Ворон і ворона - чим вони відрізняються?

І ворона, і ворон - види птахів, що відносяться до роду птахів Воронов, сімейству Вранові. Обидва види численні по всій Росії, дуже близькі, в їх поведінці багато спільного. Вони всеїдні: можуть поживитися як гризунами, дрібними птахами і їх пташенятами і яйцями, великими комахами, так і падлом. Також птиці прекрасно користуються благами сусідства з людиною, все частіше з'являються у містах і селах і харчуючись харчовими відходами на смітниках і сміттєвих ящиках, крадучи домашніх качок і курчат. Але ці птахи не тільки можуть нашкодити домашньому господарству, а й іноді приносять йому користь, полюючи на мишу і дрібних гризунів, жуків і сарану з полів.

Ворона буває сірим і чорним, але сіра більш знайома міським жителям, тому згадуючи ворону, ми будемо говорити саме про сірої вороні. Але давайте розглянемо основні відмінності ворони від ворона.

Зовнішній вигляд

Найбільшою птахом сімейства Вранова є Ворон, який в 1.5 рази більше сірої ворони. Його забарвлення цілком чорний, але він слушний, так як його голова і спина має синій відлив, а на крилах і зобі можна помітити фіолетовий блиск. Ворона ж більш маленька, сіра з чорною головою, крилами і хвостом. Обидві птиці значно більше голуба, мають потужний дзьоб. Розмах крил ворони становить близько 1 метра, у ворона же розмах досягає 1.4-1.5 метра.

ворон

Поширення і місцепроживання

Ворона поширена в Східній Європі, Скандинавії, від заходу Росії до Єнісею, Малої Азії. Взимку ворони кочують в більш теплі місця, але при цьому багато хто бачить ворон в місті цілий рік. Це пов'язано з тим, що одні ворони летять до Європи, а інші з північних районів прилітають на їх місце. Тому міграцію відстежити неозброєним поглядом досить складно, це виявляють орнітологи за допомогою кільцювання молодих особин. До того ж до міст і передмість тяжіють в холодний період мешкають в лісах ворони.

Сіра ворона

Ворони краще воронів пристосувалися до міського середовища, їх все частіше можна зустріти серед житлових будинків. Їх гнізда можна зустріти в парках і дворах. Ворона дуже розумна, вона навчилася взимку обсматріваемим вміст пакетів за вікнами і на балконах, відкривати не прикручені даху шпаківень, а також обстежити вміст сміттєвих баків. Ворон рідше зустрічається в межах міста, але поширений в передмістях і сільських місцевостях. Ворон навчився слідувати за мисливцем з рушницею, чекаючи залишків від підстреленої видобутку. Адже падаль це основа харчування воронів. На відміну від ворон вони тримаються на більшій відстані від людини.

Ворон значно більше поширений по поверхні земної кулі, він мешкає в Північній Америці, Євразії, Північній Африці. Навколишнє середовище ворона різноманітна і зустрічається на різноманітних ландшафтах. У Росії ворон живе по всій країні. Він веде осілий спосіб життя, але взимку може тяжіти до житла людини або звалищ, утворюючи зграї.

Гніздування і тривалість життя

Ворона в своєму розпорядженні гнізда на деревах в лісах, парках і садах. Віддає перевагу хвойним, рідше листяні дерева. Гніздо будується з сухих гілок і розташовується невисоко від землі. В межах міста ворони можуть розташувати гнізда на опорах ЛЕП, підйомних кранах, на краях дахів.

Ворон вибирає для гнізд ліси або долини річок. Його ареал проживання ширше, тому гнізда можуть перебувати дуже високо в деревах, на обривах скель в горах, на піщаних барханах в пустелях і навіть в норах в районах без лісів. Гніздо ворон будує в розвилці гілок з товстих гілок, підстилаючи шерстю. В межах міста гніздо може перебувати на вежі, даху будинку, дзвіниці.

У березні обидва види птахів починають гніздування, причому ворона створює нове гніздо кожен сезон, а ворон займає старе і ремонтує його. При цьому ворон утворює одну пару на все життя. Спільно батьки вигодовують пташенят, і в кінці травня початку червня 4-6 молодих пташенят вилітають з гнізда.

Ворона починає розмноження на 2-5 рік життя, максимально зафіксований термін життя склав 20 років. Ворон же більш живучий, в дикій природі його життя становить 10-15 років, в неволі зафіксований максимальний термін життя в 75 років. Але часто ворон гине в молодому віці: у перші роки життя.

вороняче гніздо

Образ в культурі

Образ ворони часто зустрічається в піснях, казках і байках. Всім відома "Ворона і лисиця", де злодійкувата ворона стягнула сир і лисиці. Дитяча пісня про пластилінової ворони, або відомий альбом співачки Лінди "ворона", а також композиція "Біла ворона" від групи Чайф, показує, що образ ворони часто використовується в сучасному творчості.

Але дійсно широке поширення отримав образ ворона. У різних міфах ворон пов'язаний з підземний світом, небом, сонцем. Також часто ворона асоціюють в міфах зі смертю, тому що він часто харчується загиблими тваринами. Широко оспіваний образ чорного ворона в народних і сучасних піснях.

Чорний ворон

Широко простежується ворон в літературі: Бунін, Чарльз Де Линт, Мартін, Грін. У кінематографі навіть є фільм з назвою "Ворон", де ворон є ангелом-хранителем головного героя. При зображенні ворона на гербах його пов'язують з довголіттям і передбачливістю.

На закінчення варто відзначити, що обидві птиці ворон і ворона дуже близькі за своїми поведінковими особливостями, високому інтелекту і способу життя. Ворон більш поширений по планеті, що обумовлює більшу впровадження його образу в міфологію, світову культуру і творчість. Однак живучи в межах російського міста частіше можна зустріти ворону, яка мешкає ближче до людських будівель. Особливо помітно це взимку. Ворон і раніше залишається символом, властивим більш дикій природі.