Горілка і віскі - чим вони відрізняються?

Вживання алкоголю стара традиція йде корінням глибоко в історію. У нашій країні довгий час лідером серед міцних напоїв була проста горілка. Складно придумати напій краще підходить для великого застілля. Фортеця в 40% забезпечує швидкий ефект, алкоголь полегшує неформальне спілкування.

Виходить, що горілка відмінно справляється зі своєю функцією. Однак моду набирає і інший міцний алкоголь, на столах все частіше стоять пляшки з віскі і коньяком, досвідчені пробують абсент і ром. І не рідко пробуючи віскі вперше, хтось запитає, "як він на смак?" і у відповідь буде помилкове твердження, що це майже як горілка або західний самогон. Смакові відмінності виявляються досить відчутними. Так в чому ж вони полягають і в чому принципова різниця горілки і віскі.

Горілка і її особливості

Горілка давно улюблений російськими алкогольний напій є сумішшю води і етилового спирту схильного ректифікації, тобто спирту добре очищеного. Процес виробництва вкрай простий, воду і спирт просо змішують і фільтрують і напій готовий. Частка спирту в цій прозорої рідини являє собою 40% і всупереч поширеному міфу не в якому образі не було запропоновано Д.И Менделєєвим.

Напій міцністю в 40% затвердили при прояві спиртометром, округливши з 38% до 40%. У 1866 р така концентрація стала нормою російської горілки. З круглими числами було простіше вести розрахунки. Зміна прижилося і з тих пір у всьому світі горілка, як правило, саме такий фортеці, до того ж вважається російським винаходом.

У великих компаніях горілку прийнято вживати в великому кількості, бажаючи досягти алкогольного сп'яніння якомога швидше. Ні хто не смакує горілку, і навряд чи ви знайдете людину, яка всерйоз буде заявляти, що горілка має приємний смак. Всі смакові якості цього напою це смак спирту розведеного в дистилляте і пити її в чистому вигляді досить неприємно.

Чистої горілку вживають хіба що в країнах СНД, як правило, в охолодженому вигляді, рясно закушуючи або запиваючи. На заході ж вважають за краще використовувати її як основу для інших напоїв, адже вона не має запаху і смаку (тільки смак і запах спирту) - і є ідеальною основою для коктейлів. Існує думка що горілка і віскі не сильно відрізняється, адже фортеця напоїв однакова. Однак є серйозні відмінності і в технології виробництва, і в культурі вживання, і в смакових якостях.

Віскі і його особливості

Віскі на відміну від горілки вважається набагато більш витонченим напоєм. Їм частіше вважають за краще насолодитися на самоті, далеко від шуму. Зазвичай цілі сильно напитися у цінителя віскі не варто. Іноді процес подібний до медитації, любитель віскі може потягувати бурштинову рідину годинами, дрібними ковточками. Смакуючи напій і намагаючись розпізнати найменші нотки смаку. Як же так виходить? Трохи вище ми говорили, що горілка при тій же міцності смаку практично не має. Однак віскі це не горілка. Технологія виробництва кардинально відрізняється і є більш складним, варіативним і творчим процесом. На відміну від простої горілки віскі буває різним.

По суті, кожна пляшка віскі кардинально відрізняється від іншої, якщо вони не розлиті з однієї бочки. віскі це ціла палітра смаків. Які є варіанти? Безліч. Технологія виробництва цього напою залежить від країни, в якій його виробляють. Традиційно це Ірландія і Шотландія, але технічно в наш час країна не має значення. За довгі роки віскі навчилися робити і в США і в Японії. Природно технології у всіх різні, але в основі напій виробляють з пророщеного ячменю.

За старовинною Шотландської технології зерно залишають бродити на якийсь час, а потім отримане сусло переганяють і розливають по дубовим бочок. Шотландський напій на законодавчому рівні не може вважатися віскі, якщо його витримка не перевищує 3-х років. За межами Шотландії винокури використовують і солод, і пшеницю, і кукурудзу.


Деякі винокури поєднують різні сорти злаків, витримують напій в різних бочках, а потім змішують або використовують бочки з-під інших ароматних напоїв. Всі ці варіації створюють величезний простір для творчості. Отриманий в результаті цього важкого і тривалого процесу міцний напій містить в собі складну палітру смаків і запахів, яку так люблять розкривати для себе любителі віскі. Фортеця віскі так само варіюється, зазвичай це 40% алкогольний напій, проте вміст спирту в окремих сортах іноді досягає 60%.

 Порівняємо два напою

горілка:

  • Прозорий міцний напій без специфічного кольору і запаху.
  • Вживається в основному з метою випробувати алкогольне сп'яніння, іноді як основа для інших напоїв.
  • Має фіксовану фортеця в 40%.

віскі:

  • Міцний алкогольний напій жовтуватого або бурштинового кольору.
  • Величезна кількість сортів.
  • Вживається в основному в чистому вигляді з метою насолодитися смаковими і ароматичними якостями.

Якщо докладніше вивчити ці два напою стає ясно, що насправді спільного у них дуже мало. Фортеця і та може різнитися. Недосвідчений російський любитель алкоголю може використовувати віскі як заміну горілки, але справжньому цінителю смаку буде ясно, що замінювати горілку віскі це так само вишукано як замінювати молоток мікроскопом. Мета буде досягнута, і цвях ви заб'єте, але в процесі втратите тонкий інструмент. Віскі не для того витримується в дубовій бочці роками що б ми перемішавши його з колою залпом випили півлітра цієї суміші. Якщо чесно і пити одну за одною холодні стопки віскі цінителі порахують дивним заняттям. Для цієї мети у нас є більш точне і відкалібровані зброю 40-го калібру.