Учасник і ветеран бойових дій - хто вони і в чому відмінності?

У всі часи війна була засобом виразів волі і бажань правителів воюючих держав. Сьогодні людей похилого віку прийнято називати не інакше, як "ветерани", а осіб середнього віку - учасниками різних бойових дій. За якими ж параметрами можуть відрізнятися ці два статуси, що визначають приналежність військовозобов'язаного людини до тієї, чи іншої категорії?

Учасник бойових дій

Учасником бойових дій прийнято називати людину, безпосередньо брав участь у військових діях і збройних конфліктів. На сьогоднішній день прийнято виділяти кілька категорій, що відносяться до людей, прирівняним до цього статусу:

 1. Военослужащие, колись проходили бойову підготовку і служили в рядах Радянської армії за часів Великої Вітчизняної індійські. Сюди урядом приєднуються партизани, що діють у воєнний період, вихованці військових частин, юнги, члени підпільних організацій. Дані люди проводили бойові операції по захисту Вітчизни і безпосередньо брали участь в них. Відповідно до федерального закону також ветеранами бойових дій вважаються особи, які брали участь при виконанні інтернаціонального обов'язку в боях в Афганістані, В'єтнамі, Кореї, Єгипті, Анголі та інших інших країнах, куди їх направляло уряд ССССР як фахівців з ведення військових дій.
 2. Військовослужбовці, працівники ОВС та системи ФСВП, які брали участь у врегулюванні воєнних конфліктів на території країн СНД: Таджикистан, Придністров'я, Нагірний Карабах і так далі. Також до них відносяться військовозобов'язані жителі Російської Федерації, що брали участь у встановленні конституційного ладу в республіках Дагестан і Чечня.
 3. Працівники Міністерства Оборони СРСР і Російської Федерації, які брали в бойових битвах безпосередню участь.
 4. Особи, які проходили військову службу в ротах автомобільних батальйонів. Вони перевозили до Афганістану вантажі в період проведення там боїв.
 5. Військовослужбовці-льотчики, що вилітали в Афганістан для виконання бойових дій.
 6. Вільнонаймані люди, котрі обіймали цивільні посади і беруть участь в проведенні бойових операцій.
 7. Співробітники розвідки і контррозвідки, що виконували бойові завдання в тилу ворога, в захопленій ворожими військами території.
 8. Військовослужбовці, які брали участь у проведенні бойових операцій по виявленню на території Литви, Латвії, Білорусії та України націоналістичного підпілля і так далі.

Для даної категорії громадян на сьогоднішній день передбачені соціальні захисту, які виражаються у привласненні їм пільг на житло, комунальні послуги, ліки.

Ветерани бойових дій

До ветеранів бойових дій прийнято визначати такі категорії осіб, як:

 1. Діючі військовослужбовці, а також звільнені в запас військовозобов'язані громадяни Російської Федерації, люди, покликані на військові збори, співробітники Міністерства оборони СРСР і Росії, співробітники ФСВП і МВС, які брали безпосередню участь у бойових діях на території Росії.
 2. Військовослужбовці, особи рядового складу, які брали участь в розмінуванні об'єктів стратегічного призначення на території СРСР і держав-учасників Другої світової війни з 1945 по 1951 року.
 3. Службовці автомобільних батальйонів, які перевозили військові вантажі на територію Афганістану.
 4. Льотчики, які здійснювали вильоти до Афганістану в період проведення на території даної держави бойових дій.
 5. Військовозобов'язані особи, які отримали на афганській території різного роду каліцтва, контузії і поранення.
 6. Особи, які мають військову посаду, що працювали в Афганістані з кінця 1979 року по кінця 1989 року.

Дані категорії осіб маю неухильне право користуватися величезною кількістю соціальних пільг, передбачених для них міністерством Російської Федерації. Сюди входять:

 • Надання безоплатної медичної допомоги.
 • Виділення квот на придбання житла.
 • Безкоштовні медикаментозні засоби.
 • пільгова пенсія.
 • Виплата грошових коштів в якості посібників і так далі.

Загальна

 • І ветеран, і учасник є військовозобов'язаними особами, які беруть безпосередню участь у вирішенні військових конфліктів, беруть участь в бойових операціях і боях.
 • Ці дві категорії мають практично однаковий соціальний стандарт наданих пільг.

відмінності

 1. Учасник може перебувати в зоні проводяться бойових дій досить короткий час, а ветеран, навпаки, тривалий часовий період.
 2. Ветеранами в основному прийнято називати в суспільстві учасників Великої Вітчизняної війни.
 3. Ветерани беруть безпосередню участь в рядах Дієвої Армії.
 4. Статус ветерана можуть мати виключно військовослужбовці.
 5. Учасники бойових дій, що несуть військову службу, можуть самостійно вибирати необхідне для них час відпустки, про це вони зобов'язані в свою чергу поінформувати вище керівництво.
 6. В якості учасника військових дій виступають не тільки військовослужбовці, а й співробітники МВС.
 7. Офіційно в багатьох державних документах не вказується статус "учасника бойових дій", в подібній документації прийнято писати про ветеранів.