У чому різниця між вирівнюванням і вирівнюванням потенціалів?

Розглядаючи терміни вирівнювання і зрівняння потенціалів потрібно знати, що для людини несе небезпеку різниця потенціалів, під яку він може потрапити. Сам потенціал небезпеки не представляє. Різниця потенціалів може з'явитися через таких явищ як: високий атмосферний тиск (гроза), різні структури одного металевого предмета, статичну електрику.

Також дане явище виникає, коли людина стикається з поверхнями рівень напруги яких має різне значення. Наприклад, стоячи на підлозі, напруга на якому дорівнює 0, людина торкається рукою корпусу електричного обладнання з порушеною ізоляцією, внаслідок чого на ньому виникає напруга 220 В. В даному випадку порушені поверхні мають різний заряд енергії, внаслідок цього виникає різниця потенціалів, і людина потрапляє під напругу дотику рівне 220В.

У той же час можна перебувати під кількома тисячами вольт, при цьому через тіло струм протікати не буде. Наприклад, працюючи з повітряними лініями електропередач (ЛЕП). Напруга ЛЕП одно 500 000 В. Робочу платформу, на якій працює людина, за допомогою сталевого провідника з'єднують з ЛЕП. Тим самим кількість енергії на робочій поверхні і на ЛЕП стає однаковим, різниця потенціалів в даному випадку дорівнює 0. З метою проведення високовольтних робіт, а також з метою безпеки люди активно використовують системи вирівнювання і зрівнювання потенціалів.

вирівнювання потенціалів

Вирівнювання - це спосіб, що дозволяє зменшити різницю потенціалів між заземленими металевими частинами і поверхнею землі. Даний спосіб полягає в прокладці в землі або в напівпровідників зі сталі, з'єднаних з усіма струмопровідними частинами в будівлі (труби, корпуси обладнання, світильників ...) і з заземлюючим пристроєм. Таким чином заряд всіх з'єднаних об'єктів буде однаковим, а за допомогою з'єднання з шиною накопичена енергія буде відводитися в землю.

Система вирівнювання потенціалів (СВП) Використовується при будівництві багатоквартирних будинків. При створенні фундаменту по всьому периметру будинку прокладається замкнута сталева арматура з відгалуженнями для з'єднання з заземлювачами. Для того щоб заряд рівномірно розтікався в землю заземлювачі прокладають на рівній відстані. Від загального контуру виконуються відгалуження на кожен під'їзд. Всі провідні об'єкти: корпуси, труби, двері, сходи і т.д. заземляются. На кожен об'єкт прокладається окремий провідник, не рекомендується з'єднувати кілька предметів послідовно, так як при обриві зв'язку відразу кілька предметів опиняться під напругою.

зрівнювання потенціалів

Система зрівнювання потенціалів (СУП) необхідна для того, щоб забезпечувати рівний електричний заряд на всіх поверхнях, що мають здатність накопичувати енергію і проводити струм. Якщо в будинку де виконано зрівнювання відбувається перенапруження, то заряд підвищується на всіх предметах, що знаходяться в приміщенні. Завдяки цьому знижується значення струму, який може протікати через тіло людини.

СУП полягає в з'єднанні всіх потенційно небезпечних для дотику провідних частин з захисним нульовим провідником. У такому випадку всі об'єкти з металу матимуть рівний заряд і при їх одночасному торканні буде знижена ймовірність удару струмом.

СУП складається з Основний і додаткової. Основний захист - це головний захист. Вона виконується шляхом підключення до головної заземлювальної шини всіх провідників на електричному вводі. Поєднання виробляється в вступному розподільчому пристрої.

Додатковий захист використовується в приміщеннях з підвищеною небезпекою ураження людини струмом. У таких приміщеннях використання тільки основний системи недостатньо. Відповідно до ПУЕ додаткова система повинна обов'язково застосовуватися у ванній і душових кімнатах. Даний захист виконується шляхом паралельного з'єднання всього обладнання і його підключення до коробки зрівнювання потенціалів. Таким чином рівень заряду на всьому обладнання приміщення стає однаковим.

схожість

Обидві захисту (СВП і СУП) спрямовані на забезпечення безпеки людини від ураження електричним струмом і полягають в поєднанні всіх провідних предметів, які потенційно можуть опинитися під напругою і доступні для дотику людиною.

відмінності

СВП:

  • Направлена ​​на зниження напруженості між відкритими частинами електрообладнання і поверхнею, на якій стоїть людина (стать, земля).
  • використовується на великої площі (Бетонну підлогу, земля). Наприклад, в будівлі - це з'єднань всієї будівельної арматури в стелі, підлозі, стінах між собою і головною заземлення корпусу.
  • Являє собою сітку з провідних матеріалів, прокладену в грунті.

СУП:

  • Направлена ​​на зниження напруженості між електроустаткуванням і сторонніми металевими частинами приміщення (труби, будівельні конструкції), до яких людина одночасно може доторкнутися.
  • Використовується на невеликій площі, в одиничних електроустановках. Зменшує різниця потенціалів між відкритими провідними частинами, доступними для дотику однією людиною.
  • Являє собою приєднання до заземлювального пристрою будівельних конструкцій, трубопроводу, корпусів технологічного обладнання.

Проаналізуємо все вищеописане. Припустимо існує 2 електродвигуни, які приводять в дію 2 водяних насоса. При підключенні вольтметра до корпусів електродвигунів, він покаже велике значення напруги, небезпечне для життя. Для зниження отриманого значення до безпечного значення можуть бути розглянуті 2 способи:

  1. Поєднавши корпуси сталевим провідником і підключивши отриману конструкцію до заземлювального пристрою вийде СВП.
  2. Якщо до наявної конструкції приєднати сторонні металеві предмети, що знаходяться в приміщенні, наприклад, труби по яких тече вода, а також з'єднати їх із заземлювальним пристроєм, то вийде СУП.