Оцет і оцтова кислота подібності та відмінності

Столовий оцет - продукт, відомий людству з давніх часів. Уже в III столітті до нашої ери люди користувалися оцтом для різних цілей. Оцет був неодмінним компонентом для консервації продуктів (особливо актуально при відсутності холодильних агрегатів), з його допомогою отримували різні барвники і так далі. Оцет широко використовується і в даний час. На будь-якій кухні можна відшукати пляшечку з оцтом, особливо, якщо господиня захоплюється консервуванням.

Але таке широке поширення оцту іноді призводить до отруєнь - оцет плутають з оцтовою кислотою, що і є головною причиною нещасних випадків. Розглянемо ж подібності та відмінності оцту і оцтової кислоти.

Що таке оцтова кислота

Оцтову кислоту ще називають метанова кислотою, і її хімічна формула СН3СООН. У стародавні часи оцтову кислоту отримували шляхом бродіння виноградного вина або інших продуктів (наприклад, яблучного соку). За часів Відродження для отримання оцтової кислоти використовували ацетат металів. Цікаво, що властивості цієї кислоти змінюються в залежності від розчинення, тобто, водні розчини оцтової кислоти різної відсотковості показують різні властивості і якості. З цієї причини хіміки дуже довго вважали, що кислота, вироблена за допомогою ацетатов металів, є іншою речовиною, ніж та, що отримана з органічних речовин (з вина або соку). Лише в XVI столітті було доведено, що незалежно від способу отримання це все та ж оцтова кислота.

У XIX столітті оцтова кислота була отримана шляхом синтезу неорганічних речовин: в якості вихідної сировини використовувався сірковуглець.

Оцтова кислота в звичайних умовах є водним розчином з концентрацією 80%. Існує також безводна або крижана оцтова кислота - за зовнішнім виглядом вона нагадує лід, звідси і назва. Концентрація такої кислоти становить 99-100%. Ще проводиться оцтовий ангідрид, але він використовується у фармацевтичній промисловості (синтез аспірину).

Як і будь-яка концентрована кислота, оцтова кислота являє собою небезпеку. Відомі випадки, коли люди помилково випивали оцтову кислоту, і це призводило до опіків слизової оболонки носоглотки, шлунка і стравоходу, а хімічні опіки вважаються найважчими навіть якщо мова йде про опіку шкіри, що вже говорити про внутрішні органи. Крім того, прийом всередину оцтової кислоти викликає і інші ускладнення, наприклад, порушення згортання крові, шок і так далі. Тому якщо ви тримаєте вдома оцтову кислоту, то необхідно, щоб вона перебувала поза доступу дітей, а також зберігалася в такій тарі, яку неможливо переплутати з будь-якої невинною рідиною.

УВАГА! Летальний результат наступає при вживанні оцтової кислоти від 20 мл і більше!

Що таке оцет

Оцет має ту ж хімічну формулу, що і оцтова кислота, і являє собою той же хімічна сполука. Єдина відмінність оцту від оцтової кислоти полягає в тому, що звичайна оцтова кислота є концентрованим оцтовим розчином (близько 80%), а оцет - сильний водний розчин, і його концентрація становить 6-9%.

Оцтова кислота використовується в основному в виробництві, а в побутових умовах застосовується її слабкий розчин, який ми називаємо столовим оцтом. Оцет використовується для консервації продуктів, а в деяких випадках і як жарознижуюче. Слід зауважити, що жарознижуючим засобом оцет служить не при внутрішньому, а тільки при зовнішньому вживанні - його застосовують для розтирань при високій температурі, а також змочують оцтом примочки (в цьому випадку примочка довше зберігається прохолодною).

Необхідно знати, що оцтова кислота подразнює слизову оболонку носоглотки, особливо сильно її вплив при нагріванні, але ж часто при консервації в побутових умовах доводиться готувати маринад, додаючи оцет в киплячу воду. Тому потрібно, щоб приміщення, де здійснюється домашня консервація продуктів, добре провітрювати. Також не рекомендується знаходитися в приміщенні під час консервування людям, що страждають легеневими захворюваннями.

Отримуємо оцет з концентрату

В "закочувальний сезон", коли все господині кидаються консервувати овочі на зиму, трапляється, що в магазинах пропадає звичайний столовий оцет, зате продається оцтова есенція. Якщо ви не збираєтеся видаляти накип з чайника або каструль (а оцтова кислота чудово справляється з цим завданням), то есенцію можна легко перетворити в звичайний оцет, а після цього використовувати для консервації продуктів. Для того, щоб оцтова кислота стала оцтом, потрібно всього лише додати в неї води.