У чому різниця між консулом і послом?

У нинішньому світі політика вже давно займає не останнє місце. І якщо раніше будь-політичне питання обговорювалося тільки в різноманітних нудних радіопередачах, то тепер це ж обговорюється в досить цікавих політичних передачах на федеральних каналах. Тому не буде зайвим дізнатися деякі нюанси термінології міжнародних відносин.

консул

Сам слово "консул" прийшло до нас з історії Стародавнього Риму, де так називали посадових осіб, яких обирали на цей важливий пост з числа римських громадян. Вони займалися зовнішніми і внутрішніми справами своєї держави, набирали армію для військових походів. Одночасно в Римі їх було двоє, обиралися вони строком на один рік.

У сучасному світі міжнародних відносин консул - це керівник консульської установи або ж службовець цієї установи. Ці посадові особи завідують наданням різних послуг, причому не тільки громадянам своєї держави, а й того, в якому вони знаходяться:

 1. Захищають права і інтереси своєї країни і її громадян.
 2. Виконують функції РАГСу: реєструють одруження, розлучення, народження дитини, видають свідоцтво про смерть. Таким чином, дають своїм співвітчизникам можливість офіційно народитися, вирости, одружитися, розлучитися зі скандалом і тихо і спокійно померти. І все це - на чужій землі.
 3. Можуть надавати нотаріальні послуги.
 4. Видають паспорти і різні довідки.
 5. Надають допомогу в сімейних, цивільних і кримінальних справах.
 6. Ведуть облік своїх співгромадян, які перебувають в межах консульського округу.

Все це стосувалося жителів власної країни. Тепер перерахуємо послуги, які надають іноземним громадянам:

 • Видають візи для в'їзду.
 • Розглядають питання по видачі громадянства і ведуть первинний прийом документів.

Крім усього перерахованого вище, консульські установи також сприяють розвитку торговельних, культурних і наукових зв'язків, а також доводять до всіх зацікавлених осіб офіційну політику своєї держави.

Існує 4 класу консульських працівників:

 1. Генеральний консул.
 2. консул.
 3. Віце-консул.
 4. консульський агент.

Окремо серед перерахованих вище посад варто нештатний консульський працівник, якого ще називають почесним консулом. Це, як правило, видатний громадянин країни перебування: бізнесмен, культурний діяч, знаменитий учений тощо. Хоча в деяких випадках їм може бути і підданий того ж держави, яке представляє консул, але неодмінно проживає довгий час за кордоном. Його права і обов'язки, зрозуміло, не так великі, як у звичайного консула і в основному стосуються зміцнення міждержавних зв'язків. При цьому вони не отримують зарплату за свою діяльність.

посол

Посол є дипломатичним представником своєї держави вищого рангу. Він представляє інтереси своєї держави і його керівництва в одній, а іноді і в декількох країнах одночасно.

Перед тим, як відправитися до місця призначення, у приймаючої сторони запитують дозвіл - агреман. Уже після прибуття посли вручають главі держави, в якому їм доведеться працювати, вірчі грамоти. З цього моменту вони офіційно вступають на посаду.

За родом своєї діяльності посли мають право мати відносини не тільки з керівництвом країни перебування, а й з різними опозиційними групами і суспільно-політичними утвореннями. У зв'язку з цим вони і деякі інші працівники посольства мають дипломатичний імунітет.

Резиденція, де живе посол і члени його сім'ї, є територією подається країни і не може бути пересічена без дозволу уповноваженої особи.

У Російській Федерації існують кілька рангів послів:

 1. Надзвичайний і повноважний посол.
 2. Надзвичайний і повноважний посланник 1 класу.
 3. Надзвичайний і повноважний посланник 2 класу.
 4. Радник 1 класу.
 5. Радник 2 класу.
 6. Перший секретар 1 класу.
 7. Перший секретар 2 класу.
 8. Другий секретар 1 класу.
 9. Другий секретар 2 класу.
 10. третій секретар.
 11. аташе.

У Росія аташе є тільки дипломатичної посадою, а й першим дипломатичним рангом.

Для повного розуміння істоти рангів їх можна порівняти з військовими званнями в армії, де звання не має на увазі під собою займану посаду, а тільки місце в ієрархії.

Наприклад, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров має ранг надзвичайного і повноважного посла.

що спільного

І консул, і посол перебувають на дипломатичній службі і їм довірені були представляти свою країну і її керівництво в інших державах і захищати її інтереси.

відмінності

Консульська установа являє собою сукупність різних держустанов, зібраних під одним дахом на чужині. При цьому в окремо взятій країні може бути кілька консулів.

Посол виконує свої обов'язки в одній або декількох країнах. Таким чином, сфера його відповідальності значно ширше, ніж у консула.

Він також володіє дипломатичною недоторканністю і займається "великою політикою", по суті будучи прямим представником керівництва своєї країни. Особливий статус йому додає та обставина, що його призначенням відає безпосередньо глава держави. Кожне призначення посла викликає широкий резонанс в країні перебування (варто згадати, наприклад, представників США в Росії).