У чому різниця між ціною і цінністю

Для економіста різниця між поняттями очевидна. Людям інших професій розрізнити ці терміни буває не просто, деякі навіть ототожнюють їх і наводять свої аргументи.

Що спільного у ціни і цінності?

приклад 1

В епоху адміністративно-командної системи школярки повинні були носити форму - однакові коричневі сукні. Виникала ілюзія однієї і тієї ж корисності для всіх цього предмета гардероба. Так відбувалося тому, що не було вибору.

приклад 2

манго варто 300 рублів за 1 штуку. Одні вважають, що фрукт цінний настільки, наскільки оцінив його продавець. Іншим екзотичний плід не потрібен ні за які гроші.

приклад 3

У 80-х роках 1 кілограм молочної ковбаси у всіх магазинах Ленінграда коштував 2 рубля 20 копійок. Але один громадянин вживав тільки пару бутербродів з нею за сніданком, інший 100 грам за вечерею, а третій же купував тільки докторську, тобто цінність для різних людей виявлялася різної.

Що ж спільного у цих двох понять? Та тільки те, що відбуваються вони від одного кореня, що й буде розглянуто нижче.

Що таке ціна?

Ціна - це вартість речі як товару в будь-яких грошових одиницях, наприклад, в доларах або рублях.

Вона пишеться на ярличку, штрих-коді, в прайс-листі. Існує багато методів утворення ціни, але в Росії більшість виробів серійного виробництва проводиться по витратним підходу, коли підсумкова вартість на кожен товар формується, виходячи з якості та кількості праці, що вкладена в його виготовлення і реалізацію. До отриманої суми додаються нормативна прибуток і непрямі податки. Витратам вважаються:

  • Орендна плата.
  • Витрати на перевезення готових виробів до оптових складів і магазину.
  • Послуги вантажників і ін.

Починають процес розрахунку з визначення обсягу виробництва, спирається на можливі продажу, потім вважають витрати на одиницю продукції і встановлюють вартість продажу.

Щоб отримати задану прибуток, виріб повинен мати не тільки необхідні технічні характеристики, але і задовольняти естетичні, екологічні, ергономічні та інші вимоги потенційного покупця. Прибуток може бути будь-яка, якщо продукція при цьому продається. Щоб переконатися у вірності цього твердження, варто повернутися до прикладу 2 і поритися в інтернеті.

приклад 4

Вартість манго в 2019 році:

період Магніт перехрестя Пятерочка Стрічка
Май 2019 199,90 279,90 249,90 433,30
Август 2019 - 160,00 179,90 166,63

З таблиці видно, що вартість може відрізнятися не тільки в різних магазинах, але і в різні періоди року.

Нюанси при збільшенні ціни

державне обмеження

Держоргани часто встановлюють фіксовані та регульовані ціни шляхом затвердження переліку продукції, методик і значень за розрахунком розцінок, проведення наглядових процедур. Наприклад, націнка на товари першої необхідності (житній хліб, молоко, курячі яйця та ін.), Не повинна перевищувати 15 % від витрат виробника (або першого оптовика). Список такої продукції визначається Федеральним законом. Для найбідніших верств населення держава:

  1. Виплачує субсидії, що гарантують отримання ними мінімально необхідного для фізіологічного проживання кількості товарів і послуг.
  2. Надає дотації, наприклад, на проїзд в громадському транспорті.

Державне регулювання необхідно, щоб забезпечити фінансову доступність товарів повсякденного попиту для всіх категорій населення.

ринковий попит

Виробник хоче продати продукцію дорожче, орієнтуючись на значення вартості на ринку, бренд, дизайн, упаковку та інші параметри. Якщо продажу не радують, то маркетологи намагаються переконати покупців у відповідності її споживчими властивостями якісного виробу. Коли і після цього товар не продається, то вводять знижки. Ситуація при насиченому ринку (коли багато подібної продукції) чревата тим, що покупці починають вимагати все більших знижок, а в іншому випадку відмовляються купувати.

Покупець же купує до тих пір, поки вважає, що отримає задоволення від володіння річчю більше, ніж заплатить за неї.

вплив конкурентів

В результаті компромісу між попитом і пропозицією виникає рівноважне значення вартості, яке влаштовує і продавця, і покупця. При цьому покупець порівнює товар з іншими наявними на ринку, бажаючи отримати при тій же ціні більшу цінність.

Що розуміють під цінністю?

Це важливість, корисність речі для її власника, яку він отримає замість витрачених грошей.

приклад 5

Маркетолог записався на вебінар з реклами в Яндекс Ю Я. Заплатив за участь в ньому 2000 рублів. Уважно прослухав рекомендації викладача і застосував знання у своїй роботі. Доходи фахівця за 2 місяці після закінчення вебінару виросли на 5500 рублів. Різниця між витраченими грошима і отриманим додатковим доходом (корисність) склала 5500 - 2000 = 3500 рублів.

приклад 6

Жінка страждала від періодичних конфліктів з начальником. Навіть якщо він погоджувався з нею по суті, спочатку він вибухав, коли думка підпорядкованої не збігалося з його власним. Від переживань розвинувся невроз, і одна рука перестала підніматися на повну амплітуду. Були дні, коли важко було зосередитися, а улюблена робота не миле. За порадою лікаря у відпустці вона їздила по путівці в санаторій. Плавала в теплому морі, пройшла курс лікування з консультаціями невролога і психолога. Повернувшись додому, виявила, що рука повністю працездатна, з'явилися нові ідеї, і робота більше не здається каторгою - це і є корисність, яку жінка придбала, але виміряти її кількісно навряд чи вийде.

Наведені приклади показують, що поняття цінності індивідуально. Вебінар важливий лише для тих, хто заробляє продажами, а курс лікування в санаторії не потрібен тому, у кого немає проблем з нервовою системою.

головна відмінність

Воно криється в сенсі, який виявляється в кожному терміні. Виробник закладає в ціну ринкове тлумачення корисності вироби з урахуванням в першу чергу витрат на його виробництво і продаж, а конкретний споживач бачить своє суб'єктивне розуміння корисності.

висновки

Будь-який товар має ціну, що виражається цифрами. Її встановлюють в залежності від безлічі факторів, таких як бренд виробника, унікальність, технічні властивості, вид і т.п. Але цінність не завжди можна виразити кількісно. Можна дуже довго розхвалювати товар, але якщо людина не помітить цінність його для себе, навряд чи він зробить навіть настільки старанно рекламовану покупку.