У чому різниця між емігрантом і іммігрантом?

На перший погляд, обидва слова "емігрант" і "іммігрант" здаються абсолютно однаковими. Дуже багато ніяк не можуть запам'ятати, коли використовується одне поняття, а в яких випадках інше. Якщо вам набридло плутатися і потрапляти в незручні ситуації, давайте будемо розбиратися зі значеннями цих двох таких схожих, але все ж принципово різних понять.

Етимологія або історія походження слів

Перш ніж говорити про різницю значень цих двох слів, необхідно відновити їх історію виникнення. Обидва поняття мають спільне коріння і походить від латинського слова migrere (Міграція), запозиченого російською мовою через французьку мову. Спочатку, термін "міграція" увійшов в нашу мову як зоологічне поняття, яке говорить про переміщення диких тварин і птахів, потім, став використовуватися і для позначення зміни проживання людиною. Після, утвореним від "міграції" словом "мігранти" стали називати тих людей, які з тих чи інших причин були змушені змінити місце проживання, переїхавши в інші землі.

Міграція, як факт людського життя, переселення народів або незначне переміщення населення, існувала завжди. До історичних фактів міграції можна віднести, наприклад, Велике переселення народів. В історії людства можна знайти безліч прикладів, так як люди завжди переселялися, щоб освоїти нові землі. Міграція може бути двох видів:

 1. Внутрішня міграція - переселення всередині своєї країни, наприклад, з однієї області або регіону в інші. Сьогодні прикладом внутрішньої міграції може бути переїзд студентів в інше місто на час навчання.
 2. зовнішня міграція - переміщення за межі своєї держави. Саме до поняття зовнішньої міграції і відносяться слова емігрант і іммігрант.

Обидва ці слова освічені з допомогою приставочного способу в російській мові і за допомогою префіксів в латинському. При наявність єдиного кореня, але різних приставок слова мають протилежне значення. (Латинська "ex" і російська "е" - позначають "назовні", "поза" або "за межі". Латинська "im" і російська "їм" - позначають "всередину" або "в").

Значення поняття "емігрант"

Слово "емігрант" утворено за допомогою префікса "Ex" (emigrare) і перекладається як "Від'їжджати" або "Висуватися від кудись".

Емігрантом називається той чоловік, який залишає батьківщину і переїжджає з тих чи інших причин на постійне місце проживання в іншу країну. Важливо розуміти, що емігрантом він буде тільки для жителів своєї батьківщини. Наприклад, для нас емігрантами будуть все ті російські люди, які виїхали з Росії вимушено або з інших причин в інші країни.

Хорошим прикладом для запам'ятовування можуть послужити три хвилі російської еміграції в двадцятому столітті, які сталися з ряду історичних і політичних причин:

 • перша хвиля (Після 1918) - еміграція, спричинена революцією 1917 року. Масовий виїзд за кордон людей дворянського і знатного походження, вчених, діячів мистецтва і літератури. Основними країнами, куди емігрували ті, хто залишав батьківщину в цей страшний час, були країни Латинської Америки, Скандинавські країни. а також США, Канада, Франція і Німеччина. міста Константинополь, Софія, Шанхай і Харбін. Можна назвати кілька знаменитих людей емігрували в цей період, наприклад, Іван Бунін, Володимир Набоков, Дмитро Мережковський і інші.
 • друга хвиля (Після 1940) - викликана подіями Другої світової війни, в більшій мірі це були люди, примусово вивезені або вислані з країни. Висилали людей за політичними, расовими або релігійними мотивами. Більшу частину емігрантів цього періоду складають люди вивезені фашистами на роботи в Німеччину або в концентраційні табори.
 • третя хвиля (1960-1980) - викликана подіями хрущовської правління. У 1962 році Хрущов починає гоніння на творчу інтелігенцію. У цей період були вислані і покинули країну Олександр Солженіцин, Сергій Довлатов, Йосип Бродський, Василь Аксьонов і багато інших. Емігрували в основному в США, Ізраїль і Францію.

Значення поняття "іммігрант"

Слово "іммігрант" утворено за допомогою префікса "Im" (imigrare) і перекладається як "В'їжджати".

