У чому різниця між стійкою і амортизатором

Всі звикли до зручного і плавного руху, проте мало хто знає, що дозволяє забезпечити таку м'якість машині. Підвіска багатьох сучасних автомобілів настільки м'яко працює, що пасажир ледь відчуває коливання при наїзді на яму. У ходової частини знаходиться один з найважливіших елементів підвіски - амортизатор. Всі удари і зусилля які сприймаються колесом від їзди по ямах передаються на амортизатор. При старті зад автомобіля присідає, а перед задирається. При гальмуванні можна спостерігати зворотну картину.

амортизатор


Щоб пом'якшити коливання автомобіля при рушанні з місця і гальмуванні, де виникають різні сили діють на автомобіль, служить амортизатор. Амортизатор сприяє гасінню коливань автомобіля уздовж горизонтальної осі, тим самим забезпечує плавний хід кузова автомобіля.

Вся кінетична енергія передається амортизатора перетворюється в теплову. Його головним завданням є забезпечити безперервний контакт колеса з дорогою.

Амортизатор складається з циліндричного корпусу з клапанами, поршня з елементами ущільнювачів і штока. Кріпиться як правило до нерухомої частини кузова зверху і через сайлентблок знизу. Амортизатори бувають трьох видів:

  1. масляні.
  2. газонаповнені.
  3. Газо-масляні.

Масляні амортизатори найм'якші, дешеві й доступні. Найчастіше їх ставлять на сімейні автомобілі або на авто призначені для міської їзди. Масляні амортизатори мають ряд недоліків, таких як:

  • Скипання масло і як наслідок швидке його перетікання по камерах, тим самим знижуючи гасіння коливань.
  • У холодну погоду в'язкість масло стає в'язким і його перетікання сповільнюється або зовсім припиняється. Поки масло не нагріється, підвіска буде працювати досить жорстко.
  • У маслі присутні бульбашки повітря і при навантаженні амортизатора саме вони почнуть стискуватися першими, що дасть запізнілий ефект роботи амортизатора.

Газонаповнені або газо-масляні амортизатори як правило ставлять на спортивні автомобілі, де потрібна жорсткість при їзді по нерівностях, максимальне зчеплення коліс з трасою, а так само забезпечити максимальну керованість автомобіля в повороті на великій швидкості. Вони менше призначені для пом'якшення ударів від нерівностей, але їх конструкція не дозволяє скипати маслу, тим самим втрачати свої властивості при тривалій їзді по ямах. Газові і газо-масляні амортизатори так само мають свої недоліки:

  • Ціна на 20-30% більше масляних.
  • Через жорсткості знижується комфортність їзди.
  • При тривалій їзді по нерівностях більш зношуються інші вузли підвіски автомобіля.

стійка

Стійка це цілий вузол підвіски автомобіля, який відповідає за правильну орієнтацію коліс, утриманню ваги кузова автомобіля, а так само сприйняття різних бічних і осьових навантажень діючих на авто під час руху. Стійка складається з посиленого циліндричного корпусу з клапанами і елементами ущільнювачів, поршня з підсиленим штоком, а так само може мати демпфер з пружиною. При кріпленні стійки до кузова автомобіля зверху утворюється шарнірний вузол, а внизу як правило передбачено болтове з'єднання. Це і дозволяє стійці сприймати величезні бічні зусилля виникають при їзді.

Стійки в зборі

Основні відмінності стійки і амортизатора

По-перше відрізняються вузли кріплення стійки і амортизатора. Стійка кріпиться таким чином, що може замінити кульову опору і важіль вгорі і має жорстке кріплення внизу болтовим з'єднанням, а вгорі утворює шарнірний вузол. Амортизатор вгорі з'єднується з кузовом нерухомо і має більш тонкий шток ніж стійка, а внизу він з'єднується з допомогою сайлентблока. Амортизатор сприймає тільки осьові зусилля, а стійка сприймає різнобічні зусилля, осьові і бічні, через що і необхідний шток більшого діаметру і найбільш міцний корпус.

По суті будь-яка стійка може бути амортизатором, що має упор для кріплення пружини тобто амортізатор- невід'ємна частина стійки. Стійка може сприймати великі різнобічні навантаження, а амортизатор гасить осьові коливання. Завдяки своїм посиленим елементам і здатності сприймати різнобічні навантаження стійка додає автомобілю велику надійність ніж амортизатор. Однак при виході з ладу роботи управління автомобіля втрачається зовсім, що загрожує серйозними наслідками. При несправності амортизатора збільшується навантаження на елементи підвіски, однак можна продовжувати рух відчуваючи невеликий дискомфорт.