У чому різниця між вотчиною і маєтком

Власність існувала з часів першої спійманої і розділеної видобутку. Спочатку вона була общинної. Як зрозуміло з назви, належала не конкретній людині, а групі людей. Земля, як видобуток, породила приватну власність. Одна з яких з'явилася в 11 столітті.

На самому початку формування приватної земельної власності знаті в Київській Русі, частка її була зовсім незначною. Стали з'являтися вотчини, як нагорода родовитим людям, за подвиги. Розширення державних земель, призвело до необхідності залучати людей для служби, щоб зберегти нові кордони. Для цих цілей, князь наділяв своїх наближених землями, під обмежене володіння, як правило, довічно, на час служби державі. Пізніше, ці два поняття об'єдналися і придбали єдину форму володіння - спадкову. Це означало, що вони могли передавати маєтку у спадок.

виникнення вотчини

Це рання форма власності в стародавній Русі, причому таке право поширювалося на землю, споруди, інше майно, в тому числі, і на кріпаків. Саме поняття походить від однокорінного слова отче (батько). За часів Київської Русі власник міг передати свої володіння від батька до сина, продати, обміняти, поділити його між родичами. В 9-11 століттях більшість знаті отримували земельну нагороду за заслуги перед великим князем. Як правило, це були князі, дружинники і земськібояри, тобто люди знатні.

Після хрещення Русі, з'явилися церковні вотчини - землі і господарства, що належать церковним служителям вищих чинів і монастирям. Монастирське і церковне землеволодіння розвивалося паралельно князівським і боярським. Селянський праця використовувалася також, як і при знаті, за допомогою оброку і панщини. Але розвиток церковних угідь було досить слабким, так як володінь було не так вже й багато.

поява маєтку

Російська держава розширювало свої володіння. Для зміцнення своїх кордонів, Іван III нагороджував своїх людей (зароджується дворянство) земельними наділами за доблесть в ратних справах. Так з кінця 15 століття з'явилася нова форма власності - маєток. Володіння надавалися наказним людям (отаманам, сотникам), як засіб для служби або ж, за військові відзнаки, в довічне користування.

Розмір залежав від значущості положення, розмірів вотчин, походження. Міг збільшуватися за хоробрість або знижуватися за проступки. Право поміщиків розпоряджатися такими землями було обмежено державою. Їм було заборонено розпоряджатися маєтком, в тому сенсі, що ні продати, ні успадкувати його власники не могли.

Що спільного між ними?

Розглядаючи два способи володіння землею, однозначно можна сказати про те, що обидві форми належать до феодального ладу. Правлячий стан, експлуатує залежать від них селянський стан.

На початковому етапі виникнення вотчин, земля на якій стояв маєток, належало певному князю, йому то і повинен був служити вотчінік. І без його схвалення передати або продати свої володіння не представлялося можливим (правда, такий стан швидко змінилося, земля почала успадковуватися). Також, і поміщик був обмежений державою в своїх правах на нерухомість. Йому не можна було ні продати, ні закласти, ні успадкувати її, так як право власності належало великому князю (государю).

які відмінності?

Головною відмінністю між цими видами землеволодіння - це питання про спадкування. Вотчина утворилася на кілька століть раніше, і у її власника було більше прав на майно. Тобто, можна було проводити різні маніпуляції зі своїм господарством. При їх виникненні, формувався і апарат правління (адміністрація, судовий орган). Маєток же, навпаки, належало державі, і поміщик не міг ні наслідувати, ні продавати свою нерухомість і селян.

Володіння бояр були зазвичай більше, ніж поміщицькі, так як перші були зацікавлені в розвитку і процвітанні своїх земель. Коли, як поміщики намагалися вичавити максимум зі своїх угідь і нещадно експлуатували своїх кріпаків, особливо не вкладаючи в розвиток свого маєтку. Так, при Селянських переходах, раз на рік, народ здебільшого переходив з маєтку до вотчініку.

Різниця станів в основному визначало і право на володіння. Вотчиною володіли, як правило, князі та бояри. Маєтком володіли служиві люди, що проходили обов'язкову службу у государя.

Ще, потрібно врахувати таку особливість, як церковні та монастирські вотчини, коли як маєтків таких бути не могло.

Підсумовуючи відмінності і подібності двох видів землеволодіння, потрібно сказати, що у 1556 році документ "Покладання службу" однаково зобов'язував вотчініков і поміщиків проходити військову службу. Остаточно ці два поняття вирівняв Петро I своїм указом про єдиноспадкування. Тепер і маєток могло залишатися в роду і передаватися у спадок. Також Петро Великий встановив заборону на відчуження - це означало, що князь не міг програти в азартні ігри свій маєток, тобто роздрібнити майно на частини. Також, право успадкування було тільки у старшого сина. А значить, що інші сини повинні були служити государю справно, адже за хорошу службу государ дарував їм нові маєтки.