У чому різниця між лікарями урологом і нефрологом?

«Схопило поперек», «щось негаразд з нирками» - ось найпоширеніші скарги, з якими йдуть в поліклініку. Але який фахівець зможе вирішити цю проблему: уролог або нефролог? Розуміння відмінності між цими двома лікарями допоможе звернутися «за адресою» і швидше знайти ефективне лікування.

Спеціалізація і обов'язки уролога

Уролог - поширена професія, для отримання якої потрібно закінчити вищий навчальний заклад медичного профілю. уролог має широку спеціалізацію. Він займається всієї сечостатевої системою. У неї включаються:

 • Нирки, сечоводи, сечовий міхур (утворюють сечовивідну систему)
 • статеві органи.

Слід зазначити, що уролог займається лікуванням сечовивідної системи пацієнтів будь-якої статі і віку, а також чоловічих статевих органів. цистит (Запалення сечового міхура), нетримання сечі, доброякісні та злоякісні пухлини - лише кілька проблем, з якими йому доводиться боротися. Настільки різноманітні проблеми вимагають різного підходу. Тому цей лікар готовий виконувати як функції терапевта, так і функції хірурга. В його обов'язки входить:

 1. Вислухати пацієнта і записати історію його хвороби.
 2. оглянути.
 3. Надіслати на аналізи (в першу чергу, загальний аналіз сечі і крові).
 4. Призначити медикаментозне лікування.
 5. У разі гострого стану направити в лікарню.
 6. Якщо необхідно, провести операцію (наприклад, видалення каменів з сечового міхура).

Нерідко пацієнти потребують того, щоб їм негайно надали допомогу. Держава подбала про те, щоб в практично кожній районній поліклініці був уролог, здатний надати таку допомогу.

Особливості професії нефролога

Нефрологія - наука дуже складна. Вона полягає в глибокому вивченні роботи нирок, унікального органу, що виконує наступні функції:

 • Виведення шкідливих речовин з організму в складі сечі.
 • Підтримка водно-сольового балансу організму.
 • гормональна функція.
 • кровотворення.

Нирки виконують стільки завдань в організмі, що їх здоров'я життєво важливо для людини. Нефролог - це фахівець, який займається виключно здоров'ям нирок. Він повинен досконально знати їх структуру нирок, щоб зуміти знайти, де стався збій в їх роботі, і визначити відповідний метод лікування. Це не просто.

Є захворювання з симптомами, які не залишають сумнівів в діагнозі. Наприклад, сильні болі в області нирок у поєднанні з «кривавої» сечею вказують на гостру стадію пієлонефриту. А множинні освіти на поверхні нирки, помічені на УЗД, дають підставу припустити полікістоз.

Все набагато складніше, коли захворювання протікають безсимптомно, без будь-яких зовнішніх змін в органах. Іноді невелике підвищення температури, проблеми з тиском і постійна слабкість - це все, що відомо. А за ними може стояти гломерулонефрит або хронічна ниркова недостатність, що загрожують життю хворого. Вчасно поставити діагноз під силу тільки добре навченому професіоналу. Такі лікарі зазвичай працюють в обласній поліклініці і в деяких приватних медичних центрах.

Що об'єднує цих фахівців

Спільними для уролога та нефролога є медична освіта і робота з пацієнтами. Хворий має право розраховувати, що його приймуть і, по крайней мере, оглянуть, а також направлять на аналізи для уточнення діагнозу. Звичайно, до уролога потрапити легше. Про існування нефролога знають далеко не всі пацієнти. В кінцевому рахунку, рішення за терапевтом: він повинен дати напрям до одного з цих фахівців. Іноді потрібна спільна консультація.

Обидва лікарі добре знають нирки, їх структуру, функції, особливості роботи і захворювання. Вони можуть диференціювати симптоми і відшукати причину хворобливого стану людини.

відмінності

Нефролог надає допомогу тільки в тому випадку, якщо є будь-яке захворювання або патологія нирок. Він не візьметься за лікування пацієнта з циститом або блокованими сечоводами. Уролог займається всій системою сечовиділення. У разі необхідності він може прооперувати хворого і видалити каміння як з сечоводів, так і з самих нирок.

Уролог вміє працювати скальпелем, нефролог займається медикаментозним лікуванням, ретельно підбираючи препарати в кожному окремому випадку. Але це не означає, що його робота легше. Його завдання - домогтися змін в чашечках, мисках, канальцях, клубочках нирок, організовуючи тривале лікування, коли має значення кожний міліграм лікарської речовини.

В арсеналі нефролога є безліч аналізів: загальний аналіз сечі, сеча по Нечипоренко, аналіз Бенс-Джонса, аналіз на добову протеїнурію, аналіз з використанням радіоактивних речовин, аналіз на гормони, аналіз крові з розгорнутою формулою і ін. Тільки вміле користування всіма цими інструментами дасть результат, одного-двох досліджень буде недостатньо.

На відміну від уролога, спеціалізація нефролога настільки вузька, що розрізняють дитячого нефролога і нефролога, лікуючого дорослих пацієнтів. Вікові відмінності настільки великі, що вимагають окремого навчання для роботи з кожною групою хворих.

Таким чином, хоча і уролог, і нефролог займаються нирками, їх сфери діяльності зовсім різні, а ось мета одна - відновити і зберегти здоров'я своїх пацієнтів.