Відкрите GTX 660 або GTX 750 характеристики, порівняння і що краще?

У наш час тема комп'ютерних комплектуючих набагато складніше, ніж 10 років тому. Прогрес уперся в зменшення кількості транзисторів на кристалі, нехай закон Мура виявився не зовсім заможним, але це не скасовує того факту, що "залізяки" почала і середини 2010-их до сих пір актуальні і здатні знайти собі можливого власника. Особливо це стосується процесорів і оперативної пам'яті, однак в далі будуть розглядатися відеокарти, а саме: представник сімейства Kepler в особі GeForce GTX 660 і перший Maxwell - GeForce GTX 750. Здавалося б, одному вже на пенсию пора, а інший зі своїм одним гігабайтом відеопам'яті серйозніше сапера нічого не запустить, але не варто поспішати з висновками. Спочатку необхідно розглянути цих "мамонтів" ближче.

Що є GeForce GTX 660?

Відеокарта надійшла в продаж 6 вересня 2012 року і рекомендувалося до покупки за 229 $.

Позиціонувалася відеокарта як серйозне рішення для геймерів середнього рівня, на ділі все виявилося ще краще, які дожили примірники у стані дозволити своєму власникові пройти багато сучасних ігор на рівні консолей нинішнього покоління: PlayStation 4 FAT / Slim і Xbox One FAT / Slim.

Серцем відеокарти став графічний чіп від NVIDIA моделі GK106, з технічним процесом в 28 нм. У ньому 960 CUDA ядер і 24 блоки растеризації. Мінімальна частота з коробки досягає 980 МГц, автоматичний розгін на більшості моделей спокійно дозволяє підняти її до 1030/1050 МГц.

Оперативної пам'яті на відеокарті 2 ГБ GDDR5, пов'язує її з процесором 192-бітна шина. Саме завдяки своїм обсягом пам'яті GTX 660 актуальний досі, коли як той же GTX 580, який володіє куди більш потужним чіпом, але зі своїми 1.5 ГБ відеопам'яті в іграх не сильно краще GTX 750.

За мірками сучасників TDP у відеокарти досить скромне - 140 Вт, що дозволяє в більшості випадків обійтися одним кабелем харчування в 6-пін.

Який він, перший Maxwell?

GeForce GTX 750 почали потрапляти на прилавки 18 лютого 2014 року, рекомендували її продавати за 119 $.

Позиціонувалася відеокарта також на геймерів, але трохи більш скромного рівня і за це довелося платити не вражаючими характеристиками.

графічний чіп GM107 з 512-ю CUDA ядер і 16-ю блоками растеризації, виконаний з технічного процесу 28 нм, працює, в середньому, на частоті 1020 МГц і автоматичний розгін піднімає її до 1080-1100 МГц.

Оперативна пам'ять зазвичай ставилася 1 ГБ GDDR5 з шиною 128 біт. Були моделі і з 2 ГБ, але вони з'явилися потім старту продажів і робили їх самі фірми-продавці.

TDP у цій відеокарти низьке, як правило, не вище 60 Вт, завдяки чому більшість варіацій проводилися без додаткового живлення, а якщо і було, то обмежувалося одним кабелем живлення 6-пін.

Чим відеокарти відрізняються один від одного?

Шукати спільні риси у цих відеокарт досить складно, все впирається в їх різні цінові категорії на старті продажів. Але є моменти, які у них перетинаються:

  1. Що GTX 750, що GTX 660 були зроблені для можливості запускати важкі 3D гри.
  2. На обох присутня технологія NVENC, завдяки якій можна записувати відео або вести прямий ефір з комп'ютера без додаткового навантаження на CPU.
  3. CUDA дозволяє поліпшити продуктивність в робочих додатках.

Основною причиною, яка ставить GTX 660 і GTX 750 на різні вагові категорії - графічний чіп. GK106 нехай і вийшов на півтора року раніше, ніж GM107, але в цьому разі все визначило кількість CUDA-ядер. Майже дворазове їх перевага в чисельності не дає аналогічного переваги на практиці, але все одно продуктивність підвищується мінімум на 15%.

Відеопам'ять не варто в один ряд з графічним чіпом, але 1 ГБ і 2 ГБ це суттєва різниця. У першому випадку, через постійну завантаження текстур в оперативну пам'ять комп'ютера, відбуватимуться постійні затримки, так звані "зависання". Це не робить GTX 660 автоматично кращим рішенням для ігор. У Assassin's Creed: Odyssey на високих налаштуваннях графіки він почне підводити, але на близьких до мінімальних - плавність буде достатньою для того, щоб отримати задоволення від гри. GTX 750 через 1 ГБ відеопам'яті і вузькою шини не зможе забезпечити більше 15-20 кадрів в секунду.

