У чому різниця між баяном і акордеоном

Баян і акордеон відносяться до клавишно-пневматичним інструментам. Звучання утворюється за допомогою повітряного потоку, який потрапляє в виріб через клапани. Обидва інструменти мають широку музичну палітру і використовуються на концертах або в веселих компаніях. Для людей, які не розуміються на музиці, різниця між баяном і акордеоном, хоч я знаю. Зовні вони дуже схожі, відрізнити зможе тільки професіонал. Потрібно ретельно вивчити кожен інструмент, щоб розрізняти схожі моделі.

баян

Цей музичний інструмент є універсальним: На ньому можна виконати як класичні твори, так і народні пісні. Звучання схоже на флейту, фагот, кларнет або навіть орган, в залежності від гри. У баяна великі можливості - йому підвладні романтична лірична композиція і похмура драма. Сучасна модель може виконувати пісні різних жанрів: від року до класики. Звучить баян мелодійно і насичено, звук чіткий і ясний. В руках музиканта інструмент здатний замінити невеличкий оркестр.

Спосіб створення в Росії почав освоюватися на початку ХХ століття. У 1907 році був створений перший трьохрядовий інструмент.

Сучасна модель складається з 2 секцій і хутра, з'єднує всю конструкцію. Великі інструменти можуть досягати 15 кг у вазі.

Права частина - це прямокутна коробка, на яку кріпляться гриф і дека з механізмами. Для їх виготовлення використовується ялина, береза ​​або клен. Виконавець натискає на клавіші, механізм призводить до руху клапани, повітря потрапляє до голосових планок і язичків. На деяких моделях є перемикачі регістрів, вони змінюють тембр. На коробці кріпляться 2 широких ременя для зручної фіксації. Клавіші розташовані на грифі в 3, 4 або 5 рядів, в залежності від моделі. Вертикальні ряди нумеруються від хутряної камери на обох клавіатурах.

На лівій коробці баяна розташовується 5 або 6 рядів клавіш: 2 з них баси, інші - готові акорди. Встановлено регістр перемикання готового або виборного звуковидобування. На коробці розташований ремінь для лівої руки, щоб виконавець надавав руху хутряну камеру.

Хутро (хутряна камера) кріпиться до корпусу за допомогою рамок. Виготовляється він з міцного картону, який зверху заклеюють тканиною.

Розрізняють 2 види баянів:

 1. звичайні (Класифікуються за системам акомпанементу).
 2. оркестрові (Клавіатура розташована тільки з правого боку, розрізняються моделі за діапазоном і за тембром).

акордеон

Граючи на акордеоні, можна імітувати різні музичні інструменти. Звучання може бути м'яким і плавним або грубим і жорстким. В руках професіонала акордеон здатний замінити цілий оркестр. У сучасній моделі багата звукова палітра: від піаніно до органу. Максимальна вага акордеона - 15 кг.

Спочатку він набув широкого поширення в Європі, коли музичні майстри намагалися вдосконалити гармонь з обмеженим звучанням. В СРСР акордеон з'явився в 30-их роках.

У акордеона складна конструкція, він складається з понад 100 деталей. Модель являє собою 2 великі секції, з'єднані хутром, яким можна регулювати тембр і звучання.

Права секція складається з прямокутної коробки і грифа з клавіатурою, як на фортепіано. Кількість клавіш сильно варіюється, максимум - 41. Всередині знаходиться права дека, в якій вирізані звукові отвори, співпадаючі отворами резонаторів. На них встановлені голосові планки. Спеціальні клапани відкривають отвори, і повітря потрапляє всередину, створюючи звук.

За допомогою регістра змінюється звучання. На правій коробці прикріплені широкі ремені, за допомогою яких акордеон тримається у виконавця на плечах.

Ліва секція включає прямокутну коробку, в якій розташовуються клавіатура (120 кнопок), Дека, резонатори і вся механіка. Тут же знаходиться ремінець для лівої руки, щоб музикант міг рухати хутряну камеру. На лівій клавіатурі розташовується 5-6 рядів: 2 під баси, а решта під готові акорди.

Хутро виробляють з картону, який зміцнюють за допомогою склеювання тканиною і сталевих накладок.

Класифікуються акордеони по виду клавіатури:

 1. клавишная (Як на фортепіано).
 2. кнопкова (3-5 рядів кнопок).

Також інструмент ділиться на типи, в залежності від мети використання:

 • навчання.
 • аматорське музикування.
 • концертний виступ.

схожі риси

Зовні обидва інструменту практично однакові. У них безліч подібностей:

 • Зовнішній вигляд (габарити, хутро, прямокутні коробки, ремінці для плечей).
 • ліва клавіатура.
 • вага.
 • Різновиди по налаштуванню лівої клавіатури (готовий, виборний, готово-виборний).
 • Хроматичні розташування клавіш.
 • Практично однакове звучання.
 • спосіб виготовлення.
 • Поява в Росії.
 • внутрішні механізми.
 • Метод гри виконавця (натискання клавіш і рух хутряний камерою).

Порівняння і відмінності

Головна відмінність баяна і акордеона один від одного - права клавіатура. У першого інструменту вона являє собою 3 ряди кнопок. У другого ж клавіатура виглядає, як у фортепіано. Однак це стосується тільки клавішного виду. У баяна діапазон більше.

Акордеон має більш широку звукову палітру, ніж баян. Хоча ця відмінність слабо помітно. Гра на баяні дає більш чисте звучання, коли як у акордеона воно оксамитове. Тільки професійний музикант відрізнить інструменти на слух.

У баяна форма корпусу прямокутна, у акордеона - округла, і довший гриф.

«Баян» - це російська назва інструменту, і воно закріпилося в усьому світі. Акордеоном ж, найчастіше, в інших країнах називають різні типи клавишно-пневматичних інструментів.