У чому різниця між дачним будівництвом і ІЖС

Тихий куточок, далеко від загазованого мегаполісу, мріє мати практично будь-яка людина. Володіти ділянкою землі з будинком, бажання кожної сім'ї. Найчастіше, замислюючись про власну оселю і придбанні землі під будівництво, простий обиватель стикається з великою кількістю складних юридичних тонкощів і нюансів. За законодавством Російської Федерації, будівництво житлових об'єктів дозволено тільки на певних земельних ділянках, які строго призначені для індивідуального будівництва житлових будинків. Це пов'язано як з охороною земельного фонду країни, так і з використанням земельних угідь за певним господарським призначенням.

Цільове призначення земель:

 • Землі, призначені тільки для розвитку сільського господарства.
 • Ділянки, що належать певним населеним пунктам і є їх власністю за Законом.
 • промислові зони.
 • Охоронювані закриті території.
 • лісові ресурси.
 • Фонд водного господарства.
 • Стратегічний земельний запас.

У кожної з перерахованих вище категорій земельного фонду країни свої види цільового використання:

 • Ділянки ІЖС призначені для малоповерхового житлового будівництва в індивідуальному порядку;
 • Ділянки ДНП - цільове використання зведення дачних будинків без можливості постійного (цілорічного) проживання і прописки за місцем проживання.

ІЖС - індивідуальне житлове будівництво

Зведення капітального житлового будинку не більше трьох поверхів, для однієї сім'ї, призначеного для постійного проживання класифікується як ІЖС. Таке будівництво дозволено на сільськогосподарських угіддях і на землях федеральних або муніципальних поселень. Землі ІЖС - індивідуальне будівництво на земельних наділах селищних рад. Ділянки ДНП - зведення житлових будівель на землях сільськогосподарського призначення. На підставі доповнень до Земельного законодавства РФ, окремі ділянки (юрисдикція ДНП), можуть бути розміщені в межах поселень.

Вибираючи ділянку під садибу, слід ще на стадії проекту і оформлення документації визначитися з адміністративним і дозвільним статусом передбачуваного будівництва, тому необхідно визначити статус земельної ділянки. Від статусу залежить отримання дозволу на будівництво та реєстрацію.

Ділянки ІЖС популярні, попит на них зростає. При індивідуальному будівництві житла в межах поселення, власник має доступ до усіх комунальних і соціальних служб. На таких землях можна звести будинок, котедж, дуплекс. Якщо порівнювати з землями іншої категорії, то землі ІЖС коштують набагато дорожче.

Переваги ІЖС:

 • Дому присвоюється адреса, тому прописатися в ньому не важко.
 • Так як житлові поселення знаходяться на муніципальному балансі, то забезпечені інфраструктурою. Є дороги, інженерні комунікації, вивозиться сміття, чиститься сніг.
 • Є дитячий сад, школа, амбулаторія, поштове відділення, магазини, доступність громадського транспорту.
 • Вирішені паливні та енергетичні питання.
 • Є можливість цільового використання материнського капіталу.
 • Банки при укладенні угод беруть в заставу об'єкти на ділянках ІЖС.

Недоліки ІЖС:

 • Розміри ділянки мають обмеження, кожен регіон встановлює свої критерії мінімуму і максимуму.
 • Обов'язкове погодження плану будівництва в інстанціях.
 • Оформити дозвіл на будівництво будинку відповідно до статті містобудівного кодексу.
 • Дотримуватися ГОСТи і нормативи, санітарні норми при будівництві і здачі готового будинку.
 • Сформувати план БТІ.

Згідно із законом, ділянки ІЖС повинні забезпечуватися добротними дорогами, всіма комунікаціями, безкоштовно, на практиці виявляється, дороги аварійні, подача електрики, газу та води здійснюється з перебоями.

дачне будівництво

Під будівництво підходить тільки ту ділянку землі, яка виділена для ведення особистого присадибного господарства (садівництво, городництво, тваринництво) і дачного господарства. Згідно із законодавством, виділений земельний наділ ДНП може розташовуватися як на території населених пунктів, так і на землях сільськогосподарського призначення. В кінцевому рахунку, ділянки ДНП і ІЖС стали рівнозначними.

Позитивні сторони ДНП

 • Ціна на ділянки ДНП в порівнянні з ІЖС нижче.
 • Дачні селища розташовуються за містом, мешканці мають переваги сільській місцевості.
 • Коли дача знаходиться на землях населеного пункту, прописка скрутна, але можлива.
 • Власник дачного земельної ділянки є повноправним партнером і має право голосу на зборах, обов'язково бере посильну участь у вирішенні всіх проблем, що виникають.
 • При забудові на такий ділянці додатково проводити юридичне визнання будинку в якості житлового об'єкта, необхідності немає.

Негативні сторони ДНП

 1. Ділянки ДНП визначені для ведення сільського господарства і садівничої діяльності, тому дачний будинок побудувати дозволено, а звести капітальний, для постійного проживання проблематично;
 2. Прописатися в будинках на ділянках ДНП за рішенням Конституційного суду, господарі мають право. Але в реальності отримати прописку дуже складно, процедура довготривала;
 3. Підведення доріг, газопостачання, водопроводу і світла до таких ділянок здійснюється за свій рахунок. Якщо довірити спеціальним організаціям, коштуватимуть послуги будуть не дешево, витрати можуть перевищити вартість на будівництво будинку;
 4. На територіях дачних селищ немає держустанов: медичних пунктів, дитсадків, шкіл, магазинів;
 5. Ділянки ДНП не приймаються банками в заставу при оформленні, будь-яких угод.

Відмінності між ДНП і ІЖС

Якщо ДНП знаходиться не в межах поселень, це означає, що всі питання з благоустрою дачного селища, вирішують власники ділянок самостійно, за свій рахунок. Сюди входить: водопостачання, освітлення, дороги. На ДНП ділянках будується дачний будинок, для сезонного проживання, тому прописка не передбачено. Ділянки ДНП дешевше ІЖС, тому і податок набагато менше, ніж у ІЖС. Банки не беруть в заставу землі та об'єкти ДНП при оформленні іпотеки.

На ділянках ІЖС, питання, пов'язані з інфраструктурою вирішуються муніципальними органами влади. На таких землях зводиться капітальну будівлю для проживання круглий рік, присвоюється адреса і гарантується прописка. Оформляючи іпотечний кредит, землеволодіння ІЖС беруться банками у вигляді застави. Але ціна на ділянки ІЖС набагато вище, ніж на ДНП.

Провівши аналіз позитивних і негативних сторін, напрошується висновок, що ділянки ДНП по ціновій політиці вигідніше ІЖС. Навіть труднощі з оформленням прописки, можна подолати, приклавши зусилля. Зате є можливість на законних підставах побудувати капітальний будинок, з усіма комунікаціями. Це вигідне вкладення коштів кожного власника такої ділянки.