У чому різниця між республіканської і та демократичною партією США?

Останні події в американській внутрішньополітичному житті пробудили інтерес до основних політичних партій США - республіканської та демократичної. Саме ці дві політичні сили визначають вектор розвитку країни, її зовнішню політику.

Партії в американській політиці

Роль політичних партій у житті заокеанської країни переоцінити важко. Перша така партія з'явилася в Америці в кінці XIX століття. Через сто років політику вже визначали дві сильні партії. У владі вони періодично мінялися місцями. Саме вони завойовують на виборах пост президента і тримають під контролем вищий законодавчий орган.

У ХХ столітті визначилися їх основні позиції в американській політиці. Крім них в США функціонують кілька десятків федеральних і регіональних партій. Їх вплив незначний.

Про республіканців

Республіканську партію ще називають Доблесної старої партією, віддаючи данину її великої історії і внеску в становлення американської держави. Не випадково уособленням її мощі є слон. Її кольором є червоний. Партія була створена в 1854 р, як організація громадян, які виступають проти рабства і за посилення центральної влади. Вона зуміла забезпечити перемогу в Громадянській війні і запобігти розколу країни.

Республіканська партія

Сьогодні республіканці декларують прихильність американському консерватизму і економічного лібералізму. Зареєстрованих прихильників партії більше 30 мільйонів, що дещо менше третини всіх виборців.

Їх головними вимогами є:

 • скорочення податків.
 • Зменшення імміграції та жорстка боротьба з нелегальним проникненням в країну.
 • Свобода носіння і покупки вогнепальної зброї.
 • Боротьба за сімейні цінності, недопущення одностатевих шлюбів та абортів.
 • Зменшення впливу профспілок.
 • Протекціонізм щодо вітчизняних компаній.

Республіканці виступають за посилення обороноздатності країни і збільшення військового бюджету, вимагають використання смертної кари. Традиційно відкидають втручання державних структур в приватне життя і в процеси, що відбуваються в економіці країни. Республіканська партія контролює Палату представників і сенат США.

Про демократичної партії

Ця політична сила є однією з найстаріших у світі. У неї більше ніж 41,3 млн. Прихильників, що становить 40,6% американських виборців. Символом впертого і терплячого подолання нею перешкод є ослик. партійний колір - блакитний. У партії немає формального членства. За результатами голосування на виборах визначається приналежність до неї виборців. Раз на чотири роки проходить партійний з'їзд, який визначається з кандидатами на посади двох вищих посадових осіб в країні. Від з'їзду до з'їзду партійна діяльність координується національним комітетом.

У разі перемоги на виборах демократи ставлять завдання:

 • Підвищення податків на багатих і транснаціональні корпорації.
 • Збільшення соціальних витрат бюджету держави.
 • Зростання економіки високих технологій .
 • Посилення протидії забрудненню навколишнього середовища.
 • Відходу від протекціоністських заходів в економіці.
 • Ослаблення антиемігрантські заходів і адаптації емігрантів.
 • Підтримки планування сім'ї та регулювання народжуваності.

Вони декларують захист расових і сексуальних меншин, виступають за аборти і використання смертної кари. Вважають, що держава може впливати на економіку. Наполягають на обмеженні торгівлі зброєю.

Чим відрізняються

Концептуально республіканці вважають, що людина має право розпоряджатися на свій розсуд тим, що заробив. Демократи виходять з права кожного на різні види соціальної підтримки держави. Їх відмінності в політиці істотні.

 1. У республіканців символ слон, їх колір червоний. Демократи своїм символом вважають ослика, а кольором - блакитний.
 2. Кількість зареєстрованих виборців у республіканців більше 30 млн., У демократів понад 41 млн. З 45 президентів США - тридцять республіканці.
 3. Електорат республіканців - переважно найзаможніші американці і середній клас. У демократів працівники високотехнологічних галузей, національні меншини, що живуть на допомогу, бідні верстви.
 4. Ідеологія республіканців виражається в американському консерватизмі. У демократів - лівоцентристська ідеологія, яка відображається в соціальному лібералізмі.
 5. Республіканці вважають, що американець повинен всього домагатися в житті сам, а держава створює для цього умови. Демократи вважають, що про людей має дбати уряд, що їх противники вважають проявом соціалізму.
 6. Республіканці виступають за рівність в оподаткуванні багатих і бідних. Демократи вважають, що податки повинні бути збільшені для багатіїв і зменшені бідним.
 7. Республіканці проти збільшення мінімальної зарплати, що завадить малому бізнесу. На думку демократів, мінімальна зарплата повинна бути збільшена.
 8. Вважаючи, що при фінансуванні соціальних програм допускається обман і шахрайство, республіканці проти їх збільшення, вимагають ефективного контролю. Демократи наполягають на зростанні соціальних витрат для підтримки малозабезпечених.
 9. Республіканці вважають некваліфікованих іммігрантів тягарем для країни, вимагають жорсткого регулювання імміграції. На думку демократів, велика кількість іммігрантів підсилює економіку країни.
 10. Республіканці виступають за зосередження в федеральних органах тільки загальнодержавних функцій і надання штатам додаткових повноважень. На переконання демократів центральний уряд має розширювати сферу впливу і соціальні свободи, займатися регулюванням життя громадян.

Принципово відрізняються позиції партій в питаннях регулювання обігу зброї, обов'язкового медичного страхування, страти і деяких інших.