У чому різниця між емоціями і почуттями?

У житті кожна людина відчуває емоції і почуття. Непросто зрозуміти різницю між ними. Є розхожа оману, що ці два поняття - невіддільні і означають одне і теж. Виявляється, емоції - це закладений в людині механізм, який дістався у спадок від далеких предків. Він допомагав їм виживати і розуміти - де небезпека, а що принесе користь, а також сприяв благополучному продовження роду.

У сучасному світі людину оточує суспільство, яке з раннього дитинства впливає на формування емоцій. А почуття - це ті відчуття, які виникають після них. На деякі почуття ми можемо впливати і, тим самим, покращувати якість нашого життя.

емоції

Це психологічні процеси, що виникають несвідомо і спонтанно. Відносяться до сфери підсвідомого і з'являються у вигляді реакції на зовнішні або внутрішні події. При цьому в організмі, у відповідь на що відбуваються події, вивільняються гормони і нейротрансмітери. Вони формують різні емоції. До гормонів відносяться: серотонін, норадреналін, окситоцин і інші.

Якщо простіше: відбувається подія і наш мозок реагує закладеної в ньому вродженої програмою і виникає первинна реакція - швидка і швидкоплинна в часі. Або трохи більше тривала вторинна реакція, яка проявляється в поведінці і вчинках.

Емоції закладені еволюцією і потрібні для:

 • Підготовки до певної дії.
 • Для усвідомлення самої ситуації - чи несе вона користь або потрібно її уникнути.
 • Усвідомленого спонукання до дії до якогось вчинку.

Людина переживає такі базові емоції:

 1. страх - це захисна функція організму, що допомагає уникнути небезпечних ситуацій.
 2. гнів - відноситься до самозахисту. Мобілізує сили організму для подолання перешкод.
 3. радість - проявляється, як приналежність до чогось або когось. Розслабляє і допомагає пізнати задоволення, також підвищує здатність до навчання.
 4. Печаль - здатність адаптуватися до обставин, зблизитися з людьми і приділити увагу незначним сторонам життя.

почуття

Являють собою прояв свідомого ставлення до подій. Виникають після емоцій, але ними можна керувати, контролювати і змінювати. Більш тривалі за відчуттями і їх якість залежить від минулого досвіду.

Можуть трансформуватися в залежності від різних думок, що виникають в процесі даних відчуттів.

Вони починають закладатися з дитинства - це перші відносини з батьками, коли дитині задовольняють його перші бажання і потреби. І, як наслідок, виникає базове стан - відчуття безпеки.

Якщо дитину з дитинства поважають, як особистість, люблять і оберігають, то в дорослому житті людина буде також шанобливо до себе ставитися і зможе впоратися з будь-якими виникли почуттями.

Варто мати на увазі, що потрібно вміти розуміти виникаючі почуття і правильно і адекватно їх виражати. В іншому випадку, нерозуміння і неприйняття себе може відбитися на психологічному і фізичному здоров'ї.

Почуття мають під собою раціональну основу і обробляються в лобовій долі мозку. Їх тривалість не обмежена за часом і не завжди збігається з пережитими емоціями.

Щоб розібратися в їх відчувають почуття, потрібно промовляти їх вголос. Постаратися описати і конкретизувати все думки, які приходять на думку, коли ви роздумуєте над ними.

схожість

 • Емоції часто переплітаються з почуттями, коли емоційне переживання поступово переходить в почуття і триває тривалий час. Відбувається своєрідне закріплення відповідних реакцій організму при емоціях, підкріплюються процесом мислення.
 • Або відбувається все навпаки. Людина тривалий час переживає якісь почуття, позитивні чи негативні, через тривале події або відносини певної людини. Відчуття постійно підкріплюються думками і відповідною реакцією тіла, і поступово починає формуватися нова емоція, яка може бути діаметрально протилежною початкової.
 • При випробуванні гами від обох розглянутих сторін відчуттів, відбувається вплив на багато функцій організму: змінюється частота дихання, частішає серцевий ритм, змінюється робота слинних, потових і слізних залоз - можна заплакати, раптом пересохне в роті або несподівано кине в піт.

Чим вони відрізняються?

 1. Перша відмінність: швидкість виникнення і тривалість відчуттів. Емоції - з'являються миттєво, але тривають недовго, а почуття - це швидше процес, що починається поступово і незгасний іноді тривалий час.
 2. Друге: емоції завжди зароджуються і проявляються спочатку всередині людини, в його голові, а почуття - накопичуються поступово і вихлюпуються назовні, зовні.
 3. третє: емоції проявляються несвідомо, а почуття - усвідомлено. Наприклад, якщо раптово з'явився об'єкт страху, то людина в першу чергу відчуває несвідомий і миттєвий страх, а потім вже з'являється зовнішнє його прояв - бігти, бити або втратити свідомість.
 4. четверте: куди вони призводять. Коли людина відчуває емоції, то вони переходять в настрій і значно його змінюють. Почуття ж тривають у відчуттях.
 5. п'яте: багатогранність відчуттів. Емоція зазвичай проста і зрозуміла, вона висловлює конкретну реакцію на подразник. Почуття ж складне - включає в себе багато різних думок, інтелектуальний і практичний досвід і логічний підхід.

Почуття і емоції непросто відокремити один від одного. Але, якщо прислухатися до себе і бути уважним, то можна зрозуміти які відчуття на даний момент часу людина відчуває і, доклавши певних зусиль, можна вплинути на них і зробити життя кращим.