Через відмінності в кількості CUDA ядер обробка зображення або фінальний рендер через відеокарту в робочих додатках будуть займати більше часу. Різниця в кількості відеопам'яті позначиться на працездатності в програмах, пов'язаних з 3D об'єктами.

Так, в продуктивності GTX 750 поступається GTX 660, але варто враховувати, що, виходячи зі своїх TDP, перша споживає майже в 3 рази менше електроенергії. Це не тільки менше витрачається електрики, але і напруги, що подається на відеокарту, внаслідок чого:

  • GTX 750 вимагає менше серйозної системи охолодження, як підсумок - менше видаваного шуму.
  • Через низькі робочих температур відеоприскорювач не так сильно зношується, і термін служби збільшується.

А що підійде мені?

При виборі між GTX 750 і GTX 660 треба розуміти 2 речі:

  1. Для чого потрібна відеокарта.
  2. Скільки майбутній власник готовий за неї заплатити.

Зрозуміло, що для комп'ютера, на якому нічого серйозніше інтернет-браузера і текстовихредакторів запускатися не буде, окремий відеоприскорювач не потрібно. Необхідно визначити, для чого він потрібен: для робітників додатків або для відеоігор?

Що GTX 750, що GTX 660 в наш час відносяться до категорії ультрабюджетних рішень, які новими купити не вийде. Тому робота зі складними 3D моделями і монтаж 4K відео відпадає відразу.

Для монтажу нескладних відео, які на сучасному YouTube налічують сотні тисяч переглядів зійде і GTX 750, режим попереднього перегляду Full HD на хороших настройках буде гідно працювати на частоті від 24 кадрів в секунду. Фінальна обробка буде йти довше, але в даному випадку рахунок йде не більше ніж на 5% часу.

Щоб працювати в Photoshop відеокарта сама по собі не потрібна, тут більше вимог до процесора і оперативної пам'яті. Через брак потреби в додатковому харчуванні GTX 750 в такому випадку буде кращим з розглянутих варіантів.

Для роботи в 3D обидві відеокарти підходять. GTX 750 добре себе проявить в проектах початкового рівня, на перших порах може стати гарною підмогою. За рахунок більшої кількості ядер CUDA і обсягу відеопам'яті GTX 660 буде більш просунутим рішенням, що дозволить мати справу з розрахунками графіки середнього рівня. 3D моделювання вимагає серйозних обчислювальних потужностей і треба розуміти, що обидві розглянуті відеокарти - це компроміс і чим більше CUDA ядер і відеопам'яті, тим краще.

У відеоіграх GTX 660 пропонує можливість з низькими налаштуваннями графіки, але з зручністю пройти новинки. GTX 750, таким похвалитися не може і щось серйозніше 2016-2017 року з важких 3D ігор на ній пройти не вийде, якщо зручність на увазі 25-30 кадрів в секунду і вище.

Скільки ж грошей все це коштує? Ціна самих відеокарт на eBay починається від 30 євро, але тут є нюанс. GTX 660 щодо GTX 750 вимагає:

  • Потужного блоку живлення, мінімум 500 ват.
  • Доброю циркуляції повітря в корпусі, що не менше ніж за 1 вентилятору на вдув і видув.
  • Сам корпус повинен бути просторим, довжина GTX 660 значна.

Здається, що не дуже багато, однак ціна комп'ютера виростає на 60-70 євро. За умови, що відеокарта береться на час, це стає не сильно важливо, але, коли потрібен ПК без перспективи подальшого апгрейда, GTX 750 з усіма своїми компромісами виглядає хорошим бюджетним рішенням.

висновок

Обидві відеокарти варті уваги в наш час, що GTX 750, що GTX 660 дозволять пройти важкі 3D гри, нехай і не завжди нові. А також це хороше бюджетне рішення для робочої станції, розрахованої на 3D моделювання та відео монтаж початкового рівня. Що саме вибрати вже на совісті покупця. GTX 660 краще у всьому, але коштує дорожче, а GTX 750 теж здатний справлятися з багатьма завданнями, але рівень шуму і підсумкова ціна комп'ютера будуть нижче.