої Вітчизняної Війни з'явилися нові категорії громадян:

 • Герої Радянського Союзу.
 • інваліди ВВВ.

Більше 90% осіб, які отримали нагороди в ході ВВВ, стали героями СРСР. Їх число склало більше 11 500 осіб, більше 3000 з них високе звання було присуджено після смерті. Трохи більше 100 чоловік визнані Героями двічі, з 7 - після смерті. 90 жінок стали удостоєні високого звання, більше половини з них воно було присвоєно посмертно. Для даних осіб відразу були передбачені особливі права і пільги, інформація про це була розміщена в усіх громадських місцях.

На підставі даних досліджень, проведених у 2017 році, відомо, що в країні проживало 1 800 000 ветеранів та інвалідів ВВВ. Роком раніше їх число дорівнювало 2 130 000. Цифра зменшується невблаганно.

ветерани ВВВ

Держава піклується про своїх героїв, їх праця і роль в придбанні світу на Землі складно переоцінити. Даній категорії громадян належить безліч варіантів підтримки. Розроблено відповідний Федеральний Закон №5-ФЗ "Про ветеранів", в якому можна дізнатися про:

 • Понятті, що характеризує даний статус.
 • Заходи соціальної підтримки громадян.
 • Особах, кому покладені матеріальні виплати.
 • Об'єкти, в яких діє закон, і як організовані виплати.

На підставі законодавства, до категорії "Ветерани ВВВ" відносяться:

 1. Особи, які воювали на передовій.
 2. Працювали в тилу протягом півроку і більше.
 3. Нагороджені медалями СРСР за службу і самовіддану працю.
 4. Особи, чия праця була пов'язана з протиповітряною обороною.
 5. Жителі блокадного Ленінграда, які отримали особливу медаль.
 6. Солдати, що служили в розвідці.
 7. Особи, що займають посади в органах внутрішніх справ і держбезпеки.

Цей термін є широким і включає в себе безліч категорій.

Учасники ВВВ

Учасники ВВВ - поняття більш вузьке і конкретне. Включає в себе тих, хто безпосередньо воював і брав участь в боях. Також до них відносяться ті громадяни, які входили до складу Червоної Армії, але на фронт не потрапили. Такі ситуації мали місце в силу потреби в кадрах для виробництва необхідних атрибутів військового часу:

 • техніка.
 • устаткування.
 • комплектуючі.
 • зброя.

До цієї категорії громадян входять:

 1. Особи, що зробили за службовим обов'язком, в самих боях і побачили всі жахи війни своїми очима.
 2. Військові розвідки, органів внутрішніх справ і держбезпеки.
 3. Солдати морського флоту і сухопутних частин військ.
 4. Особи, які вели роботи з розмінування об'єктів.
 5. Солдати, які визволяли Ленінград, отримали медаль за захист цього міста від німецьких загарбників.
 6. Особи, визнані інвалідами дитинства в результаті бойових дій.

Учасники також проходили службу в частинах, що не входили до складу діючої армії на протязі не менше півроку. Тобто вони могли вести викладацьку діяльність у військових академіях, маючи військове звання. Також до учасників відносяться військові, яким присвоєно нагороди за службу, а також стали інвалідами.

Спільне між поняттями ветеран ВВВ і учасник ВВВ

У 1930 році був виданий один з перших документів, що описують права військовослужбовців Радянської армії. По ньому деякі привілеї поширювалися і на членів сімей, чиї родичі були на фронті. Також в документі було прописано, кому конкретно і які пільги і права покладені. Два десятка років дані можливості були доступні військовим і найманим солдатам, які служать в армії.

А до 20-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні категорія громадян, які мають право на пільги, почала розширюватися. Спочатку це сталося для інвалідів і родичів загиблих на війні 1941-1945 років. Далі право на пільги отримали особи, які стали інвалідами в результаті служби, при виконанні своїх посадових обов'язків при захисті Батьківщини. Після включені в категорію пільговиків включили трудівників тилу, отримали особливі нагороди за свою працю. А також осіб, нагороджених за участь в захисті 5 міст-героїв, Кавказу і Заполяр'я. Після - учасників військових дій при блокаді Ленінграда. Спочатку до них ставилися нагороджені особливою медаллю, потім - трудящі в період блокади. Зараз до даної категорії осіб відносяться всі, хто має безпосереднє відношення до цього важкого періоду і знаходяться в місті не менше 4 місяців.

Загальним для категорії ветеран і учасник є те, що всі мають безпосереднє відношення до бойових дій. Тільки хтось брав у них участь і відноситься до категорії учасник, а хтось міг і не брати участь безпосередньо в боях, але працювати на окупованій території протягом певного терміну і став ветераном в загальному розумінні і на підставі законодавства. Всі ветерани є учасниками Великої Вітчизняної Війни, тільки ступінь участі різна.

Відмінності між ветераном і учасником Великої Вітчизняної Війни

Згодом з'явилася необхідність розділити поняття учасник, ветеран і інвалід Великої Вітчизняної Війни. Більшість людей не виділяють різниці між цими термінами. У 80-х роках ХХ століття їх чисельність помітно знизилася, держава майже прирівняв їх всіх між собою. Далі був розпад СРСР і вже в Російській Федерації до поняття ветеран ВВВ стали відносити осіб, які безпосередньо беруть участь в боях за Батьківщину, жителів блокадного Ленінграда, осіб, що служили в рядах протиповітряних військ, які були і трудящих в тилу більше півроку, осіб, нагороджених особливими медалями за працю в роки ВВВ. А також всіх, хто трудився в тилу більше півроку, був в'язнем концтабору, служив в органах державної безпеки, розвідки, входив в партизанські загони. Їм належить від держави безліч пільг як спроби компенсувати наслідки участі в тій кровопролитній війні.

Учасники ж це ті громадяни Радянського Союзу, які брали участь в боях, вели розвідувальну діяльність, служили на море або на суші, віддавали свій борг Батьківщині на передовій. Частина осіб, які були покликані в Армію, але не потрапили на фронт, також відносяться до цієї категорії. З роками ця різниця втрачає сенс, тому що число людей, які брали участь у ВВВ і стали ветеранами, стає все менше. Разом з цим відмінності є і навіть прописані у Федеральному законодавстві.

Всі учасники ВВВ є ветеранами. Але не кожен ветеран був учасником в розумінні присутності його на поле бою.

Учасників ВВВ в даний час залишилося багато менше, ніж ветеранів. На 2019 рік у Росії проживає 75 495 чоловік учасників бойових дій та інвалідів. Держава піклується про дані громадян, з кожним роком чисельність яких помітно зменшується.