Іммігрантом називається людина іншої національності, який в'їжджає або приїжджає в ту чи іншу країну, щоб залишитися там жити. Для нас мігрантами будуть ті люди, які приїхали в Росію, наприклад, здобути освіту або заробити. Всі, хто приїхав в Росію з бідніших країн (Таджикистан, Казахстан, Азербайджан, Киргизія, Молдова та ін.) З метою заробити на життя собі і своїй родині, є для нас іммігрантами.

До Росії їде велика кількість громадян інших країн, багато з яких через деякий час залишаються жити у нас або, отримавши те, навіщо вони приїхали, повертаються до себе на Батьківщину.

Прикладом може послужити імміграція в Росію великої частини населення Вірмен, викликаної Карабахської війною між Азербайджаном і Вірменією в 1992-1994 роках. Сьогодні вірменські громади в Росії до цих пір численні, багато вірменські сім'ї, які приїхали до нас, щоб врятуватися від війни полюбили нашу країну, залишилися в ній і виховують дітей, а також онуків у нас на батьківщині.

Спільне між поняттями "емігрант" і "іммігрант"

 • По-перше, загальним між цими двома словами є, перш за все, їх походження. Незважаючи на відмінності, це поняття, тематично належать одній категорії, з деякою зміною значення.
 • Об'єднує їх і те, що позначають вони людей, які залишили свій рідний дім, переїхали в інше місце, саме тому так часто плутають ці два поняття.
 • Схожими можуть бути і причини, за якими людям довелося емігрувати з своєї країни і мігрувати в іншу, це можуть бути: бажання заробити або реалізувати себе в професійному плані. бажання отримати необхідне або престижну освіту. А також політичні причини, війна, голод, руйнування і т.д.

Відмінності між поняттями "емігрант" і "іммігрант"

 1. Незважаючи на збіги в причинах зміни місця проживання у тих і у інших, все ж за значенням, поняття мають кілька різну емоційне забарвлення. Так, вимушений переїзд тісніше пов'язаний з поняттями "еміграція" і "емігрант", тоді як значення понять "імміграція" і "іммігрант" мають інше забарвлення, вони позначають особисте бажання людини приїхати саме в цю країну. Тому "іммігрант" - це найчастіше людина вільної волі, тоді як "емігрант" використовується в протилежному значенні.
 2. Різниця полягає і в тому, з якого боку державного кордону дивляться на людину, що перетинає її. Тобто, один і той же чоловік є і емігрантом і іммігрантом одночасно, але якщо на нього дивитися з того боку, яку він залишає, то правильно його буде назвати "емігрантом", а якщо ми дивимося на нього з боку місця його прибуття, він є "іммігрантом". Наприклад, якщо ми скажемо, при цьому перебуваючи в Росії, про якусь людину, що він є або "англійським іммігрантом", або "англійським емігрантом", ці фрази матимуть зовсім різне значення. У першому випадку це буде означати, що ми говоримо про людину, який приїхав до Росії з Англії, а тепер тимчасово або постійно проживає в нашій країні. У другому ж випадку, ми будемо мати на увазі людину російського, що проживає в даний період в Англії. Хоча, точніше буде сказати в першому випадку: "іммігрант з Англії", а в другому "емігрант, який проживає в Англії", але в розмовній мові ми не завжди говоримо точно, але нам потрібно, щоб нас розуміли правильно.
 3. Також відмінністю можна назвати те, що поняття незаконності відноситься тільки до іммігрантів, так як незаконно можна тільки в'їхати в країну, щодо виїзду з неї це поняття не вживається.

Що краще, бути емігрантом або іммігрантом

Безумовно, це залежить від кожної конкретної ситуації і конкретної країни. Наприклад, положення іммігранта вигідніше сьогодні в таких країнах як США і Канада, іммігрантами там є в основному люди, які мають певний специфічне утворення і за кордоном мають набагато кращі умови праці, ніж у себе на батьківщині. І їдуть люди туди добровільно і з бажанням, іноді, це є мрією їхнього життя.

Іммігранти в Росії знаходяться не в такому вигідному становищі, це також люди, що приїхали за власним бажанням, але частіше це люди робочих професій і обслуговуючого персоналу, говорити про краще умови і ставлення до них з боку громадян країни не доводиться.

Еміграція - це все ж частіше вимушений переїзд, але що краще, бути тим або іншим багато в чому залежить від міграційної політики кожної окремої країни.