У чому різниця між розписом і підписом

У російській лексиці існують два схожих за звучанням слова "Підпис" і "Розпис". Їх схожість обумовлена ​​наявністю однакового кореня в складі. Значну різницю в смислове значення і контекстне використання вносять приставки. Почнемо з того, що ці слова прийнято відносити до слів-паронімами, скрутним у вживанні.

Не потрібно використовувати в мові одне слово замість іншого, допускаючи в цьому випадку грубу смислову помилку. Щоб з'ясувати, як правильно вживати слова, чітко встановимо їх позначення.

В яких випадках вживати слово "розпис"?

Словотвір іменника "розпис" йде від дієслів: "Розписувати" і "Розписати".  Таким чином, отримуємо слово, яким визначають зображення малюнків на будівлях, архітектурних спорудах, посуді та інших предметах побуту з метою їх прикраси і досягнення унікального виду.

Сфера, в якій використовують конкретне смислове значення "розпису" - дизайн приміщень. Найчастіше в мові використовуються: "розпис стелі і стін", "художній розпис".

Художній розпис

Область мистецтвознавства і народного промислу також використовує дане слово для позначення прикраси посуду та інших побутових предметів різними візерунками та орнаментами. Всім знайоме словосполучення з російської народного промислу - "хохломская розпис".

Хохломская розпис

Друге смислове позначення дієслова "розписати" - скласти перелік чогось. В області будівництва використовують: "розписати етапи проведення будівельних робіт", "розписати витрати".

"Розпис" використовується і в судової сфері, в досить вузькому смисловому значенні: "перелік" або "список" у ставленні до майна. Використовуються таке словосполучення, як "розпис майна".

В яких випадках вживати слово "підпис"?

Словотвір іменника "підпис" походить від дієслова "Підписати", значить "Зробити запис під текстом".

Найбільш поширене смислове позначення слова "підпис" - це засіб для ідентифікації людини. Вона передбачає унікальний символьний набір з ініціалів та прізвища, написаний людиною власноруч. Хоча в законодавстві відсутні будь-які регламенти про зміст тексту самої підпису. В офіційних джерелах термінологія "підпис" зустрічається в ГК РФ ст.19. Там детально прописується, що "підпис" є индивидуализирующим засобом особистості. Саме тому зразок підпису громадянина РФ засвідчений в паспорті. Першорядне застосування підпису - це наділення документа юридичну силу. Підпис є невід'ємним реквізитом всіляких ділових паперів, які мають юридичну силу, за умови грамотного оформлення.

Окремо варто відзначити окремий випадок використання даного слова в сфері мистецтва. Позначення "підпис" в творчій сфері - це унікальна інформація про автора під культурною цінністю або експозицією.

Що спільного між словами "підпис" і "розпис"?

Саме явне, що об'єднує ці слова - схоже звучання. При більш детальному розгляді, можна помітити аналогічний морфологічний склад слів: приставка і однаковий корінь. Крім цього, вони відносяться до одних частин мови і здійснюють в пропозиціях певну синтаксичну роль. Виходячи з перерахованого подібності слів, стає ясно, чому вони, найчастіше, використовуються невірно.

Чим відрізняються "підпис" і "розпис"?

Самі часто вживані слова, суть яких схильна до зміни - це пароніми «підпис» - «розпис». Це два відмінних за значенням слова, які повинні застосовуватися відповідно змістом. У житті це відбувається дуже рідко. Слова по морфологічним складом мають відмінність лише в приставці, тому змінити зміст досить легко. Різницю допоможе зрозуміти тлумачення кожного з цих паронімів.

Тлумачні словники трактують «підпис» наступним чином: Це прізвище, яка написана власноруч на чому-небудь. Іншими словами, підпис - це написані від руки, особисто підібрані людиною символи, які можуть включати його ініціали або прізвище. Однак, в законодавстві немає певних вимог до символьного змісту. Вона може бути застосована до різних офіційним листам, заявами, і іншим документам.

В описі тлумачного словника «розпис» позначає прикраса зовнішньої і внутрішньої частини архітектурних споруд, посуду і предметів побуту оригінальної сюжетної живописом для додання їм унікальності.

Прийнято називати розписом і у письмовій формі про або список певних предметів, об'єктів, дій і заходів.

Важливо знати і розуміти доречність слів в контексті конкретної пропозиції. Щоб не створювати плутанину співрозмовнику можна запам'ятати кілька класичних прикладів впровадження того чи іншого слова в контекст.

Підпис прийнято ставити на документах для засвідчення їх справжності. Також, «підпис» означає написи під будь-яким предметом, наприклад, під відомою скульптурою або картиною.

Слово «розпис» має на увазі "Списки" або "Переліки". Судові пристави надають людині його майнову розпис з метою стягнення заборгованості.

Найчастіше "розписом" називають елемент художнього і декоративно-прикладного мистецтва, який прикрашає будівлі і предмети побуту з метою надання унікальності. Багатовікові будівлі, які належать до історичних пам'ятників, можуть зачаровувати характерною художнім розписом тієї епохи, яка захоплює багатьох людей.