У чому різниця між податком і збором?

Під податками і зборами прийнято розуміти регулярні платіжні зобов'язання перед державою підприємствами різних форм власності. Ці поняття завжди тісно переплітаються один з одним, так як передбачає вчинення оплати зазначеної суми коштів до бюджетів різних рівнів. Існує ряд відмінностей між цими визначеннями.

характеристика термінів

Податком вважається чиниться організацією або фізичною особою обов'язковий платіж в державну казну. Сума внеску варіюється від доходу підприємства або приватного підприємця. Податки формують основний дохід країни. Крім податкових платежів бюджет держави складається з інших надходжень:

 • Доходів від здачі в оренду державного або муніципального житла.
 • Доходів від передачі державній або муніципальній власності іншій особі шляхом укладання угоди про купівлю-продаж.
 • Доходів від здійснення платних послуг місцевими органами самоврядування.
 • Стягнення штрафів і компенсацій.

Податку притаманні такі ознаки:

 1. Обов'язковість здійснення платежу.
 2. безоплатність внеску.
 3. Оплата тільки в грошовому вираженні.

Мета оподаткування - забезпечення фінансової стабільності держави і муніципалітетів. Податки повинні оплачувати не тільки організації, але і громадяни. Завдяки оподаткуванню держава формує соціальний захист населення.

Збором є здійснення обов'язкового платежу громадянами або організаціями за вчинення конкретних дій державних органів. Збір має з податком наступні загальні ознаки: обов'язковість здійснення платежу і грошову форму внеску. Відмітною нюансом є оплатне оплати. Збір стягується за надання державою конкретної послуги для громадян або підприємств. Тому, у збору інша мета - покрити витрати на роботу державних органів і структур, які задіяні в наданні адміністративних послуг.

Подібність і відмінності між поняттями

Між визначеннями існують деякі подібності, які відображаються в такому контексті:

 1. Обидва види відрахувань регулюються чинним законодавством і прописані в Податковому Кодексі Російської Федерації.
 2. Сума сплачених коштів за обома видами платежів розподіляється в державній скарбниці.
 3. Кожен платіж може відбуватися як на місцевому, так і на регіональному рівнях.

Крім подібностей, платежі мають відмінності. Якщо порівнювати ці поняття, то можна відзначити істотну різницю між надходженнями в бюджет. Вона виражається в таких ознаках:

 • перший не є цільовим платежем, а другий стягується за надання певного переліку послуг.
 • Першим обкладаються особи, встановлені на законодавчому рівні в обов'язковому порядку з визначенням бази і ставки. Друге поняття стягується в приватному порядку, в залежності від його призначення.
 • перший є регулярним і систематичним платежем, а другий носить одноразовий характер, включаючи оплату за надані послуги.
 • Перший підлягає до сплати в певному періоді, платіж не підлягає відстрочку. Другий оплачується приватною особою тільки тоді, коли є потреба в отриманні інформації.
 • Підприємство доти оподатковується, поки воно існує. Збір сплачується в одноразовому порядку.
 • Перший регламентується спеціально встановленої законодавством ставкою, а другий однаковою фіксованою сумою.
 • Якщо підприємство не оплачує податки вчасно, до нього застосовуються штрафні санкції та стягнення. Що стосується збору, за відсутності оплати від фізичної особи анулюється надання послуги.
 • Перший передбачає грошову форму оплати, а другий може бути оплачений в іншій формі.

різновиди платежів

У законодавчій базі РФ податки поділяються на такі види:

 1. Федерального призначення, які складаються з ПДВ, ПДФО, єдиного соціального, на прибуток підприємств і акцизних зборів.
 2. Регіонального призначення, включає в себе податок на майнові цінності організацій.
 3. Місцевого призначення, складаються з податку на власність фізичних осіб, на рекламу, на землю та інше.

податки мають пряму форму розподілу і непряму. Пряма форма надходження в бюджет безпосередньо пов'язана з отриманням підприємством прибутку від власної діяльності. Непряма форма передбачає платежі від реалізації товарів і послуг.

Поповнення бюджету теж відбувається по певним принципом. Митні збори розподіляються тільки в федеральну скарбницю. Регулюючі платежі пропорційно накопичуються в бюджетах різних рівнів: державний, обласний, місцевому.

Окремі види платежів можуть бути призначені тільки для оплати юридичними або фізичними особами. Деякими податками обкладаються представники різних організаційно-правових форм власності. З усіма видами платежів підприємець або юридична особа може ознайомитися у податкового інспектора.

Порівнюючи обидва визначення, можна зробити висновок, що вони передбачені законодавством РФ для того, щоб підтримувати фінансову діяльність держави і забезпечувати утримання необхідних органів і структур. Варто зазначити, що податок є обов'язковим платежем, а збір стягується тільки в разі потреби підприємства чи приватної особи в отриманні потрібної інформації.