У чому різниця між реконструкцією і технічним переозброєнням

Рано чи пізно в житті будь-якого власника виробничої системи настає момент, коли настає пора оновити виробничий процес, модифікувати будівлю, а іноді і зовсім суттєво змінити планування і навіть прилаштувати додаткові поверхи. Тоді і постає питання про різницю між такими поняттями, як реконструкція і технічне переозброєння. У чому ж все-таки складаються подібності та відмінності між ними?

Що таке реконструкція?

Реконструкція - це напрямок будівництва, що представляє собою принципові зміни конструкції будівлі, його перебудову. Як правило, виконується для поліпшення будівлі з точки зору функціоналу (виправлення дефектів, модернізація застарілих систем) або ж для підготовки до використання з іншим призначенням (перетворення продуктового складу в магазин, автомийки - в майстерню по ремонту і т.д.). Нерідкі випадки, коли реконструкція здійснюється при зміні власника будівлі, але це також найчастіше відбувається через необхідність перекваліфікації.

Найчастіше реконструкція включає в себе наступні модифікації:

 • Збільшення або зменшення висоти споруди, зміна планування.
 • Зміцнення конструкції будівлі для підгонки його до вимог безпеки. Виконується в разі потреби.
 • Зміна великогабаритних частин конструкції, а також їх розбір (зазвичай неповний).
 • Зміцнення, зміцнення фундаменту і прилеглих шарів грунту (способами такого зміцнення можуть служити обробка за допомогою температури, заливка цементом).
 • Прибудова додаткових споруд.
 • Надбудова додаткових поверхів.
 • Зміна фасаду (в такому випадку під реконструкцією розуміють оштукатурювання, фарбування, теплоізоляцію, зміна числа прорізів для вікон та дверей).
 • Радикальна зміна системи інженерних комунікацій (такі системи часто зношуються, тому такий вид реконструкції зустрічається найбільш часто).
 • Зміна організації будівлі.
 • Роботи над покрівлею, створення додаткових мансард будівель.

Що таке технічне переозброєння?

Технічне переозброєння (скорочено ТП) - це сукупність модифікацій будівлі, спрямованих на підвищення рівня підприємств та окремих цехів з техніко-економічної точки зору. ТП базується на механізації та автоматизації виробництва, впровадження сучасної техніки, сучасних технологій, заміни старого та зношеного з фізичної точки зору обладнання на нове, що відрізняється від старого більш високою продуктивністю.

Також технічне переозброєння може бути направлено на поліпшення загального господарства заводу і допоміжних служб. ТП працюючих підприємств може виконуватися для збільшення продуктивності, якості продукції, скорочення робочих місць, зростання продуктивності праці, зниження кількості використовуваних матеріалів, собівартості продукції, що випускається, економії палива, матеріалів і енергії, в цілому для зростання показників роботи підприємства з техніко-економічної точки зору.

ТП діючих підприємств може включати в себе:

 • Впровадження систем, спрямованих на автоматизацію контролю і управління виробництвом, в тому числі радіо і телебачення.
 • Додаткова установка машин і обладнання на вже діючих майданчиках виробництва.
 • Перебудову і модернізацію об'єктів природоохорони, систем опалення та вентиляції.
 • Приєднання і впровадження установок і цехів до централізованих джерел тепла і енергії.
Варто також відзначити, що при виконанні технічного переозброєння допускаються модифікації існуючих виробничих будівель (Часткова перебудова, габаритне розширення), а також будівництво нових або розширення існуючих об'єктів, що мають підсобні та обслуговуючі функції. Однак всі заходи повинні бути пов'язані з заходами, які проводяться у відповідності з ТП.

Що спільного у реконструкції і технічного переозброєння?

Навіть незважаючи на принципові відмінності, дані сукупності робіт все ж мають деякі подібності:

 • Обидва процеси містять в собі зміни вже готових виробничих приміщень.
 • Можлива прибудова різних споруд до цільним будівлям.
 • Зміна внутрішніх систем будівлі.
 • Вимога капітальних вкладень, причому в основному джерелом таких вкладень є власні кошти підприємства.

Відмінності реконструкції і технічного переозброєння

 1. При технічному переозброєнні перебудова і зміна структури будівлі виконується тільки в разі потреби його підгонки до технічних нововведень. При реконструкції же перебудова є обов'язковою відмітною особливістю.
 2. Навіть якщо в процесі ТП змінюється структура будівлі, то, як правило, планування та висота залишаються колишніми. При реконструкції обидві характеристики можуть змінитися.
 3. При виконанні реконструкції найчастіше потрібно зміцнення фундаменту, коли ТП таких робіт не вимагає.
 4. Технічне переозброєння обов'язково має включати в себе установку нового обладнання та / або модернізацію старого. При реконструкції такі зміни не потрібні.

висновок

Технічне переозброєння включає в себе в основному роботу з внутрішніми оновленнями будівлі і виробництва (Заміну техніки, автоматизацію виробництва), в той час як реконструкція має на увазі під собою і модифікації внутрішніх складових побудови, так і оновлення зовнішніх (Зміни фасаду, прибудову додаткових поверхів). Обидва процеси мають принципові відмінності, вимагають різних вкладень і включають в себе різні види робіт.